Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Арх. Алексиев: Малцина могат да си позволят нещо, което изглежда добре, останалите са зад оградата

Старите и новите гета илюстрират липсата на жилищна политика

Арх. Булев: Гетата за богатите имат не по-малко недостатъци от ромските, държавата е абдикирала от функциите си на регулатор

Снимка: БГНЕС

"Има нужда от истинска, амбициозна жилищна политика, а не просто да се етнизира проблемът. Парите, които се отделят за жилищна политика, са изцяло и единствено по европейски програми, с изключение на програмата за саниране, националната програма. За последните две оперативни програми са похарчени общо 38 милиона, което е далеч от необходимото." 

Това мнение изрази пред БНР Росица Кратункова от международната хуманитарна организация "Лекари на света", един от авторите на доклада "Дом за всеки: мисия (не)възможна".

85 000 души имат нужда от жилища, отбеляза Кратункова, като се позова на неприета национална стратегия.

Държавата няма политика към архитектурата, тя е като безпризорно дете на улицата, заяви в предаването "Хоризонт до обед" проф. арх. Тодор Булев, председател на Съюза на архитектите. 

Когато говорим за жилище, имаме предвид не само стаята, а архитектурната среда, уточни той.

Нещата, които пълнят списанията, са много малка част. Затворените комплекси не създават пълноценна градска среда, коментира Булев.

Снимка: БГНЕС

Арх. Веселин Алексиев смята, че съществуващото положение с жилищата илюстрира ситуацията в страната – малка шепа хора могат да си позволят на картинка нещо, което изглежда добре, а останалите са зад оградата.

"Това буди големия въпрос за кого е здравословно, добре ли е това. Как би израснало едно дете зад една ограда, където от вътрешната страна е чистичко и спретнато, и светът отвън? (…) Разкъсва се социалната тъкан, която държи едно общество заедно. Това е смисълът на едно общество."

Това е друга форма на гето – това са гета за богатите, но те имат не по-малко недостатъци от ромските гета", подчерта арх. Тодор Булев.

Сливенският ромски квартал  Снимка: БГНЕС

Квартал "Надежда" в Сливен например е ограден с бетонна стена, а единственото читалище е превърнато в казино, разказа Росица Кратункова. По думите ѝ това е уязвима среда, концентрация на проблеми и бедност, а огромна част от обитателите на квартала живее без постоянно течаща питейна вода.

Арх. Алексиев изтъкна, че когато говорим за жилищна среда, става дума и за безопасност, достъп до социални дейности, елементарно здравеопазване, транспорт, зеленина.

Според проф. Булев от началото на промените държавата е абдикирала от функцията си на регулатор, а в сферата на градската среда нейната функция е незаменима.

Снимка: БГНЕС

"Цените на жилищата, в София специално, са спекулативни. Предприемачите искат даже да се узаконят изцяло северни жилища, което по нашите норми е абсолютно недопустимо. За да могат да ги продават пак на висока цена. Грубо казано – да няма връзка със слънцето. Те се строят, но се кръщават по друг начин – ателиета, офиси, сега трябва да ги узаконим като жилища. Това е скъсване с цялостната история на модерната архитектура. Да не говорим за психологическия контакт със слънцето", каза арх. Тодор Булев.

"Не виждам принципна разлика между това, което правят ромите в своите квартали и това, което се прави по блоковете – с остъклявания, призастроявания, допълнителни. Това е една и съща тенденция, но в различна среда се изявява и с различен мащаб", коментира още той.

Снимка: БГНЕС

"Една съвкупност от "всеки сам си преценя" не прави държава, не прави и политика. Трябва малко по-дългосрочно планиране за бъдещето, за да не виждаме това, което виждаме и в новите квартали на София", обобщи арх. Веселин Алексиев.

По темата предстои обсъждане в Съюза на архитектите тази вечер. Ще присъстват експерти от Франция и Сърбия.

Трите мнения чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ресми Мурад

Ресми Мурад: Разцеплението в ДПС не е тема в партийните структури в района на Кърджали

Разцеплението в ДПС не е тема в партийните структури в района на Кърджали, които са сплотени, смята областният лидер Ресми Мурад.  Според него те не одобряват изразената в социалните мрежи позиция на несъгласие спрямо ръководството на ДПС.  В същото време изявени общественици коментираха, че ситуации като тази в Движението са следствие от..

публикувано на 04.07.24 в 16:47

Проф. Димитър Вацов: Виждаме загуба на управляемост от страна на олигархията

Виждаме загуба на управляемост от страна на олигархията, на клиентелистките партии . Коментара направи пред БНР  проф. Димитър Вацов, философ, преподавател в Нов български университет и политически анализатор, като уточни, че очевидно отиваме на нови избори . "Я сно беше, че правителството, което ГЕРБ предложи, не можеше да мине . Това, което..

публикувано на 04.07.24 в 15:51
Томислав Дончев

Томислав Дончев: Като най-големи на ГЕРБ отива да инициират диалог между партиите

Политическата система в България е в дълбока криза и е необходим разговор между партиите как да излезем от тази криза и да върнем политиката, където ѝ е мястото, с конкретни действия.  Това препоръча зам.-председателят на ГЕРБ и бивш министър Томислав Дончев в интервю пред БНР.  "Това, което си говорят политиците, все по-малко и..

публикувано на 04.07.24 в 15:03
Нико Тупарев

Нико Тупарев: Или Франтишек има лична мотивация, или е болен човек

" Трябва да се започне от философия, идея и смисъл на прокуратурата. Ако посоката е грешна за смисъла на прокуратурата, то няма да ни отведе на правилно място. Надявам се тези гадости, които ми се случват, поне да катализират, да се разбере, че има нещо философско сбъркано в тази институция посредством някакви хора". Това коментира пред БНР..

публикувано на 04.07.24 в 09:32

Медийна грамотност сред учениците за фалшиви новини - къде и как?

"Още от началните часове до 4 ти клас е добре да има обучение и за етичните медийни стандарти , за да могат учениците да разберат, че това, че с видели или прочели някаква новина, това не значи, че непременно точно така се е случило , коментира още за "Хоризонт" Асен Александров. Според него учителите трябва да възприемат това не като задължение,..

публикувано на 02.07.24 в 12:58

15-годишната Натали има нужда от финансова помощ, за да оздравее

Натали, диагностицирана с рядка форма на болестта на Хиршпрунг, се моли за своето спасение. Детето се нуждае от спешна операция в чужбина, за да има шанс да живее. Необходимата сума от 45 000 евро не може да се осигури от майка й, която е самотен родител и се грижи денонощно за дъщеря си. Болестта на Хиршпрунг е заболяване, при което липсват..

публикувано на 30.06.24 в 04:44

Стоилка Арсова: С електронни ваучери ще може да се плащат битови сметки, ако има договор с дружеството

Валидността на електронна карта за ваучери - bcard e-vouchers, бикарта, в повечето случаи е 5 години , а самите ваучери, които се зареждат всеки месец, са с едногодишна валидност. Бикартите предлагат на клиентите сайтове, където могат да проверят всеки ваучер с каква валидност е и винаги се ползват първо най-отдавна постъпилите суми...

публикувано на 28.06.24 в 10:17