Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Разширените вени са заболяване с хроничен и прогресиращ характер

Пациентите с варикоза трябва да избягват горещите процедури и прекаленото прегряване

Снимка: footcare-mtl.com

Разширените вени са заболяване с хроничен и прогресиращ характер. Те създават дискомфорт в топлите месеци, защото топлината увеличава притока на кръв и натоварва още повече венозните клапи.  

"Варикозата е най-често генетично детерминирана при повечето пациенти, но рисковите фактори са тези, които ще помогнат по-бързо или по-рано да се изяви тази варикоза. Имам пациенти, които още в ранна юношеска възраст заявяват възможността да развият разширени вени във времето. Най-честата патология, която наблюдаваме е на 30 и 40-годишна възраст при пациенти, които имат изявена варикоза, която налага някакъв вид интервенция", каза за БНР д-р Светозар Марангозов, асистент в Клиниката по съдова хирургия на Военно-медицинската академия в София.

Той заяви, че една от причините за появата на разширени вени е обездвижването:

"Всички стоим пред компютъра, на бюро дълги часове, пътуваме на дълги дистанции, без да спираме да почиваме.  Това оказва сериозно влияние върху подбедрените, подкожни, венозни съдове, които започват да се разширяват под влиянието на земното притегляне, което се оказва. Забавя се венозното кръвообращение и започват да се изявяват първите симптоми - тежест, напрежение парене, дискомфорт, чувството за тежки крака, така наречените "оловни крака" в края на деня", допълни в предаването "Закуска на тревата" д-р Светозар Марангозов.   

По думите му още преди появата на видимото разширение на вените се усеща чувството на тежест, напрежение в краката, оттоци около глезените: 

"Трудност за придвижване в края на деня, след дългия работен ден".

Той препоръча да провеждаме чести разходки, ако работата ни е свързана с продължително седене:

"Да избягват горещите процедури и прекаленото прегряване, особено тези пациенти, които имат доказана венозна патология, да избягват горещи процедури и прекалено много печене на слънце, горещи минерални басейни, топлинни процедури по краката".   

Повече можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анастасия Димитрова

Анастасия Димитрова: Смисловото помнене е 20 пъти по-ефективно от зубренето

Възможно ли е да запаметяваме информациите по-бързо и дълготрайно , възможно ли е да четем по-бързо и въпреки това да осмисляме текста , а да учим по-ефективно или да правим конспекти, които да са оптимално полезни и какво означава "мнемоника" ? " Паметта може да бъде феноменална, а също може и да бъде тренирана , има хора, които са с феноменална..

публикувано на 26.03.24 в 10:39

"Новини с добавена стойност" с Г-н Балев: Пътна карта на Сглобката по модела на руско-турските взаимодействия

Путин и Ердоган го наричат "Турски поток", Борисов и Вучич го повишиха до "Балкански поток". А пък аз съм измислил най-точното наименование - Руско-турски поток. Като Руско-турска война, само че това е Руско-турска газова тръба и то с Пътна карта. Макар че тая Пътна карта лесно се не намира. Защото много трудно се открива из..

публикувано на 24.03.24 в 12:39

„Културни войни“ с Владислав Апостолов: Затвор до живот за „реч на омразата“

Помните ли онзи тревожен фантастичен трилър на Стивън Спилбърг с Том Круз „Специален доклад“, вдъхновен от разказ на великия виртуоз на футуристичните антиутопии Филип К. Дик? Там специаризиран полицейски отдел ловеше престъпници преди да са извършили престъпление. Експериментът приключи ужасяващо, както може и да се очаква. Е, сега..

публикувано на 23.03.24 в 14:50

„По ръба“ с Калина Андролова: Държавата като финансова авантюра

През изминалата седмица имаше бурни дебати в парламента за стойността на Асен Василев като финансов министър. Поводът беше, че Фондът „Сигурност на електроенергийната система“ е в оперативен дефицит. Загубите са се натрупали от разликата между прогнозните по-високи цени на КЕВР за въглеродните емисии и по-ниските цени на пазара, както и от..

публикувано на 23.03.24 в 14:33

Коментар на Петър Волгин: Пак Посолството ще решава

Едва ли има нормален човек в България, който да смята, че преговорите между коалиционните партньори за съставяне на ново правителство буксуват заради тежки спорове по отношение на принципи и реформи. А пък още по-смешно става, когато едните управляващи почнат да обясняват колко неприятно били изненадани от действията на партньорите си, а пък..

публикувано на 23.03.24 в 12:30

Проф. Никола Григоров: Киселините в стомаха се влияят от гена, храненето и стреса

Стомашните киселини и свързаните с тях симптоми са проблем за много хора.  Как действат лекарствата за намаляване на киселинността, колко дълго могат да се приемат и как се лекуват заболяванията, свързани с повишената киселинност, в "Минути за здраве" разказва проф. Никола Григоров от Отделението по гастроентерология на Пирогов: "Причината за..

публикувано на 23.03.24 в 07:20

Депутатите приеха да бъде създаден Съвет за координация на политиките за българите зад граница

Създаването на Съвет за координация на политиките за българите зад граница предвиждат приети на първо четене промени в Закона за българите, живеещи извън Република България.  Парламентарните групи на "Възраждане" и ИТН гласуваха против, БСП се въздържаха.  Съветът ще спомага за решаването на въпроси от координационен характер, свързани със..

публикувано на 20.03.24 в 14:33