Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да останеш върху науката - като петно

Как случаят "Венелин Терзиев" отеква в академичните среди

Снимка: Pixabay

От 20 май създателят на "фабриката за наука" Венелин Кръстев Терзиев вече е отписан от Списъка на хабилитираните лица с наукометрични показатели в Регистъра на академичния състав по две професионални направления.

В началото на май след сигнал, изпратен от Българското национално радио към Министерството на здравеопазването, стана известно, че в русенската болница "Канев" главният научен секретар Венелин Терзиев и началникът на учебната и научната дейност Марин Георгиев са назначени извън закона. Двамата трябвало да са на трудови договори, но не са,  получавали пари по граждански договори, при това значителни суми, за които обикновено се прави обществена поръчка. Така в лечебното заведение влезе Агенцията за държавна финансова инспекция.

Докато в регистъра на НАЦИД свалиха името на Венелин Терзиев от списъка с хабилитираните лица с наукометрични показатели, то в Министерството на културата нещата са повече от замръзнали - там Терзиев ръководи дистанционно реставрациите в републиката.

През март стана известно, че Венелин Терзиев е преписвал в докторатите си по икономика. Комисията по академична етика към министъра на образованието обаче е установила, че същите текстове, но представени за пред специалисти по национална сигурност, не са плагиатство. Същевременно бе извършена и вътрешна проверка в Националния военен университет във Велико Търново. Резултатите от нея коментира пред БНР оглавяващият университета ген. Иван Маламов.

"В Националния военен университет такива неща повече никога няма да се случват. Това са неща, които са подигравка с образователната система и аз няма да го допусна. Резултатите са ясни – изключително голям опит за манипулиране и промяна на системата."

"В този дисертационен труд се опитахме да покажем още лятото, че има преписани материали, че има глава, направена на базата на използването на referati.com, pomagalo.com – нещо, което е под нивото дори за защита на дипломна работа, но то е вътре", допълва проф. Стойко Стойков от Военния университет, който разкрива детайли, уличаващи Терзиев в плагиатство.

Както през ноември миналата година съобщихме, "фабриката за наука" е увлякла и други, изкушени от възможността пред името си да поставят съкращението "доктор".

Такъв е случаят с Даниела Везиева, бивш счетоводител в просветния инспекторат на Русе, бивш служебен министър на икономиката, след това за кратко и съветник на Корнелия Нинова, а от март - член на борда на директорите на БДЖ.

По нейната дисертация се чака доклад от Комисията по академична етика. Все пак научният й ръководител е същият Венелин Кръстев Терзиев. Сигналът за плагиатството на Везиева бе подаден от проф. Стойков.

"Тя не е доктор по икономика, поне засега. За нея, за съжаление, представеният дисертационен труд представлява 100%. Доколкото знам, един от арбитрите ѝ предложи да представи една нейна страница или един неин ред от дисертационния труд и сме готови да ѝ го признаем", заяви Стойко Стойков пред БНР. По думите му няма вариант, при който 100% преписан дисертационен труд да може да бъде защитен.

В писма до Министерството на образованието поискахме коментар - или от акад. Николай Денков, или от заместничката му проф. Генка Петрова-Ташкова. Изпратени са им и материалите. Отговор няма, а същите факти вече са в прокуратурата.

"Има много варианти да останеш в науката, но има и варианти да останеш върху нея – като петно. За съжаление, това огромно петно се разраства и то се разраства вече три години. Един човек, който в своята дейност е заложил бизнес с наука и в този бизнес с наука той е влязъл още 2012 г.", изтъкна проф. Стойков. 

Повече по темата чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Община Божурище и местната общност - съюзени срещу канадски инвеститор. Събират подписи за референдум

Канадска минодобивна кампания има зелена светлина за проучвателни сондажи за второто тримесечие на тази година в района на село Златуша, община Божурище. Селото се намира на 20 километра от столицата. Инвеститорските намерения срещат силен отпор от местната общност. Събират се подписи за провеждането на местен референдум . Подписката ще..

публикувано на 26.04.24 в 07:14

Шокиращи "шедьоври" от световната кулинарна култура

От божествените деликатеси през традиционно, простичко, носталгично и убийствено вкусно приготвени храни, през екзотично звучащите и пропити от оригиналност кулинарни изобретения....в "Изотопия" стигнахме до противните, отблъскващи, шокиращи измерения на световната кулинарна култура.... Дълбоко в хранителните табута навлиза Автономията за..

обновено на 25.04.24 в 13:06
Снимката е илюстративна

"Коренът ни вика да се приберем." От чужбина до село - защо?

След години живот в чужбина млади семейства в Габровско избират да живеят на село и да се върнат към корените си. Те ще се съберат на среща в Трявна в рамките на кампанията "ЗАвръщането" , започнала в края на 2022 г. Историите си ще разкажат млади хора, завърнали се от Англия, Германия и Дания. Целта на кампанията и на срещата е да се..

публикувано на 24.04.24 в 06:59
Елица Йорданова

Елица Йорданова - между Канада и България

В 43 - ти епизод на рубриката "Америка-илюзии и реалности" гост е учителката по музика Елица Йорданова , която живее в Мисисага, един от сателитите на Торонто повече от 30 години, но не е спряла да се връща в България и да създава нови културни мостове между  двете страни. САЩ са единствената страна, с която граничи Канада . Всички други..

публикувано на 22.04.24 в 09:59
Глория Костадинова - Петрова

Глория Костадинова - Петрова: Разказваме вдъхновяващи истории от врачанския край с щипка хумор

Глория Костадинова - Петрова  на 24 години от Враца е гост в  рубриката ни "Горещи сърца" .  От дете тя е  отдадена на книгите, литературата и творческото писане . Участва в ученически конкурси за поезия и пише първия си роман, когато е петнайсетгодишна.  Увлечението и  страстта към литературата са споделени и в семейството ѝ . Със..

публикувано на 22.04.24 в 09:22
Анна Ризова и театралната школа

Анна Ризова в рубриката "Горещи сърца": Уча децата, че трябва първо да обичат себе си!

За нея няма невъзможни неща. Но най- важното за нея е да накара децата, а и възрастните да повярват в силата на изкуството и познанието. Тя е на 30 години, вече е усвоила няколко професии. Завършила е театрално изкуство, докторант е по "Кинознание и телевизия", преподава на студенти в Югозападния университет, работи като експерт "Реклама" в Радио..

обновено на 21.04.24 в 09:30
Ивайло Шопски

Ивайло Шопски от НД "Традиция" за очите към Дунава в българската история

Днес се навършват 148 години от избухването на Априлското въстание . По този повод за героичното време в българската история след подвига на априлци говорим с Ивайло Шопски от Националното дружество "Традиция" . Отбелязваме 148-мата годишнина от избухването на Априлското въстание по стар стил Да се обърнем към народното..

публикувано на 20.04.24 в 18:17