Китай безспорно е икономическа сила от световен мащаб. До 2049 година, когато Китайската народна република ще чества своя стогодишен юбилей, Китай трябва да има армия, която е в състояние да води и да печели войни. Заръката е на президента Си Дзинпин, а тя недвусмислено показва, че в Пекин тече смяна на доктрината - от политиката на икономическо и политическо отваряне към света на Дън Сяопин към утвърждаването на военна и геополитическа сила от световна величина.
Войната в Украйна само катализира този процес, смята д-р Янка Йортел, директор на азиатската програма на Европейския съвет за външна политика в Берлин.
"Трябва да погледнем по-общо на противопоставянето в света. За Китай е важна битката със Съединените щати и в тази битка Пекин се нуждае от партньори. Русия може да е такъв партньор - тя е военно мощна държава, член на Съвета за сигурност на ООН и ядрена сила, която демонстрира, че може да предизвика разместване на пластовете в световната политика. Русия е ключов играч в Сирия и в Африка, светът не се изчерпва с Европа и Америка. Погледнато от тази перспектива, Русия е важен партньор за Китай".
Това означава ли, че икономиката вече не е водещ фактор за китайската политика?
Икономиката продължава да е ключов елемент в китайската политика. Но Пекин навлиза в следваща фаза на развитие, когато е важно да наложи стратегическите си интереси. На практика това означава, че Китай е готов да жертва краткосрочни икономически несгоди, за да постигне дългосрочни стратегически цели, каквото е по-доброто позициониране в противопоставянето със Съединените щати.
Ако анализираме отношението на държавите по света към войната в Украйна, можем да заключим, че позициите на Китай се укрепват, особено на пазарите на бъдещето в Тихоокеанския регион и в Африка, където далеч не всички критикуват руското нахлуване в Украйна.
Много държави по света се държат настрана от този конфликт, доколкото могат. Те в никакъв случай не одобряват войната, но умишлено не заемат страна. Дори забелязвам постепенен обрат в отношението им, като все по-често се чува аргументът, че причината за военния конфликт са западните санкции и експанзионистичните амбиции на НАТО. Говорителка на китайското външно министерство дори коментира, че войната е резултат от притискането към стената на една световна сила.
Дън Сяопин започна преди 50 години заедно с тогавашния американски президент Ричард Никсън политика на отваряне на Китай. Обръща ли Пекин гръб на това разведряване?
Наблюдаваме промяна в политиката на отваряне на Китай за света. Западът смяташе, че доктрината на Дън Сяопин ще продължи во веки веков. Че Китай ще става все по-либерална и демократична държава, която си сътрудничи със света и спазва правилата на играта. Това обаче вече не е така. Напротив - Китай се превръща във все по-авторитарен и по-затворен режим. Си Дзинпин иска светът да стане зависим от Китай, а не обратното.
Според неговите виждания международните компании трябва да останат обвързани с китайската икономика, така че в перспектива Китай да може да използва тяхната зависимост за постигането на своите стратегически и политически цели. Примерът от Литва и противопоставянето с Китай заради Тайван е особено красноречив.
Щом Китай става все по-агресивен в политиката си, означава ли това автоматично военна заплаха?
Наскоро в Токио се състоя много важна среща между Индия, Австралия, Япония и Съединените щати. Това е така наречения формат QUAD, описван често като "Тихоокеанското НАТО". По време на тази среща Русия и Китай демонстративно проведоха съвместни военни учения край бреговете на Япония. В този регион тече масирано въоръжаване, което не означава нищо друго, освен подсигуряване за евентуален военен конфликт.
Китайският министър на отбраната заяви съвсем наскоро, че Китай ще защитава Тайван с всички сили, включително и военна. Американският президент на два пъти също направи подобно изказване. За Китай военният конфликт със Съединените щати не е водеща цел, но Европа трябва да знае, че такъв конфликт не е немислим. Нещо повече - Европа вече трябва да се опитва да предотврати подобна ескалация.
Би било добре да слушаме внимателно какво се говори в Пекин. Мисля, че не слушахме внимателно какво се говори в Москва и бяхме неприятно изненадани. Си Дзинпин много ясно формулира целите на Китай. Така че Европа трябва внимателно да анализира думите му, да си направи изводи и да изгради политиката си. За съжаление мисля, че Европа все още е далеч от анализа какъв ще бъде светът на бъдещето.
Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..
От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..
Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги. С въвеждането на системата ще има..
В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..
Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..
Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..
Израелската армия и полиция, както в цял свят, имат поделения за служебни кучета. Но много преди началото на войната, през 2021 година се създава и гражданско сдружение за търсене на изгубили се по една или друга причина хора. Само в Израел , без да има война, те са около 4 000 годишно. С Майк бен Яков – ръководител на частна фирма, към която..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
Увеличаването в цената по премията е в пъти – от 200 до 1100%. Това е удар върху бранша , каза пред БНР Красимир Цветков, председател на Национален..
"Възраждане" искат да се замразят социалните плащания и увеличението на заплатите в МВР, МО и в университети, които вече са обещани да бъдат от..