Преди два месеца общинската администрация и група украинци, живеещи от години в Пловдив, предприеха мащабна акция за разчистването на запустялата след затварянето ѝ преди 7 години сграда. С доброволен труд и дарения се включиха стотици пловдивчани. Ремонтирани бяха електрическата и ВиК инсталации. Обновени бяха санитарните помещения. В момента се довършва боядисването на стаите, закупено е всичко необходимо за обзавеждането.
Бившата белодробна болница ще функционира като център за временно настаняване на украински бежанци, обясниха заместник-кметът Георги Титюков и украинката Наталия Елис, чиято фондация вече близо 2 месеца активно подпомага установяването на сънародниците ѝ в града.
Всеки ден те получават запитвания от хора, които трябва да се преместят от хотелите по Черноморието.
„Търсят работа, търсят подслон. Ние им помагаме, колкото можем. Сега започва голямо движение и до средата на юни ще бъде доста активно“, казва Наталия Елис.
Обособени са 53 стаи в изцяло обновените три етажа на бившата болницата. Общият капацитет е 160 души.
„Идеята е да ги настаним за месец-два-три, за да можем да ги интегрираме“, уточнява Георги Титюков.
Около 2000 са украинските бежанци, потърсили убежище в Пловдив от началото на войната, предимно майки с деца. Заради ограничените възможности на общината за настаняване, повечето са приютени в жилища, предоставени доброволно от пловдивчани. Има и такива, които сами са си подсигурили квартири и плащат наем, а тъй като се увеличава и броят на започващите работа, е важно да се реши проблемът със социализацията на децата и записването им в детските градини, изтъква заместник-кметът Стефан Стоянов.
„Вече имаме 35 деца, но процесът е бавен, главно заради ваксинациите и по-рестриктивното законодателство, което реши да приеме държавата. Немалка част вече от украинската общност е преценила, че ще остане тук за известно време и трябва да се интегрира, ние пък сме длъжни да помогнем“, коментира Стоянов.
За да се компенсира бавното настаняване в общинските детски градини, в район „Тракия“ от петък работи дневен център за украински деца, допълва Наталия Елис.
„Започнахме с 18 деца, чиито майки намериха работа. Центърът е почасов. Разрешаваме на майките да влизат заедно с децата, защото има деца, които са много уплашени след всичко, което се е случило в Украйна. Майките да стоят, колкото трябва заедно с децата, за да свикнат.“
Две са учителките в новия център. Уточнен е и персоналът за втория, който ще бъде на булевард „Източен“ и ще заработи до дни. Според Елис сега е много лесно да намериш работа в Пловдив.
„Имаме запитване за още 200 деца от майки, които са намерили работа или в момента търсят.“
Най-често украински граждани търсят работодатели от сферата на хотелиерството и ресторантьорството, тъй като в тази сфера не се изисква владеенето на български език. Наемат ги като камериерки и помощник-готвачи. Хотелиерите се интересуват и от украинци, които говорят английски.
С тяхна помощ е осъществена и връзка с производствени фирми. Наталия Елис смята, че въпрос на време и желание е да се реализират професионалисти от всякакви сфери, защото „няма професия, която да не може да бъде конвертируема – който иска, той работи“.
„По същата схема ще работим и с бежанците, които тепърва ще пристигат в Пловдив“, уверява Наталия Елис.
Продължават и курсовете по български език, които започнаха преди близо 2 месеца със съдействието на общинската и областната администрации.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
Наличието на изкуствен интелект налага да измислим нови дефиниции за това какво е интелект и интелигентност . Това мнение изказа пред БНР Мариана Тодорова, футуролог в Института по философия и социология на БАН. "Open AI направи голяма рекламна кампания 12 дни преди Коледа, в която твърдеше, че се демонстрират способностите на последния..
Изпращаме успешна година за криптопазарите , с над двойно покачване на цената на биткойн. Това каза пред БНР Валентин Михов, лектор за криптопазарите във Финансовата академия. След избирането на Доналд Тръмп се очаква обръщане на 180 градуса на политиката на САЩ и регулаторните органи към този актив , в противовес с рестриктивната..
235 хиляди лева са нужни, за да започне ремонта на читалище „Отец Паисий“ в село Извор. От края на 2023 г. ръководството на читалището по всевъзможни начини се опитва да събере необходимите средства. Събраната сума до момента е около 40 хиляди лева. Кампанията за набиране на средства продължава, така че който желае може да направи дарение от 2..
Изпращаме нелоша година за пазара на труда. Безработицата остава сред най-ниските от началото на промените - 5.16 на сто за ноември. Забавя се ръстът на заплатите, като за догодина се очаква да е от порядъка на 9-10%. Тази картина на трудовия пазар очерта в интервю за БНР Георги Първанов, експерт по човешки ресурси, член на УС на Българската..
Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис представи програма за връщане на младите хора по селата и на специалистите от чужбина. Правителството подготвя нова програма със стимули за връщане на младите гърци по селата в пограничните райони, както и за връщане на млади специалисти от чужбина. Това заяви премиерът Мицотакис в интервю за гръцките медии...
В навечерието на всеки празник жените отварят гардероба си и се чудят какво да облекат, за да са различни, елегантни и желани. Орна Шаул е собственичка на най-известния в Израел магазин за винтидж. Това не е магазин за дрехи втора употреба, които са омръзнали или отеснели на собствениците, но коитовсе още могат да бъдат намерени в..
Коледа е време за семейството . Време, в което традициите, отношенията и споделеността играят централна роля. Време за събиране около празничната трапеза, споделяне на обичаи и връщане към корените на семейството. Време, в което всички заедно приготвят специалните храни и с годините се учат на компромиси и толерантност. Как това се..
Ние се отдалечаваме с години, а може би завинаги от еврозоната . За това предупреди в интервю пред БНР бившият финансов министър Симеон Дянков...
Пожар е възникнал тази сутрин във влакова композиция на Централна гара в София. Сигналът за пожара е подаден минути преди 3 ч. тази сутрин. На място са..
В предаването "12+4" богословът проф. Иван Желев посочи, че тук въпросът е защо точно сега е реагирал Върховният касационен съд . " Българската..