Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рентгенологът Димитър Цолов има музикален талант и пише романи и стихове

Той е автор на три стихосбирки, пет романа и два сборника

2
Димитър Цолов, рентгенолог
Снимка: Ива Антонова
"Нямам спомен кога за първи път се е зародила тази идeя, но смятам че майка ми, която беше медицинска сестра най-вероятно по косвен начин е повлияла за това решение, защото като малък се е случвало да ходя на нощни дежурства и да спя в отделението, в което работеше. Тя работеше в гастроентерологично отделение и нямам спомен за това, но по нейни думи като малко дете съм минавал с нея на визитации и с лекаря, който е бил дежурен по това време и гордо съм обявявал, че съм д-р Митко Цолов", каза за БНР Димитър Цолов, рентгенолог, фронтмен на пънк група "Докторс Гого бенд".

По думите му рентгенологът се намира по средата между пациента и лекуващия лекар.

"От една страна може би има елемент на изолиране, но от друга създава спокойствие и уют, защото ние сме встрани от порочните практики, за които слушаме, четем и сме свидетели. Имам добра зрителна памет, имам добра памет изобщо. Рентгенологията е специалност, професия, която изисква запаметяването на определени модели - било то зрителни или речеви. Всяко разчитане на изследване спазва определена рамка", допълни за предаването "Рано в неделя"  Димитър Цолов.

Димитър Цолов, рентгенолог    Снимка: Ива Антонова
Той призна, че семейството му остава на заден план заради ангажиментите в работата.

"Моята опора е съпругата ми - Борислава и моите двама сина - Радослав и Петър. Те са котвата, която ме държи здраво стъпил на земята, защото, ако ги нямаше тях аз отдавна щях да съм се зареял във вселенията".

Той пише поезия и проза:

"Пиша разкази, даже се случи да напиша и няколко романа. Смятай какъв графоман съм. Зад гърба си имам три стихосбирки, пет романа и два сборника. По отношение на жанровите ми предпочитания е като в работата - човек трябва да знае какво може да пише и какво не може да пише. Затова съм се спрял на области, които по-скоро залагат на въображението, на фантазията, отколкото на професионалната подкованост, задълбочените проучвания. Изявявам се на полето на литературата на ужаса - хорър и фентъзито. Тава не ми попречи да изпълня една от заплануваните си цели и мечти - да напиша криминален роман".

Димитър Цолов, рентгенолог             Снимка: Ива Антонова

  
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.



По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Анна Ризова и театралната школа

Анна Ризова в рубриката "Горещи сърца": Уча децата, че трябва първо да обичат себе си!

За нея няма невъзможни неща. Но най- важното за нея е да накара децата, а и възрастните да повярват в силата на изкуството и познанието. Тя е на 30 години, вече е усвоила няколко професии. Завършила е театрално изкуство, докторант е по "Кинознание и телевизия", преподава на студенти в Югозападния университет, работи като експерт "Реклама" в Радио..

обновено на 21.04.24 в 09:30

"Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш". Проект на студенти от НБУ за незрящи

Студенти по журналистика от 4-ти курс в Нов български университет предизвикват въображението на незрящите, за да ги отведе там, където не могат да отидат. Това се случва в проекта "Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш", създаден от млади хора за техни връстници със зрителни проблеми. Премиерата на студентското радиопредаване беше..

публикувано на 19.04.24 в 11:15
Проф. Владимир Кефалов

Проф. Владимир Кефалов сред най-добрите специалисти в света в изучаването на човешкото зрение

Преди 23 години е учредена  Бреслеровата награда . Учените или лекарите, които имат право да се състезават за нея могат да живеят в която и да е държава по света, но трябва да имат медицински или научни изследвания, които  да допринасят за лечението на хората, загубили зрението си . През  2019 г. в списъка на учените  получили високото отличие е..

публикувано на 17.04.24 в 12:33

Само зимата ли може да ни изненада? Летният сезон е пред провал заради недостиг на кадри

Летният сезон е пред провал, предупреждават хотелиери и работодатели по Южното Черноморие. Причината - задълбочаването на кризата с липсата на работници и персонал за туристическите обекти . Само по Южното Черноморие за предстоящия сезон се търсят 27 хиляди работници. Междувременно посолствата в трети държави извън ЕС, откъдето се чака работна..

публикувано на 16.04.24 в 09:41

Седмицата на космически обороти: слънчево затъмнение и научно просветление

Деца и възрастни носеха цветя за извънземните, някои ги чакаха с глави лук. Казваха, че не се страхуват : - Вярвате ли, че ще дойдат? - Вярвам, защото тази заран пак съобщиха, вестниците четем. - Те дали биха могли да помогнат на България с нещо? - Ами казаха: "Ще помогнем". -..

публикувано на 13.04.24 в 17:09

"Яйцето" в СУ се събуди за нов живот – става модерна зала за събития

Емблематичното за поколения студенти и преподаватели пространство в Софийския университет "Св. Климент Охридски" - "Яйцето", започва нов етап от своето съществуване. То вече ще бъде съвременно пространство за публични събития, в което ще се помещава и модерна лаборатория.  " Залата има невероятна акустика . Направихме специално озвучаване. Може..

публикувано на 12.04.24 в 12:05

Специализираната болница за рехабилитация в Котел е на ръба. Ще затвори ли?

Ще затвори ли врати Специализираната болница за рехабилитация в Котел заради натрупани задължения за ток и вода и неизплатени заплати?  Ще стигнат ли до лечебното заведение отпуснатите от Министерския съвет в началото на април средства за погасяване на дълговете? Преди година Специализираната болница за рехабилитация в Котел бе пред затваряне...

публикувано на 10.04.24 в 07:38