Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Коментар на Петър Волгин: Вкопчването във властта е път към нищото

Снимка: Ани Петрова

Събитията от последните дни ме убеждават, че отново се налага да си припомняме някои основополагащи принципи на демокрацията. В една парламентарна демокрация е съвсем естествено мнозинството в парламента да се пропука, шефът на парламента да бъде сменен, а правителството да падне след вот на недоверие. Като резултат от подобни процеси или се образува ново мнозинство, или идват предсрочни избори. Също напълно демократични процедури. Навсякъде се случва това. И когато стане нещо подобно, политици и коментатори го приемат напълно спокойно. Никой не пищи от ужас, никой не говори за преврат, никой не се обявява за свещена крава, която, насъсквани от Путин тъмни сили искат да преформатират на бифтек.

Погледнато от този ъгъл, днешна България трудно би могла да бъде наречена демократична държава. Наблюдаваме едни депутати и министри, които така самоотвержено са се вкопчили във властта, все едно от това зависи животът им. Особено гротескна стана ситуацията, когато се обсъждаше оставката на шефа на парламента. Депутатите и министрите от "Продължаваме промяната", най-голямата партия в управляващата коалиция, се държаха така, все едно че ако техният човек престане да оглавява Народното събрание или те загубят вота на недоверие, ще настъпи Потоп 2.0. Подобни смехотворни апокалиптични пророкувания могат да бъдат обяснени с политическата неопитност на тези хора. Съдете сами. Довчера си бил Г-н Никой, изведнъж от продавач на хапчета или стажант в офис са те сложили да управляваш държавата или парламента. Подобни кариерни подскоци замъгляват съзнанието и тези скачащи персонажи заживяват с усещането, че са незаменими, че гениалността струи от тях на талази и че ако не са на власт, слънцето няма да изгрее. Само че колкото и да не им се вярва на фронтмените на "Продължаваме промяната", слънцето ще продължи да изгрява, дори и когато те напускат началническите кабинети в държавата.

Всъщност премиерът Петков имаше един печеливш и в същото време достоен политически ход. Още когато ИТН се оттеглиха от властта, премиерът трябваше да обяви оставката на цялото правителство. И да каже, че щом вече липсва парламентарната подкрепа, отиваме веднага на избори. Пък нека народът да реши кой е прав и кой крив в създалата се ситуация. Едно такова принципно действие със сигурност би спечелило много привърженици на Петков и респективно на партията му. Той обаче тръгна по друг път. Път, по който са вървели много предишни управляващи и който трудно би могъл да бъде наречен достоен. Започна се с кандърдисването на разни депутати, най-вече от ИТН, да напуснели парламентарната си група и да подкрепяли ПП. Това не само не е принципно действие. То не е и особено умно. Защото, съгласете си, трудно можеш да водиш смислена политика, да прокарваш важни реформи, когато зависиш от няколко отцепнически гласа. И къде е гаранцията, че тези, които са напуснали доскорошните си съпартийци, няма да напуснат и теб, ако някой друг им предложи по-добра оферта?

А най-лошото ще бъде, ако някой в управляващата коалиция реши да използва политическата криза, за да премахне ветото върху Скопие. И не е нужно да си чел засекретените паметни записки, за да имаш подобни опасения. Още в началото на своето управление Кирил Петков и външнополитическият му екип недвусмислено показаха, че за тях това е абсолютен приоритет. От всичките им изказвания и действия се натрапваше един извод – да позволим на РСМ да почне преговори за членство в ЕС, пък за историята и за правата на българите в тази държава ще си говорим после. Ако остане време. Сега трябва бизнесът да върви. В крайна сметка дори и бизнесът не тръгна, а толкова хвалената самолетна линия София - Скопие беше канселирана, както биха се изразили Петков и англоговорящата му компания, поради липса на интерес.

