"Българският национален комитет, създаден по програмата "Паметта на света" към ЮНЕСКО, на практика не работи. Страната ни има уникалния шанс да представи на света богатството на писмената си и документална култура от миналото, но активни политики и финансиране на усилията през последните години липсват". Това заяви на среща в Благоевград проф. Боряна Христова, която е негов заместник-председател и член на Световния комитет.
От тридесет години ЮНЕСКО описва и дигитализира най-ценното писмено и документално наследство чрез програмата "Паметта на света". В регистрите са всички научни достижения, сред които целият архив на Исак Нютон, Луи Пастьор, Уинстън Чърчил. Има записани и цели библиотеки, като "Лоренциана" във Флоренция, известна с "окованите" си книги.
Четири са приетите и регистрирани предложения от България до този момент, а сред тях е Лондонското евангелие, което е съвместна номинация на националните библиотеки на България и Великобритания.
За богатството на световното наследство и уроците от миналото разказва проф. Боряна Христова, която е част от 14-членната международната комисия, одобряваща предложенията от различните държави:
"Програмата "Паметта на света" настоява паметта на човечеството да бъде съхранена за бъдещи поколения, но и да бъде активно използвана. Едно от основните права на човека е да бъде информиран, да знае и да може да си обясни света. От много години назад не са зараснали раните, а всеки ден се отварят нови. Ако искаме да си извадим поуките и да вървим към едно по-добро бъдеще на цялата планети, непременно трябва да познаваме уроците на миналото, документите и достиженията на миналото, а те са много високи, както и личностите, които са допринесли за развитието на цивилизацията. Точно в помощ на това идва програмата "Паметта на света" , която празнува 30-ата си годишнина".
За съжаление в последните години България неглижира отговорността си към опазване на книжовното и документално наследство.
Репортаж на Кети Тренчева в предаването "Хоризонт за вас" можете да чуете от звуковия файл.
Повече от 1 000 души се включиха в пилотната фаза на проекта „Геномът на България“, който има за цел да събере и анализира представителна извадка от геноми на съвременни българи . С цялостната инициатива страната ни ще допринесе за мащабен европейски проект, в който всяка държава ще представи референтен геном, типичен за нейното население. Всеки..
Каквито е конфликти да се случват в нашия свят, природни бедствия или икономически кризи, нищо от това не може да попречи на човешкия ум да гледа в бъдещето и да търси нови възможности за развитие на човечеството. Еволюцията на нашия интелект го извежда в орбитата на непознатото, на далечното, на доскоро недостижимото. Развитието на технологиите,..
" Перу е доста отдавна в моите планове за пътувания , защото това е една от малкото дестинации, където в " една шепа земя" могат да ти се случат изключително разнообразни посещения , можеш да сбъднеш част от мечтите си там", разказа за "Понеделник вечер" Мариана Константинова, създателка на блог за пътувания . Новата ѝ творба, част от..
Ученици от две пловдивски гимназии създават игра, която е своеобразно обучение по киберсигурност. Съвместно с менторите си от цифровия иновационен хъб "Тракия" Никълъс, Галя, Александър и Павел представят идеята си пред инвеститори, част от които не са от България . За четиримата ученици това е един от първите опити да търсят финансиране..
"Румъния диша малко по-свободно, най-малкото защото вече има яснота кой ще ходи на втория тур на президентските избори . Стана ясно, че няма да има размествания." Това каза в предаването "Преди всички" журналистът Лъчезар Вълев, пратеник на БНР за изборите. Конституционният съд на Румъния потвърди резултатите от първия тур на..
Пациентите не знаят точно къде са разпределени техните досиета . Когато не знаеш къде ти е досието, нямаш контакт с тези специалисти – те не са те виждали, това не е най-удачният начин, посочва и Пламен Христов, кореспондент на БНР в Ловеч, сам потърпевш от забавяне в системата. Повече по темата чуйте в звуковите файлове.
В Плевен проведоха кампания „Без страх“. Така магистрати, експерти от Кризисния център за жени и деца, претърпели насилие и от Отдел „Закрила на детето“ и с участието на адвокати, положиха усилия да информират всеки пожелал среща с тях , за правата на жертвите и мерките срещу извършителите на домашно насилие. „В последно време все..
Илия Вълков : Ваше светейшество, първо искам да Ви благодаря за това, че ще направим този разговор. Вашите послания са много важни в смутното..
Тригодишният Кубрат Биволарски от Пазарджик е с диагноза детска церебрална парализа и отскоро може да ходи . Още от раждането детето е подложено на..
Ситуацията е почти безнадеждна от гледна точка на това да имаме редовно правителство - докарали са го до там, че всеки е срещу всеки. Това мнение..