Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Експерти и граждани предупреждават за вредата от тютюнопушеното

Снимка: Павел Антонов

В деня без тютюнев дим-31 май в двора на университетската специализирана  болница по активно лечение по онкология в София бяха засадени 10 дръвчета, тъй като  тази година се навършват 10 години от  въвеждането на  забраната за пушене на обществени места.

"Баща ми почина от рак на белия дроб. Това се случи преди две години, след като пушеше интензивно над 40 години". каза за БНР Никола Рахнев от Гората.бг в Международния ден без тютюнев дим.

За да заострят вниманието на обществото към проблема с цигарите в столичната онкологична болница се събраха представители на властта, лекари, природозащитни и здравни организации, студенти по медицина.

"Доста от здравните проблеми, които се появяват от тютюнопушенето се проявяват на по-късна възраст и може би младите неглижират опасностите и рисковете".

Любен Яков и Антоана Гочева от Асоциацията на студентите-медици в България мотивираха своето участие в Деня без тютюнев дим.

"Доста от здравните проблеми, които се появяват от тютюнопушенето се проявяват на доста по-късна възраст и може би младите неглижират опасностите и рисковете. Тук сме с тази цел, за да кажем, че има значение, че трябва много рано да се спрат или въобще да не се започва".

За вредата от тютюнопушенето върху човешкото здравето се знае и се алармира отдавна. Но какво е въздействието на този така вреден навик върху околната среда? Ето малко фактите: За производството на една цигара са необходими приблизително 4 литра вода. Един пушач, който пуши около 1 кутия цигари на ден, може да спести до 74 литра вода за 1 ден, ако се откаже от пушенето. И още малко числа: за направата на 300 цигари е необходимо едно цяло дърво.

Тези числа са изведени от последния доклад на Световната здравна организация със заглавие „Тютюнът: отрова за нашата планета“.

"Тази тематика, с която СЗО излезе, ние трябва да разберем, че тютюнопушенето, производството на тютюн носи вреда върху човешкото, здраве и за околната среда".

Каза директорът на Националния център за обществено здраве и анализи проф. Пламен Димитров. От Световната здравна организация призовават да се налага екологичен данък на производителите, дистрибуторите и потребителите на тютюн по цялата верига на доставки за въглеродни емисии, замърсяване на въздуха и други екологични разходи. Още от предписанията на организацията сподели д-р Маша Гавраилова от "България без дим".

"Да се обърнем към тютюнопроизводителите, да заменят тютюневите култури с други".

И за тези, които не са устояли на поканата „Да изпушим по една цигара.“ Напомняме:

"Аз като акушер гинеколог мога да ви кажа, че ракът на маточната шийка се среща значително по-често при пушачи", допълни Стефан Константинов, директор на най-голямото специализирано лечебно заведение".


Още една стряскаща статистика изложи Павел Антонов, съучредител на гражданска инициатива „България без дим“ и член на „Коалицията за живот без тютюнев дим“.

"България има водещ резултат при тютюнопушенето при подрастващи в определена възрастова група. Между 14 и 16 години момичетата в България пушат повече от момчетата, което е безпрецедентно в европейски план".

Да припомним все пак, че освен черната статистика вече има направени първи стъпки в правилната посока. Една от тях е забраната за пушене на закрито.

Повече можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Радостиа Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Йосиф Аврамов

Доц. Йосиф Аврамов за финансовата грамотност на българина

Финансовата грамотност е едно от онези умения, които сякаш приемаме за даденост – докато не осъзнаем колко важна е тя в живота ни. "Не е богат този, който има най-много, а този, който се нуждае от най-малко", казва древногръцкият философ Диоген.  В днешния свят на кредити, инвестиции и дигитални финансови услуги това послание звучи..

публикувано на 27.01.25 в 09:21

Мигрената не е главоболие, а наследствена болест

Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармацевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..

публикувано на 26.01.25 в 05:57
Болницата в Белоградчик

Опит за приватизация на болницата в Белоградчик. Ще я спаси ли от фалит?

70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит .  Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..

публикувано на 23.01.25 в 06:19
Дора Симеонова

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..

публикувано на 22.01.25 в 10:37
Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..

публикувано на 21.01.25 в 22:04
Проф. Колин Прайс

Могат ли и трябва ли мобилните телефони да предупреждават за бедствия или катастрофи?

При природни бедствия: тежки бури, наводнения и пожари по телефона предупреждават намиращите се наблизо хора за опасността, като дори я изчисляват в процент и поставят жълт или червен код. Израелска иновация показва точно обратната корелация: мобилните телефони (с вградените си сензори) могат по-рано от метеорологичните станции и постовете на..

публикувано на 21.01.25 в 10:51
Асен Миланов

Енергийният терапевт Асен Миланов: Благодарният човек не мрази другите!

Във връзка с Международния ден на най-учтивата дума "Благодаря" , който беше преди дни, ви срещаме с енерго терапевт Асен Миланов . Тази дума е разменна монета, която остойностява нашата признателност за направеното ни добро . Замислете се само колко пъти на ден благодарите на някого или за нещо на глас или на ум. Това е дар на блага,..

публикувано на 13.01.25 в 18:10