Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Албена Данаилова и виенски филхармоници откриват Дните на музиката в Балабановата къща

2
Снимка: oldplovdiv.com

За 13-и път в Пловдив ще се проведе международният фестивал "Дни на музиката в Балабановата къща". Пролетното издание ще започне на 13 май в Епископската базилика с концерт на струнен квартет от Виенската филхармония, примариус на който е концертмайсторката на прочутия оркестър Албена Данаилова. Началото е в 18.30 ч.

На 14 май по същото време, но в Малката базилика, пловдивчани ще могат да посетят рецитала на баритона Кирил Манолов - носител на приза "Музикант на годината 2019" в националната анкета на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" - и пианистката Боряна Ламбрева, една от най-търсените партньорки от българските оперни звезди. Дуото ще изпълни песни от Сергей Рахманинов и Панчо Владигеров.

Следва поредица от гостувания на високоценени български и чуждестранни музиканти в дните до 30 юни: Паганини ансамбъл - Виена, воден от цигуларя Марио Хосен, Зорница Иларионова и Пламена Мангова, които за първи път ще свирят в дуо, барокови солисти с инструменти от епохата Зефира Вълова, Аапо Хакинен и Явор Генов, също и няколко пловдивчани с успешна международна кариера.

За десета поредна година в Римския стадион ще се състои вече традиционния Голям детски концерт, в който, както и в първото му издание, ще солира кавалджията Теодосий Спасов. Диригент на Оркестъра на НУМТИ “Добрин Петков” ще бъде Константин Добройков.

Подробности за тези и още други събития в програмата на пролетните "Дни на музиката в Балабановата къща" 2022 разказа в предаването "Алегро виваче" артистичния директор на фестивала Мила Павлова. Чуйте интервюто и записи от предишни издания в звуковия файл.





БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Комедията Брачен договор

Премиера в Ловешкия драматичен театър на комедията "Брачен договор"

Премиера в Ловешкия драматичен театър днес има комедията "Брачен договор". Режисьор е Олег Степанов, който е бил директор на Държавния театър в Камчатка, но е избягал от Русия след началото на войната в Украйна. В пиесата участие има и Влади Въргала. "Играя водопроводчик, който счита себе си за творец", разказа актьорът.  Пиесата..

публикувано на 20.03.25 в 19:01
Мария Бакалова

Мария Бакалова е в Бургас за откриването на "София филм фест на брега"

В Бургас актрисата Мария Бакалова ще се срещне с публиката на откриването на 23-тия кинофестивал "София филм фест на брега" тази вечер. Фестивалът започва с премиерата на филма "Триумф". В продължение на 9 дни почитателите на 7-ото изкуство ще могат да видят в залата на Културния дом на нефтохимика повече от 40 български и международни..

публикувано на 20.03.25 в 08:40

Концерт с вход свободен за годишните музикални награди на класацията БНР Топ 20

Националната класация БНР Топ 20 ще раздаде своите Годишни музикални награди за 2024 г. днес от 19.30 ч. в столичния клуб City Stage (в подлеза на НДК). Годишните награди на БНР Топ 20 са в шест категории: "Песен с най-висок резултат от гласуването на музикалната редколегия" "Песен с най-висок резултат от гласовете на слушателите..

публикувано на 20.03.25 в 08:10

Оперната звезда Роландо Вийязон: Тревожи ме липсата на емпатия към другия

На 2-и април предстои да посрещнем за втори път у нас една от най-ярките световни оперни звезди. След великолепната си оперна гала със Софийската филхармония на 6-и май 2023 г. в зала 1 на НДК, знаменитият мексикански тенор Роландо Вийязон ще пее на 2-и април на сцената на зала “България“. Рециталът му “Белканто“ в партньорство с пианистката..

обновено на 18.03.25 в 18:05

Акад. Пламен Карталов е първият българин, избран в ръководството на Opera Europa

Директорът на  Софийската национална опера и балет  – акад. Пламен Карталов, е избран в ръководството на Opera Europa . Той е първият българин на такъв пост. Opera Europa е организация, която работи с професионални оперни компании и оперни фестивали в цяла Европа. В момента има над 240 членове от 46 страни. Бордът на директорите на Opera..

публикувано на 18.03.25 в 17:46

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 23-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Преди националното турне на "Volver - Anima Tango” в Пловдив, София, Велико Търново, Габрово, Бургас, Варна и Русе ви срещаме с артистичното семейство Пласидо Доминго син / Силвия Бергамини - Томбола за билети..

обновено на 18.03.25 в 17:12
клубът

"На хорото в Брюксел" - с България в сърцето

В рубриката "Родина зад граница", разказваме за едно място в Брюксел , което като магнит привлича нашите сънародници, живеещи в белгийската столица. Това е клубът "На хорото в Брюксел" , който обединява хора от различни възрасти и с различни професии. Много от тях са българи, но има и представители на различни националности . Създател и..

публикувано на 18.03.25 в 14:29