Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Църквата чества Светите равноапостоли Кирил и Методий

| обновено на 11.05.22 в 15:17
Снимка: uni-vt.bg
На 11 май църквата отбелязва празника на Светите равноапостоли Кирил и Методий.

Първи известия за празнуването на братята Кирил и Методий на 11 май във възрожденската ни книжнина намираме в "Христоматия славянского язъка" от 1852 година на Неофит Рилски.

През 1857 година денят на Светите братя е почетен в българската църква "Св. Стефан" в Цариград заедно със служба и за Свети Иван Рилски. От страниците на "Цариградски вестник" от 26 април 1858 година будните ескизаарски граждани научават, че в Пловдив и други градове българите започнали да честват вместо "Три светии" "Св. Св. Кирил и Методий" като училищен празник.

От 1863 година 11 май се установява като църковен празник на Светите равноапостоли Кирил и Методий. След Освобождението 11 май става общоучилищен празник на славянските първоучители. 

През 1892 година в Русе Стоян Михайловски, тогава учител в Мъжката гимназия, написва "Върви, народе възродени". През май 1901 година учителят от Петокласното Ловчанско училище Панайот Пипков написва музиката към стихотворението. С въвеждането на Григорианския календар през 1916 година празникът, отбелязван от държава и църква, вече се чества на един ден – само на 24 май. След 1969 година се провежда изкуствена секуларизация чрез отделяне на църковния от светския календар, затова днес вече имаме два празника – църковен (11 май) и светски (24 май).

В годините на засилен интерес към историческо ни минало и преоткриване на важни моменти, свързани с периоди на възход на българската държава, нашите възрожденци отделят достойно място на ролята на славянските просветители за културно-историческото развитие на Източна Европа. 

След повече от един век - през 1980 година, това признание идва и от папа Йоан Павел II, който ги обявява за покровители на Европа.

 "Огромно е значението на Светите равноапостоли Кирил и Методий не само за църковната история, но и на националната ни история, затова неслучайно още черноризец Храбър, един от техните ученици и последователи, е записал, че ако запиташ славянските азбукарчета – "Кой ви е създал азбуката и превел книгите“, те всички знаят и в отговор ще рекат Свети Константин Философ, наречен Кирил, както и брат му Методий". Това обясни в интервю за предаването "12+3" по програма "Хоризонт" богословът проф. Иван Желев:

Проф. Иван Желев, богослов

"Днес не само православните, но и славянските католици и протестанти също празнуват делото на Светите братя Кирил и Методий и тяхната памет. Днешният ден всъщност е Национален събор за българите, макар че само Класическата гимназия и Народната библиотека са наречени на тях, но тази дата – 11 май, е засвидетелствана още много рано, още дванадесети – тринадесети век в ръкописи, които се пазят. Наричаме Кирил и Методий просветители, не просто защото са ни дали азбуката или са ни дали писменост, а и защото са ни научили на християнската вяра в едно време, в което християнската вяра е била наистина на висок пиедестал като културен фактор за народите, които я приемат заедно с писмеността, която тя носи, с възможността да се развива".

Цялото интервю с проф. Иван Желев можете да чуете от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Джевдет Чакъров

Джевдет Чакъров: Колективните органи на ДПС ще вземат решение

Преди днешното заседание в пленарната зала отстраненият от ПГ на ДПС Рамадан Аталай коментира, че движението ще вземе втория мандат и ще предложи разговори с другите политически формации. По повод конфликта в партията той заяви: "Всеки човек от лична гледна точка може да изрази мнение за позицията си, разбира се, но когато се съберат..

публикувано на 11.07.24 в 09:20
Президентите на Китай Си Цзинпин и на Русия Владимир Путин

Китай критикува "войнствената декларация" от форума на НАТО

Декларацията на страните членки на НАТО от срещата на върха на алианса във Вашингтон изобилства от "войнствена реторика", а текстът в нея, който се отнася до Китай, съдържа "провокации и лъжи", каза говорител на китайската мисия в Европейския съюз, цитиран от Ройтерс. Страните от НАТО обявиха военна помощ от 40 млрд. евро за Украйна през..

публикувано на 11.07.24 в 09:01

Бойко Димитров, СОС: Призовавам ГЕРБ и БСП да преосмислят позицията си

Докладът на Карлос Контрера и другите двама общински съветници е скандален , заяви пред БНР Бойко Димитров - общински съветник от ПП-ДБ-"Спаси София".  На днешното заседание на Столичния общински съвет се очаква да бъдат освободени от длъжност ръководителите на шест важни общински дружества, сред които Центърът за градска мобилност, Столичният..

публикувано на 11.07.24 в 08:57

Златко Ангелов: Доган е вечен, всички останали са временни

"Доган, колкото и да е ненавиждан, колкото и да е един потаен политик - стои винаги зад кулисите, успя все пак да обедини турската общност около себе си. Смятам, че повечето турски граждани са за него. За него етническата почва е най-силното, върху което стъпва ".  Това коментира пред БНР д-р Златко Ангелов - член на ДПС от основаването му до..

публикувано на 11.07.24 в 08:24

СОС решава съдбата на ръководителите на ЦГМ, "Метрополитен" и "Топлофикация"

На днешното заседание на Столичния общински съвет се очаква да бъдат освободени от длъжност ръководителите на шест важни общински дружества, сред които Центърът за градска мобилност, Столичният "Метрополитен" и "Топлофикация - София".  Предложението за уволненията е на Карлос Контрера и независими общински съветници, подкрепено от групите на..

публикувано на 11.07.24 в 08:18
Чудотворната икона на Света Богородица Троеручица

Бдение за празника на чудотворната икона на света Богородица Троеручица в Троянски манастир

Братството на Троянския манастир "Успение Богородично" организира тази нощ бдение по повод 12 юли, празник на чудотворната икона на света Богородица Троеручица, която се съхранява от векове в светата обител. Бдението, което братството на Троянския манастир организира в нощта на 11 срещу 12 юли, е възстановена традиция преди 10 години,..

публикувано на 11.07.24 в 08:00

Край на общественото обсъждане за промените при изпитите за кандидат-шофьорите

Завърши едномесечното обществено обсъждане на промените в наредбите за обучение и изпити на кандидатите за шофьори. Основните изменения са свързани с надграждане и подобряване функционалностите на информационната система за обучение и изпити на агенция "Автомобилна администрация". Видеоклипове с опасни ситуации на пътя се добавят в..

публикувано на 11.07.24 в 07:52