Честваме 120 години от рождението на забележителния български баритон Иван Христов Попов, определян като един от най-ярките представители на италианската вокална школа у нас. Кариерата му на сцената на Софийската опера продължава до началото на 60-те години на отминалия век, а сред неговите запомящи се герои са Риголето, Граф ди Луна, Ескамилио, Амонасро, Княз Игор - превъплъщения, останали в историята на нашия оперен театър.
Иван Христов Попов е роден в Пловдив на 10 май 1902 г. От малък свири на пиано и се прочува в града с красивия си глас. Завършва Юридическия факулет на Софийския университет, в същото време получава вокална постановка при Мянко Мянков и Стефан Македонски. Заминава за Италия, за да се усъвършенства като певец и работи с няколко от най-известните италиански педагози: Марио Самарко, Елвино Вентура, Ана Крайска.
След завръщанито си в България през 1935 г. се представя блестящо на конкурса за солист на Софийската опера. Дебютира на 25 декември същата година с ролята на Баал Хакан от „Савската царица“ от Голдмарк, но не го назначават за редовен артист под претекст, че няма диплома от Музикалната академия. Амбициран, Попов се записва за редовен студент в Академията и я завършва в класа на Мара Маринова Цибулка. Едновременно с това се изявява на сцената на Софийската опера с роли като Нилаканта от „Лакме", Граф ди Луна от „Трубадур“.
От 1938 г. Иван Хр. Попов е преподавател в Музикалната академия и предава богатите си знания на младите певци. Негови ученици са Кирил Кръстев, Лиляна Василева, Михаил Чергов, прочутият бас Рафаел Арие, дори и известните ни музиковеди Венелин Кръстев и Константин Карапетров.
Въпреки всички постигнати успехи, Попов е назначен за редовен солист на Софийската опера чак в средата на 40-те години. Изявява се с успех в редица баритонови роли като Риголето, Скарпия, Граф Алмавива, Евгений Онегин и др. В пресата са публикувани оценки за неговите прояви на сцената:
“Скарпия на Иван Попов се извисява като образец за следващите поколения оперни артисти“
“Певецът притежава богата вокална изразност и завиден професионализъм, нестихващ поток от творческа енергия, която прави неговите превъплъщения на сцената незабравими“
Иван Попов гастролира в Чехия и Румъния, а през сезон 1955/1956 е директор на Варненската опера.
Бил е известен като изключително ерудирана личност - човек с богата музикална култура, полиглот, който превежда оперни либрета.
Иван Христов Попов умираа през 1982 г.Биографичната бележка и изпълнение на певеца, съхранено в Златния фонд на БНР, можете да чуете в звуковия файл.
Къщата, в която е живяла Райна Княгиня в София вече е готова да бъде музей. Това стана ясно още през 2023 година. Тогава кмет на София беше Йорданка Фандъкова, която следеше строителните работи на сградата. „Възстановяваме къщата, в която е живяла Райна Княгиня, заедно със запазените автентични предмети. Тя се намира на ул. „Софроний Врачански“..
Един баща като всички други преживява ужасна драма в романа на бележития белетрист Славян Йоргакиев "Моето дете - моята съдба". Детето му е отвлечено за миг, докато той продава картини. Гледа го той, тъй като майката ги е изоставила. момиченцето е на 4 годинки, много красиво и любимката на баща си. И таткото, главен герой на романа, започва да я..
В рубриката "Български съкровища" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" имаме повод да си спомним с благодарност за диригента Влади Симеонов, оставил светла диря в музикалната ни история и в биографиите на няколко музикални състава, сред които и Симфоничния оркестър на БНР. На 25 януари ще отпразнуваме 90-годишнината от създаването на..
На 19 януари се навършиха 10 години, откакто този свят напусна голямата българска диригентка Росица Баталова. Свързваме името й предимно с десетилетната й работа в Държавния музикален театър "Стефан Македонски", както и със създадения от нея Дамски камерен оркестър "София". Тя беше диригент с авторитет, спечелен с безупречната ѝ подготовка, висок..
За 50-и пореден път в Пазарджик ще се проведат Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" - фестивал с традиции, носещ името на своя създател, диригентът и композитор Иван Спасов. Вече 19 години програматор на форума е диригентът Григор Паликаров - художествен ръководител на Симфоничния оркестър - Пазарджик, в момента главен диригент в Държавна опера..
90-годишнината на БНР ни дава повод за среща с човек, известен в музикалните среди с артистичност, може би дори малко ексцентричност, но и с пълна отдаденост на каузата музика от десетилетия. Здравка Андреева влиза в БНР още като ученичка и е първопроходец в много отношения през 70-те и 80-те години на вече отминалия век – тя е една от първите..
Традиция е всяка година през месец януари Българският камерен оркестър - Добрич да изнася образователни концерти пред ученици от града. Постепенно интересът към инициативата се разраства и на 13 януари 2025 г. съставът покани младежката публика на три последователни събития в Органовата зала на Добрич, която има капацитет 550 места. Така само за ден..
"Без да се пипат данъци, няма как да се запълни дупката в бюджета. Няма как да се влезе в 3% дефицит, без да се наложат непопулярни мерки "...
Мария Тенева – директор на дирекция ''Сигурност'' в Столична община сподели за БНР: "В момента всички сили на пожарната, на полицията и 3 екипа..
Трябва да си мъж и то издръжлив мъж, условията в тези страни като Йемен не предполагат масирано присъствие на жени , сподели бившият и последен..