Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рентгенологът Димитър Цолов има музикален талант и пише романи и стихове

Той е автор на три стихосбирки, пет романа и два сборника

2
Димитър Цолов, рентгенолог
Снимка: Ива Антонова
"Нямам спомен кога за първи път се е зародила тази идeя, но смятам че майка ми, която беше медицинска сестра най-вероятно по косвен начин е повлияла за това решение, защото като малък се е случвало да ходя на нощни дежурства и да спя в отделението, в което работеше. Тя работеше в гастроентерологично отделение и нямам спомен за това, но по нейни думи като малко дете съм минавал с нея на визитации и с лекаря, който е бил дежурен по това време и гордо съм обявявал, че съм д-р Митко Цолов", каза за БНР Димитър Цолов, рентгенолог, фронтмен на пънк група "Докторс Гого бенд".

По думите му рентгенологът се намира по средата между пациента и лекуващия лекар.

"От една страна може би има елемент на изолиране, но от друга създава спокойствие и уют, защото ние сме встрани от порочните практики, за които слушаме, четем и сме свидетели. Имам добра зрителна памет, имам добра памет изобщо. Рентгенологията е специалност, професия, която изисква запаметяването на определени модели - било то зрителни или речеви. Всяко разчитане на изследване спазва определена рамка", допълни за предаването "Рано в неделя"  Димитър Цолов.

Димитър Цолов, рентгенолог    Снимка: Ива Антонова
Той призна, че семейството му остава на заден план заради ангажиментите в работата.

"Моята опора е съпругата ми - Борислава и моите двама сина - Радослав и Петър. Те са котвата, която ме държи здраво стъпил на земята, защото, ако ги нямаше тях аз отдавна щях да съм се зареял във вселенията".

Той пише поезия и проза:

"Пиша разкази, даже се случи да напиша и няколко романа. Смятай какъв графоман съм. Зад гърба си имам три стихосбирки, пет романа и два сборника. По отношение на жанровите ми предпочитания е като в работата - човек трябва да знае какво може да пише и какво не може да пише. Затова съм се спрял на области, които по-скоро залагат на въображението, на фантазията, отколкото на професионалната подкованост, задълбочените проучвания. Изявявам се на полето на литературата на ужаса - хорър и фентъзито. Тава не ми попречи да изпълня една от заплануваните си цели и мечти - да напиша криминален роман".

Димитър Цолов, рентгенолог             Снимка: Ива Антонова

  
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.



По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Истории от бунтовно Русе

Другарят - господин - бай Атанас стои на сигурна позиция: да бъде винаги на власт и нокога във опозиция! Годината е 1950 г., когато забраненият от комунистическата власт писател Светлозар Димитров, известен като Змей Горянин пише тази епиграма. Днес обаче сме 2025 г., имаме от почти две седмици редовно правителство. Епиграма за него все..

публикувано на 27.01.25 в 20:48

Без дом, но с доброта в сърцата - истории на хора, които живеят на улицата

Наричаме ги клошари, те нямат дом, живеят на улицата. Подминаваме ги често с погнуса, защото не изглеждат добре, мръсни са, миришат, а на някои от тях им личи, че добре са се почерпили, с алкохол. Ще ви разкажа за трима бездомници, които срещнах по софийските улици. Първият намирам в центъра на София. Изоставен от майка си, отгледан от осиновители,..

публикувано на 26.01.25 в 06:24

"Бъндараците" от "Подуяне" до Луната и обратно

Елтън, Джон, Йоко и белите орхидеи. Приказка за музиката и семейството Връщаме лентата в радиото назад. На една и съща улица в съседни кооперации порастват братята Димитър и Иван Милеви и братята близнаци Александър и Константин Петрови. Баба им ги нарича "Кокосашо" . Големия Бъндарак ги надушил, че са "нечувани..

публикувано на 24.01.25 в 21:29

Три разказа за цензурирано изкуство

Разказ за три премахнати творби - разрушени, замазани или свалени от изложбените зали. Това представя изложбата " Забранено изкуство ", която е изследователски проект на куратора Ралица Герасимова.  Разглеждат се три случая на цензура: унищожената изложба „Терен и конструкции” на Веселин Димов, представена във Варна през 1982 г.,..

публикувано на 23.01.25 в 18:31
Писателят Георги Костадинов.

БНР на 90: С радиото заспивам… Поетът, посветил стих на медията

В седмицата, в която БНР отбелязва 90-годишнината си, ви срещаме с наши верни слушатели. "С радиото заспивам", по този начин Георги Костодинов - писател от Чипровци, определя връзката си с Българското национално радио. "От малък слушам радио, дори и сега - на 60 години съм", настоява поетът, който споделя, че е от по-старото поколение..

публикувано на 23.01.25 в 09:58
Снимката е илюстративна

Арх. Арсения Христова: Бих искала българите да имат повече самочувствие

"Архитектурата е моята професия, хоби и съдба" ,  казва Арсения Христова, която е завършила е архитектура в УАСГ в София точно преди 50 години. Кариерата й започва в България, но след това професията я води в различни точки на света - първо в Алжир, след това в Белгия . Случва се така, че след природни бедствия - земетресение и наводнение,..

публикувано на 22.01.25 в 13:38

За ужаса от войната и за протокола по лечение на спасените от заложническата криза в ивицата Газа

Първите три заложнички от втората от началото на войната, обменна сделка между Хамас и Израел вече са на свобода . Те бяха разменени за палестински затворнички. Вертолет докара вече бившите, заложнички до площадката на покрива на болница Шиба - най модерната и оборудвана със съвременна техника в Израел . Още три болници посрещнаха освободени..

публикувано на 22.01.25 в 11:20