Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бившата белодробна болница в Пловдив посреща украински бежанци обновена

Около 2000 украински граждани са потърсили убежище в града от началото на войната

Бившата белодробна болница в Пловдив ще посрещне украински бежанци с обновени стаи
Снимка: БГНЕС

През седмицата се очаква в бившата пловдивска белодробна болница да започне настаняването на украински бежанци, включително и на напуснали хотели по Черноморието.

Преди два месеца общинската администрация и група украинци, живеещи от години в Пловдив, предприеха мащабна акция за разчистването на запустялата след затварянето ѝ преди 7 години сграда. С доброволен труд и дарения се включиха стотици пловдивчани. Ремонтирани бяха електрическата и ВиК инсталации. Обновени бяха санитарните помещения. В момента се довършва боядисването на стаите, закупено е всичко необходимо за обзавеждането.

Бившата белодробна болница ще функционира като център за временно настаняване на украински бежанци, обясниха заместник-кметът Георги Титюков и украинката Наталия Елис, чиято фондация вече близо 2 месеца активно подпомага установяването на сънародниците ѝ в града.

Всеки ден те получават запитвания от хора, които трябва да се преместят от хотелите по Черноморието.  

Търсят работа, търсят подслон. Ние им помагаме, колкото можем. Сега започва голямо движение и до средата на юни ще бъде доста активно“, казва Наталия Елис.

Обособени са 53 стаи в изцяло обновените три етажа на бившата болницата. Общият капацитет е 160 души.

„Идеята е да ги настаним за месец-два-три, за да можем да ги интегрираме“, уточнява Георги Титюков.

Помещенията в болницата са ремонтирани с доброволен труд  Снимка: Радио Пловдив

Около 2000 са украинските бежанци, потърсили убежище в Пловдив от началото на войната, предимно майки с деца. Заради ограничените възможности на общината за настаняване, повечето са приютени в жилища, предоставени доброволно от пловдивчани. Има и такива, които сами са си подсигурили квартири и плащат наем, а тъй като се увеличава и броят на започващите работа, е важно да се реши проблемът със социализацията на децата и записването им в детските градини, изтъква заместник-кметът Стефан Стоянов. 

„Вече имаме 35 деца, но процесът е бавен, главно заради ваксинациите и по-рестриктивното законодателство, което реши да приеме държавата. Немалка част вече от украинската общност е преценила, че ще остане тук за известно време и трябва да се интегрира, ние пък сме длъжни да помогнем“, коментира Стоянов.

За да се компенсира бавното настаняване в общинските детски градини, в район „Тракия“ от петък работи дневен център за украински деца, допълва Наталия Елис.

„Започнахме с 18 деца, чиито майки намериха работа. Центърът е почасов. Разрешаваме на майките да влизат заедно с децата, защото има деца, които са много уплашени след всичко, което се е случило в Украйна. Майките да стоят, колкото трябва заедно с децата, за да свикнат.“

Две са учителките в новия център. Уточнен е и персоналът за втория, който ще бъде на булевард „Източен“ и ще заработи до дни. Според Елис сега е много лесно да намериш работа в Пловдив.

„Имаме запитване за още 200 деца от майки, които са намерили работа или в момента търсят.“

Най-често украински граждани търсят работодатели от сферата на хотелиерството и ресторантьорството, тъй като в тази сфера не се изисква владеенето на български език. Наемат ги като камериерки и помощник-готвачи. Хотелиерите се интересуват и от украинци, които говорят английски.

С тяхна помощ е осъществена и връзка с производствени фирми. Наталия Елис смята, че въпрос на време и желание е да се реализират професионалисти от всякакви сфери, защото „няма професия, която да не може да бъде конвертируема – който иска, той работи“.

„По същата схема ще работим и с бежанците, които тепърва ще пристигат в Пловдив“, уверява Наталия Елис.

Продължават и курсовете по български език, които започнаха преди близо 2 месеца със съдействието на общинската и областната администрации.

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Асаф Кенан е създал електронно приложение, което ограничава ползването на мобилни телефони

В Европа в много държави е забранено ползването на телефон в училище. В Израел възразяват срещу толкова категорична забрана. Преди войната дори имаше ученически демонстрации. На тях средношколците искаха изцяло смяна на концепцията за образование. Смятаха, че е отминало времето, когато учителят по хуманитарни науки да запознава възпитаниците..

публикувано на 22.09.24 в 10:33

Проучване: Българските деца нямат навик да ядат риба, плодове и зеленчуци

Българското дете няма навик да яде риба. Всяко пето дете у нас не яде риба. Няма такава кулинарна традиция. Това е един от изводите от огласено национално представително проучване на хранителните навици на децата у нас. Това е възрастта, в която се оформят стереотипи за хранене . Потвърди се, че има много какво да се върши, за да се..

публикувано на 19.09.24 в 09:49
Снимката е илюстративна

Баба, дядо и аз - и "Малка нощна музика" - ноти по време на война

От преди двайсетина години всяка бъдеща майка в големите градове на Израел, очаквайки скоро дете, а след това и с новороденото дете слуша дискове с класическа музика "Бейби Моцарт", "Бейби Бах" или други. Според психолозите такава музика влияе добра за развитието на зародиша. Това лято в един от културните домове на Тел Авив бе много популярно..

публикувано на 17.09.24 в 12:49
Елена Хайтова

Елена Хайтова: Ако баща ми знаеше, че не чуждите думи са беда, а опростачването на езика

Хайтов много се гневеше на чуждите думи в българския език, но ако знаеше, че не това е бедата, а това, че езикът ни много се опростачва .  Това каза пред БНР Елена Хайтова, дъщеря на писателя Николай Хайтов.  "Все пак чуждите думи внасят своя колорит. Но да казваш нещо от незнание или малокултурие, това е смешно. ...  Написала съм едно есе точно за..

публикувано на 16.09.24 в 19:23

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори . Причината са обнародваните във вторник в Държавен вестник две наредби за промени в условията при обучението.  Диалогът е нарушен, казва Йонко Иванов от Съюза на преподавателите по авто-мотоподготовка . А министерството на транспорта обяснява, че..

публикувано на 15.09.24 в 16:00
проф. Юри Кълвачев и проф. Илза Пъжева

Проф. Илза Пъжева: Няма ИИ без естествен. Естественият интелект има крайната дума

Между 12 и 15 септември българската структура на германската научна правителствена фондация "Александър фон Хумболт" организира Хумболтов колегиум на тема: "Човекът и изкуственият интелект в науката и обществото". Форумът ще събере млади и утвърдени български и чуждестранни специалисти в София в "Гранд хотел Милениум". Те ще дискутират..

публикувано на 11.09.24 в 10:54

Може ли ислямският ум да бъде спасен? Новата книга на Мохамед Халаф търси отговор

Важният въпрос днес е: Може ли ислямският ум да бъде спасен?   Така журналистът Мохамед Халаф синтезира акцента в новата си книга "НЕподчинение. Ислямът и реформаторите", която представи пред БНР. "Кризата на исляма днес е колкото политическа, толкова и културна, и религиозна. Тя носи в себе си много други кризи, свързани с невъзможността да се..

публикувано на 09.09.24 в 14:26