Вярно е, че България е подложена на отвратителен чуждестранен натиск да свали ветото върху Скопие, но истинският политик си личи именно в подобни ситуации. Достойните политици не хленчат, не се обявяват за олицетворение на войната с мафията или за жертви на преврат. Достойните политици не се вкопчват във властта и не организират протести срещу опозицията. Не е проява на добър вкус да се опитваш да останеш на власт още някоя и друга седмица. В демократичните държави не се прави така. В демократичните държави управляващите политици не изпадат в истерия, когато са загубили парламентарна подкрепа, а спокойно започват да се готвят за следващите избори. В светлината на последните събития въпросът дали Бълтгария е демократична държава е силно дискусионен.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 13,5 млн. лв. финансова помощ са получили през 2024 година земеделските стопани, отглеждащи пчелни семейства

Над 13 и половина милиона лева финансова помощ са получили през миналата година земеделските стопани, отглеждащи пчелни семейства за преодоляване на негативното икономическо въздействие от руската война срещу Украйна.  Това каза заместник-министърът на земеделието и храните Деян Стратев в Плевен при откриването на 22-рото Международно пчеларско..

публикувано на 06.02.25 в 22:07
Министърът на земеделието д-р Георги Тахов

Тахов: Първите плащания в сектор "Животновъдство" - още този месец

Първите плащания в сектор "Животновъдство" от Кампанията за директни плащания на земеделските стопани ще бъдат направени още този месец, обяви земеделският министър Георги Тахов пред ресорната парламентарна комисия: "Има прогноризуемост, към днешна дата. Има създаден на база за нормално протичане на кампанията, която предстои. През февруари..

публикувано на 06.02.25 в 22:03

Отрасловият съвет към МОН: Увеличението на учителските заплати да е с 15% от 1 март

Увеличението на учителските заплати да е с 15% от 1 март 2025 г. реши Отрасловият съвет към Министерството на образованието и науката. Допълва репортерът Андрей Борисов: За решението на съвета съобщи Диян Стаматов - председател на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета. Във вторник от Синдиката на българските учители..

публикувано на 06.02.25 в 21:58
Мария Захарова

Захарова: Временно примирие в Украйна е неприемливо за Москва

Временното примирие в Украйна е неприемливо за Москва, заяви говорителят на руското министерство на външните работи Мария Захарова.  "Временното примирие или, както мнозина казват, замразяванто на конфликта, са неприемливи. Те просто ще бъдат използвани от колективния Запада или отделни негови представители за укрепване на военния потенциал на..

публикувано на 06.02.25 в 21:30

На 47 семейства от област Монтана е прекратена еднократната помощ за ученици

На 47 семейства от област Монтана е прекратена еднократната помощ за ученици. Причината -  децата не са ходили на училище или  са допуснати много неизвинени отсъствия.   21 семейства на ученици от 1-ви до 4-ти клас и 26 семейства с ученици от 8-и клас от област Монтана няма да получат останалата част от еднократната помощ за децата си...

публикувано на 06.02.25 в 20:34
Председателят на Комисията за прякото участие на гражданите, жалбите и взаимодействието с гражданското общество Росица Кирова от ГЕРБ в НС.

В комисия: НПО да предлагат кандидати за омбудсман без посредничество на депутати

Неправителствените организации ще могат да предлагат на парламента кандидатури за поста омбудсман, без да се нуждаят от посредничеството на депутати или парламентарни групи, които да внасят номинациите им за разглеждане, както беше до момента. Това решиха на второ четене депутатите от Комисията за прякото участие на гражданите, жалбите и..

публикувано на 06.02.25 в 19:44
Съдебната палата в Кюстендил

Глобиха 49 свидетели, неявили се по делото за фалита на Дупнишката популярна каса

Окръжният съд в Кюстендил  е глобил 49 свидетели, неявили се по делото зяа фалита на дупнишката Популярна каса,  казаха за БНР от правораздавателното ведомство. Потърпевши от фалита са 225 лица плюс 40 свидетели. Неразпитаните досега са около 90, затова са насрочени две извънредни заседания през март т.г. Неявилите се свидетели са глобени по..

публикувано на 06.02.25 в 19:36