Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Свършват парите за издръжката на украински гребци в общинска база в Русе

Доброволци са поели изцяло престоя и комуналните разходи на състезателите, общината и държавата не помагат

Снимка: Ася Пенчева

Повече от 100 канута и каяци с украински флагове ще проведат тази събота национален турнир на езерото Липник край Русе, за да излъчат шампионите на страната си и представителите им в следващата олимпиада.

Зад спортното събитие обаче се крие голям проблем, свързан с помощта на институциите за бежанците от воюваща Украйна.

Двукратният олимпийски шампион Юрий Чебан и целият елит на украинските гребни спортове ще се съберат в Русе, за да проведат националното си състезание. Причината да дойдат именно тук е, че от 24 март в малката общинска база край езерото Липник са настанени 47 юноши и техните треньори.

"След състезанието как ще продължим, още нямаме яснота. Трябват пари, за да се изхранват тези хора. На този етап свършиха", казва българският национален треньор и шеф на клуб "Локомотив"- Русе Евгени Недев, който е своеобразен домакин на украинските състезатели.

Тези младежи и треньорите им - всички шампиони на страната си, бяха посрещнати сърдечно от кмета на Русе Пенчо Милков, който им обеща топъл прием и грижа.

"Русе е голям и силен град, ще се погрижим за тях. Колкото се наложи, ще се грижим за тях", декларира Милков.

Отново в Русе обещаха пълна подкрепа президентът Радев, премиерът Петков, зам.-председателят на парламента Вигенин, министърът на труда Гьоков, представители на Европейската комисия и на Комисариата за бежанците.

Така се стигна до писмо, изпратено до всички възможни национални и европейски институции с конкретни въпроси и молба за помощ.

Издръжката на 47-те гребци сега лежи на доброволци.

"Този месец разбрахме, че трябва да платим и тока на общинската база, тъй като Община Русе няма бюджет за това. Пращаме писмо, за да попитаме какъв е проблемът и защо тези деца и техните треньори не могат да се възползват от държавна помощ", коментира Йоана Терзиева, представител на фондацията "Право на детство".

Освен тока, на гостите, които така сърдечно бяха приети от общинската управа, доброволци осигуриха печки за отопление, хладилник, пералня, сушилня, спално бельо, столове за сядане, хигиенни материали от сапун до тоалетна хартия и прах за пране.

Първите три седмици храненето за обяд и вечеря бе изцяло грижа на предприемача Пламен Здравков, а после той предаде щафетата на благотворителната организация на католическата църква "Каритас". Супата до ден днешен се доставя от Теодора Якимова, а закуската им е от фондация "Право на детство". Нито лев от държавни или общински институции.

Координацията сред дарителите и доброволците е дело на групата "Русе помага на Украйна" и администраторите Ирина Стоянова и Стамен Белчев.

"Войната продължава и нещата в Украйна ескалират. Никой не може да каже кога след като свърши войната тези деца ще могат да се върнат в домовете си. За част от тях домовете им вече не съществуват физически", посочва Стоянова. По думите ѝ до момента реално българската държава не се е погрижила за тях, а според закона те са непридружени лица с право на закрила.  

"Месечната издръжка на тези хора в базата възлиза на около 25 000 лева", уточнява Белчев.

Шампионите на Украйна - сегашни и бъдещи, държат на думата си и обещават да посветят победите си на България и на Русе.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Експерт: Винената култура се развива. 80 изби предлагат винен туризъм

"Виното е интелектуален продукт . С консумацията научаваме любопитни факти за самия регион, как се произвежда, откриваме философията и страстта, която са вложили в него неговите създатели." Това каза пред БНР Гергана Тодорова – винен специалист, главен редактор на първия онлайн пътеводител за винен туризъм у нас. Винарските изби, които..

публикувано на 22.07.24 в 13:40
Елица Бъчварова

Елица Бъчварова: Македонският въпрос е болката на Балканите

55 години след първото издание на книжния пазар отново излиза романът на Свобода Бъчварова "Литургия за Илинден". "Македонският въпрос е много болезнен, тежък, многостранен въпрос за България. Болката на Балканите ", каза пред БНР дъщерята на авторката – Елица Бъчварова, социолог и антрополог. "Това не е монопол на македонското движение...

публикувано на 22.07.24 в 11:05

Куманско селище откриха археолозите от Историческия музей в Горна Оряховица

Куманско селище откриха археолозите от Историческия музей в Горна Оряховица при проучванията на средновековен некропол, източно от крепостта „Ряховец“ и в непосредствена близост до депото за отпадъци на железничарския град. По покана на Националния исторически музей горнооряховските археолози ще покажат находките си през годините от..

публикувано на 21.07.24 в 06:36

Гай Анжел спасява хора от удавяне вече 26 години

Яфо дълго време е бил „българската столица на Израел“. Всяко момче е мечтаело да бъде велик футболист в представителния отбор на града - Макаби - Яфо, чийто треньор е бил от „Левски“ - София. Е имало е и такава, чийто поглед е бил вперен в синьото море, ограждащо западната част на града. Сред тях е бил е Гай Анжел, който не веднъж от ранна пролет до..

публикувано на 21.07.24 в 06:09
Живка Милова

Живка Милова учи българчетата на родния им език под звездите на Фамагуста

Какво е да учиш българчета на български език под звездите на Фамагуста, как се пишат новини за българите далеч от родината и как българската държава подкрепя тези две дейности, разказва Живка Милова в разговор с Ася Пенчева. Паралимни е кипърски град в окръг Фамагуста и освен прекрасните плажове и луксозни хотели, има и българско..

публикувано на 21.07.24 в 05:54
Калинка Александрова Янчева

Рецепта за дълголетие - 99 годишната баба Калинче от село Варвара

" Да обичаш, да не мразиш никого, да не мислиш лошо" - това е най-добрата рецепта за дълголетие според 99-годишната баба Калинче от пазарджишкото село Варвара.  Калинка Александрова Янчева е родена на 13 април 1925 година . С нея ни среща адв. Николай Баташки, когото слушателите познават от месечното издание на Правната рубрика на..

публикувано на 18.07.24 в 16:53

Без сценарий - околоселските пътешествия на Десислав Лафчиев

"Идеята се зароди още във Факултета по журналистика. Тази тема със селата открай време ми е доста интересна. Исках да направя поредица за българските села ." Така обясни своята страст по околоселските пътешествия журналистът Десислав Лафчиев в интервю за БНР. " Без никакъв сценарий да тръгнеш към случайно село , без да знаеш какво ще..

публикувано на 15.07.24 в 11:09