Това сподели пред БНР Доменико Дара, който доби популярност в България с мрачно-красивия си роман "Малинверно".
"Още когато поисках да напиша книга за смъртта, се появи Астолфо Малинверно. Първоначално исках да пресъздам идеята за обединение на книгите със смъртта. Затова фигурата на главния герой като библиотекар и като пазач на гробище се свързва в тази схема. Цехът за претопяване на книги е мястото, където книгите умират. Гробището – там са хората. Въпреки това във всички тези места животът грее. На гробището хората се срещат със собствената си самота. Там човек прави равносметка", каза още авторът в интервю за предаването "Понеделник вечер".
Мъдростта на главния герой Астолфо Малинверно, връзката между смъртта на хората и тази на книгите, полъхът на една мечтана, но невъзможна любов. Стилът на Доменико напомня този на Карлос Руис Сафон – испанският писател, който никога няма да забравим. Доменико Дара пише със сетивността на готическите романи в една история, която ни напомня, че не сме вечни и трябва да си подаваме ръка, макар и умислени всеки в самотата си.
"За да разбереш самотата на другия, трябва да я изпиташ върху себе си. Това се отнася за всички чувства. Така ни се предоставя начин да разберем чувствата на другия… Не ми харесва любов, която завършва добре. Малинверно има много начини да обича, той умее да прави това. Всеки намира своя начин да обича. Неговата склонност да обича по най-различен начин, това е чертата му, която харесвам най-много".
"Малинверно" е роман за очарованието на книгите, за силата на историите, на въображението, на любовта. Има места, където книгите витаят във въздуха, думите от романи и стихотворения са езикът, на който се говори, а имената на новородените подсказват мечти и обещания. Тимпамара, градчето с най-старата фабрика за хартия в региона, е точно такова място.
Астолфо Малинверно е библиотекарят на Тимпамара, а в допълнение към обичайните ангажименти на ролята си, от време на време минава през фабриката, за да потърси книги, които все още могат да бъдат върнати към живот. Докато един ден общинският пратеник не го изненадва с нова длъжност: следобед ще продължи да се грижи за библиотеката, но сутрин ще бъде пазач на гробището.
Доменико Дара е голям почитател на Георги Господинов и признава, че му се иска той да е написал "Физика на тъгата", а не Господинов.
Италианският писател изпраща и специално послание за Георги Господинов, което българският издател разпечатва и предава заедно с копие от книгата на български език. Посланието на Доменико:
На Георги Господинов, С абсолютно възхищение от този изключителен шедьовър, какъвто е "Физика на тъгата. Ваш Доменико Дара.
(снимките са предоставени от Издателство Лемур букс, преводът на интервюто е на българския преводач на книгата Ваня Георгиева)Най-ранните спомени на Георги Господинов свързани с Българското национално радио, са от предаванията "България - дела и документи“ и "Ранобудно петленце". БНР връчи годишните си награди "Сирак Скитник" Авторът на "Времеубежище" описа сигналите на тези предавания като "особен отключвател на памет" и разказва за първото си радио..
"Винаги съм слушала Българското национално радио с интерес. За мен то е една много достойна, много почтена институция , която своевременно, безпристрастно, информира своите слушатели. Цвети Радева е носителят на голямата награда на БНР "Сирак Скитник" От момента, в който съм си купила автомобил, винаги радиото ми е на Българското..
Отец Вениамин от храма "Света Троица" в Ловеч гради храмове, възстановява манастири и прославя Бога. Завършил е Софийската духовна семинария. 2002 година негово високо преосвещенство Ловчанския митрополит Гавриил ръкополага отец Вениамин в дяконски чин, след което в свещенически чин. "Вече 22-23 години сме на Божията нива и с Божията..
Цялата история чуйте в звуковия файл.
Гост в рубриката "Горещи сърца" е Петя Грудева. Тя е психолог и помага на децата с увреждания да се справят по-добре в живота. Живее в Пловдив, обича да пътува и да опознава света и другите култури. Убедена е, че човек се учи докато е жив. "На психолог се ходи, когато действително имаш трудности да преработиш определено събитие, а не..
Историята на "Изотопия" в памет на Красимир Куртев от "Акага" чуйте в звуковия файл. Снимки в публикацията: Facebook-страницата на "Акага"
През 2021 г. за първи път фондация "Лъчезар Цоцорков" провежда кампанията "Окрили доброто", която отличава скрити герои от цялата страна. За четирите години досега отличените скрити герои са над 230. "Проф. Лъчезар Цоцорков – патрон на фондацията, е един от най-големите български дарители и меценат на културата . С капанията "Окрили..
Истинската причина за отлагането на искането на извънреден оценителски доклад от ЕК за еврозоната е, че управляващата коалиция възнамерява да внесе в..
Нов облик трябва да придобие центърът на морския курорт Поморие за предстоящия туристически сезон. Общината планира да изкорени всички 63 стари..
Няма истинска демокрация, когато нямаш качествено правосъдие , затова няма и сериозни чуждестранни инвестиции. България е красива страна, но като..