Ако президентът Радев се е надявал, че лидерите на "Продължаваме промяната" ще му бъдат вечно благодарни, задето ги направи известни, значи е бил в плен на силен наивизъм. Да, той е човекът, който даде старт в голямата политика на Кирил Петков и Асен Василев. Направи ги министри в първия си служебен кабинет и всячески подчертаваше колко ги харесва. Защитаваше ги дори и тогава, когато не трябваше да го прави. Когато стана ясно от решението на Конституционния съд, че Кирил Петков е излъгал за канадското си гражданство, преди да стане министър, Румен Радев каза, че би се радвал, "ако България имаше повече министри като него". Съмнявам се, че днес президентът би повторил тази си реплика.Тъй или иначе, той направи доста, за да превърне неизвестните доскоро на широката публика Кирил и Асен в заслужаващи доверие политици.
Със сигурност "Продължаваме промяната" нямаше да спечели изборите, ако гласоподавателите не виждаха, че именно Румен Радев, политикът с най-висок рейтинг в държавата, стои зад тази формация. А в знак на благодарност за всичко, което президентът направи за тях, днес Асен Василев и Кирил Петков казват, че позициите му били "позорни" и се дължали на "неразбиране на ситуацията".
Очевадно е, че президентът Радев и някогашните му любимци от "Продължаваме промяната" имат коренно различни виждания по всички важни въпроси. Войната в Украйна, предоставянето на военна помощ на Киев, действията на правителството около спирането на руския газ, ветото върху началото на преговори на Скопие за влизане в ЕС – тези централни за българското общество теми слагат дълбока разделителна линия между "Дондуков" 1 и "Дондуков" 2.
Румен Радев има това предимство, че позициите, които застъпва, са в синхрон с вижданията на по-голямата част от българското общество. Както показват всички социологически проучвания, повечето българи са категорично срещу изпращането на оръжия на Киев и срещу вдигането на ветото върху Скопие. Със сигурност на повечето сънародници няма да се хареса и фактът, че ще трябва да плащат 20, 30 или 40% (точната цифра тепърва ще се уточнява)по-висока сума за отопление през зимата и да търпят всички останали несгоди, свързани със спирането на руските газови доставки. Това пък, естествено, ще доведе до спадане на доверието в партии като "Продължаваме промяната". И, съответно, рейтингът на Румен Радев, който вече се позиционира като твърд опонент на водената от тази партия политика, ще расте.
Много е вероятно президентът Радев да се окаже в ситуация, близка до тази на прословутия литературен герой Тарас Булба. Припомням сюжета на едноименната повест. Героят на руския писател Николай Василиевич Гогол, казакът Тарас Булба, води постоянни битки срещу поляците. Редом с него се сражават и синовете му Остап и Андрий. Андрий обаче прави фаталната грешка да се влюби в една красива полякиня. Заслепен от тази любов, той предава своите и се присъединява към полските войски. И така на бойното поле един срещу друг се изправят Тарас Булба и синът му Андрий. "Аз съм те родил, аз ще те убия!", извиква казашкият атаман и застрелва предалия родината свой син. След което, наблюдавайки безжизненото тяло на Андрий, казва: "Пропадна, пропадна безславно, като подло куче".
Да, Румен Радев не е родител на "Продължаваме промяната", но е факт, че основно благодарение на неговите усилия тази формация за отрицателно време придоби огромна популярност. Ето защо, дори и без да се провиква драматично, като Тарас Булба, президентът Радев би могъл да свали доверието си от тази партия. А това би имало същия тежък ефект, какъвто е предизвикало наказанието, наложено от казашкия атаман, върху собствения му син. Или, както е казал Оскар Уайлд, понякога животът подражава на литературата.
Вече близо два века храм „Успение Богородично“ в стария квартал на Ловеч пази историята и духовността на града. В него още отекват стъпките на йеродякон Игнатий - Васил Левски, който при честите си идвания в града е участвал в богослуженията в храма. Дълги години с него е служил и поп Кръстю Никифоров. Храмът е недвижима културна ценност от национално..
Фондация "Енчо Керязов" започва от днес нова кампания за издирване на деца таланти за 14-ото издание на "Нощ на звездите" . " Кандидатурите могат да се подават до 5 февруари в четири различни категории - "Изкуство", "Образование", "Спорт" и "Млад иноватор", тя е за ученици, които се изявяват в природните науки, математика,..
2024-а беше годината на изборите, а 2025-а изглежда ще е годината на въпросите: Ще изпълни ли Доналд Тръмп обещанията си относно налагането на мита на европейския и китайския внос и договарянето на мир между Русия и Украйна? Британският военен анализато р Майкъл Кларк за очаквания мирен план на администрацията на Тръмп :..
През март 2025 г. ще бъде открита първата фабрика за грамофонни плочи в България , която ще е и единствената на Балканите. Идеята за Rakamakafon е на музиканта Илия Григоров - Григовор , част от хип-хоп групата So Called Crew, а заедно със съмишленици я реализират, за да се появят първото след повече от 30 години производство на винил у нас...
"Законът за културното наследство от 2009 година е създаден с цел да облагодетелства няколко човека от Държавна сигурност . Ирина Бокова го пробута, в Народното събрание го направиха, а агентите на ДС, които бяха в прокуратурата и в медиите, разправяха, че аз съм бил създал този закон. Аз не идвах въобще по това време в България. Тези хора не са..
Всеки иска да е успешен в работата си, да му върви в бизнеса, но това не е стойността на един човек. Ние имаме много по-голяма стойност, защото Бог е направил човека по подобие на себе си. Всеки човек трябва да се стреми да се бори със себе си, за да става по-добър човек, за да бъде по-добър в работата си, в семейството си сред обществото и..
България се възползва от максимално отлагане – с 2 години, на санкционния режим, свързан със социалната условност, въведен с европейски правила, които касаят директните плащания в земеделието. От началото на тази година обаче санкции вече могат да се налагат. Социалната условност е спазване на трудовото законодателство, обвързана с получаване..
Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на..
"Законът за културното наследство от 2009 година е създаден с цел да облагодетелства няколко човека от Държавна сигурност . Ирина Бокова го пробута, в..
За да се оцени какво е направил Путин в своето дълго управление, трябва да има някаква завършеност. Може да се оцени едва след като той престане да..