Разказваме за това как да изградим спокойствие, когато останем сами със себе си, как себепознанието може да се превърне в мощен инструмент за преодоляване на трудностите и как себерефлексията над вътрешните ни преживявания може да ни помогне да изплуваме от тъмните кътчета на собствената си душа.
С психолога Димитър Драганов разглеждаме стойността на щастието в живота, изграждането и засилването на себеуважението като вътрешна мотивираща сила, както и какво означава да обичаме себе си и да посрещнем по осъзнат начин различните си потребности.
Повод за тази среща е новата книга на Димитър Драганов "Когато нямаше никого", която ни разкрива личния му път през тъгата и светлината, към намирането на личностната сила. В нея той споделя своя опит и мъдрост, които могат да бъдат източник на вдъхновение и подкрепа за всички нас.
"Книгата, която е четвърта за мен, този път е на психологическа тематика, сподели в "Нощен Хоризонт" Димитър Драганов.
"В нея описвам лицето на тъгата, което ме заля през изминалата 2023 година, но също така описвам и нещо, което не трябва да се забравя - възраждащото лице и сияние на надеждата.
Изследвайки човешката душа, много често самите психолози могат да попаднат в много тежки лични и емоционални кризи, но най-важното от всичко е да намират пътя към светлината, подчерта Драганов.
Димитър Драганов разказа за личния си опит и наблюдения, които са го подтикнали да създадете тази книга – в нея той споделя стратегии за по-добро самоосъзнаване и удовлетворяване на нашите емоционални и психологически нужди, пътят за намиране на вътрешна сила и мотивация човек да продължа напред и още как можем да изграждаме и поддържаме мрежа от подкрепа около себе си.
Дългосрочните ползи от силното себеуважение за личното и професионалното развитие на човек. Как се променя себеуважението ни през различните етапи на живота. Как можем да адаптираме подхода си към себеуважението, когато преминаваме през значими житейски промени. Какво влияние оказва обществото и културата върху нашето себеуважение и още как можем да се предпазим от негативните влияния и да изградим силно и устойчиво себеуважение независимо от външните фактори. За всичко това отговорите са в книгата - "Когато нямаше никого" - защото тогава всъщност те има теб, каза още авторът.
Димитър Драганов е роден на 20 май 1999 г. в град Ямбол. Родом съм град Стралджа. За себе си той пише: "От най-ранните си детски години вдъхнах живот на своята поезия – пъстроцветната магия, която ме прави щастлив и ми помага да повярвам, че целият свят е едно красиво и безбрежно измерение. Започнах да пиша стихотворения от 10-годишен и с течение на времето поезията стана моят най-добър и верен приятел, с когото и до ден днешен се намираме в прекрасни, хармонични отношения. Носител съм на награди от различни поетични конкурси, част от които са: I-во място в Национален поетичен конкурс „Непознати улици“, организиран от ПГПАЕ „Гео Милев“, гр. Бургас (2017 г.), I-во място в Национален конкурс „Хората – еднакви и различни“, организиран от Национален дворец на децата и Министерство на образованието (2017 г.), I-во място в областен конкурс за есе по повод 3-ти март, организиран от БОРР – Тервел (2017 г.), I-во място в областен конкурс за есе по повод 3-ти март, организиран от БОРР – Тервел (2018 г.), I-во място в конкурс „Чудото любов“, организиран от РЗИ Хасково и Младежки дом Хасково, както и др. Автор съм на дебютната стихосбирка със заглавие „Моят глас“, излязла от печат през месец юни на 2021 г., с редактор господин Станислав Марашки от Конфедерация на българските писатели, намираща се в град Бургас. През месец декември на изминалата 2021 г. спечелих голямата награда в Международния конкурс на Издателство „Многоточие“ „Защо пиша това писмо?“ с творбата си „Моето добро писмо“, която се състои в издаване на стихосбирка, получаване на статуетка „Любов“ и специална грамота. Отличен съм и с трето място в раздел „поезия“ на Международния литературен конкурс „Небесни меридиани“, гр. Бат Ям, Израел, както и др. Втората ми книга със заглавие „Портрет на живота“, излязла от печат през месец януари на 2022 г., включва 75 стихотворения на любовна и социална тематика. Третата ми стихосбирка „Път над страха“, излязла от печат през месец април на 2023 г., съдържа 90 стихотворения на любовна, философска и социална тематика. Четвъртата ми книга с психологическа насоченост „Когато нямаше никого“ бе отпечатана през месец януари на 2024 г.
Още по темата в звуковия файл.
"Едни от най-ранните ми детски спомени са свързани с радиото. То беше един неизменен фон на моето детство“ . Това сподели българската писателка Виктория Бешлийска в предаването "Понеделник вечер" , посветено на 90 години БНР. Цвети Радева е носителят на голямата награда на БНР "Сирак Скитник" До седемгодишна възраст създателката на..
Къщата, в която е живяла Райна Княгиня в София вече е готова да бъде музей. Това стана ясно още през 2023 година. Тогава кмет на София беше Йорданка Фандъкова, която следеше строителните работи на сградата. „Възстановяваме къщата, в която е живяла Райна Княгиня, заедно със запазените автентични предмети. Тя се намира на ул. „Софроний Врачански“..
Един баща като всички други преживява ужасна драма в романа на бележития белетрист Славян Йоргакиев "Моето дете - моята съдба". Детето му е отвлечено за миг, докато той продава картини. Гледа го той, тъй като майката ги е изоставила. момиченцето е на 4 годинки, много красиво и любимката на баща си. И таткото, главен герой на романа, започва да я..
В рубриката "Български съкровища" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" имаме повод да си спомним с благодарност за диригента Влади Симеонов, оставил светла диря в музикалната ни история и в биографиите на няколко музикални състава, сред които и Симфоничния оркестър на БНР. На 25 януари ще отпразнуваме 90-годишнината от създаването на..
На 19 януари се навършиха 10 години, откакто този свят напусна голямата българска диригентка Росица Баталова. Свързваме името й предимно с десетилетната й работа в Държавния музикален театър "Стефан Македонски", както и със създадения от нея Дамски камерен оркестър "София". Тя беше диригент с авторитет, спечелен с безупречната ѝ подготовка, висок..
За 50-и пореден път в Пазарджик ще се проведат Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" - фестивал с традиции, носещ името на своя създател, диригентът и композитор Иван Спасов. Вече 19 години програматор на форума е диригентът Григор Паликаров - художествен ръководител на Симфоничния оркестър - Пазарджик, в момента главен диригент в Държавна опера..
90-годишнината на БНР ни дава повод за среща с човек, известен в музикалните среди с артистичност, може би дори малко ексцентричност, но и с пълна отдаденост на каузата музика от десетилетия. Здравка Андреева влиза в БНР още като ученичка и е първопроходец в много отношения през 70-те и 80-те години на вече отминалия век – тя е една от първите..
Ако те решат с фалшиви данни да ни вкарат в еврозоната, ние ще ги подпалим . Това заяви пред БНР Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане"...
Данъчните закони ще бъдат преработени и бюджетът ще бъде преработен . Това заяви пред БНР Делян Добрев, председател на Комисията по бюджет и финанси в..
Всяка партия има определени цели и докладът за влизане в еврозоната може да бъде изискан, когато държавата отговаря на изискванията, в момента не..