Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мартин Димитров, ДБ: България трябва да привлича качествена работна сила

Има ли шанс да минат законодателни промени за "синята карта"?

Добромир Иванов, Българската стартъп асоциация: "Синята карта" би развързала ръцете на бизнеса да вкарва по-лесно кадри

Снимка: consilium.europa.eu

На фона на политическите турбуленции, в парламента вече са предлагани промени в Закона за трудовата миграция. Предложенията са насочени към по-лесното привличане на висококвалифицирани специалисти от държави извън ЕС. Предложенията имаха своите аргументи и преди нахлуването на Русия в Украйна, но конфликтът добави и нови.

Т.нар. „синя карта“ ще може да се получава и от лица ползващи се със статут на временна или международна закрила. Заради войната в Украйна много международни компании предложиха преместването на висококвалифицираните си специалисти в държави от ЕС.

Случаят на Александър от Харков е такъв. Той работи за международна компания, която е преместила свои служители и в България преди войната. Така Александър се оказал тук ден преди началото на руското нахлуване.

"IT секторът се развива бързо. Компанията, за която работя, купи офиси в Полша, в Румъния. Те имат голям опит с откриването на офиси в други държави и с привличането на ITспециалисти. Работата от вкъщи също. Аз не съм турист, работя в България за чужда компания", разказва Александър.

Има малко бюрокрация по отношение на оформянето на договорите. Това трябва да става прозрачно, да бъде минимално затруднено, да е лесно оформянето на документите, тълкуването на законите, придобиването на различни разрешения, които са нужни, смята украинският специалист.

"С никакви проблеми не се сблъсках, докато уреждах работата си тук."

С новото законодателство опитът на притежателя на „синя карта“ ще бъде признат, дори и да няма диплома за висше образование. Ще се улеснят и командироването, повишаването в длъжност, смяната на работодател и пътуването в Европейския съюз.

Притежателят на „синя карта“ ще може да присъедини и членовете на семейството си и едновременно да кандидатстват за разрешение за пребиваване. Сроковете за кандидатстване ще са съкратени, а документите ще може да се издават и по електронен път.

Снимка: архив, БНР

Идеите за привличане на висококвалифицирани специалисти съществуваха и преди конфликта в Украйна. Желанието на ЕС беше да наеме повече квалифицирани специалисти, не само в IT сферата. Данните от 2015-а показват, че България е издала едва 61 сини карти, през 2019 – 706. Статистиката на Евростат се движи между 115 и 268 издадени карти впериода 2016-та- 2019-та година и то основно заради тромавата процедура.

Добромир Иванов, председател на Българската стартъп асоциация, се надява процедурата да промени тази статистика. Той акцентира върху новия контекст на засилена конкуренция в коя от европейските държави да бъдат насочени специалисти, които дори не са от конфликтните зони.

"ЕС го реши този въпрос за украинците, които са навсякъде. Има много хора, които са от други засегнати пряко или косвено държави – от самата Русия, Беларус, Молдова, Грузия, които се опитват да се махнат от тези държави", коментира той. По думите му дни след войната полското законодателство вече е улеснявало достъпа за бизнес за висококвалифицирани кадри.

"Синята карта" би развързала ръцете на бизнеса да вкарва по-лесно кадри, категоричен е Добромир Иванов.

Промените за „синята карта“ вече са в парламентарните комисии.

Мартин Димитров  Снимка: БГНЕС

Мартин Димитров от ДБ, които са вносители на законопроекта, обяснява, че въпреки несигурната политическа ситуация, той ще направи всичко възможно да бъде приет.

"Защото България трябва да привлича качествена работна сила. Законопроектът ще направи България по-конкурентна в сравнителен план с други страни, които се опитват да привличат образовани и подготвени  кадри."

От мандатоносителя ПП загатнаха, че готвят свои предложения, но няма  да ги обявят поне до следващата седмица.

Добромир Иванов от Българската стартъп асоциация изтъква, че въпреки трудностите интересът на висококвалифицирани специалисти към България остава

Повече детайли по темата чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ивайло Мичев, Явор Наумов – заместник началник на станцията, Петър Чилов, Христо Михалев, Даниел Инков, Румен Иванов

От покрива на България - връх Ботев: Оцеляваме трудно, но с екипност!

"Качихме се четирима колеги, техничари, но нямах никаква представа тогава къде заминавам, при какви тежки зимни условия, коментира за БНР и инж. Маринов.  "Качихме се там с вертолет и заварихме там хора без електричество, само с един дизел-агрегат, с мощност 30 киловата, само за техниката и съоръженията, всичко друго беше студ и мраз, така започна..

публикувано на 15.07.24 в 14:25

Мъж в инвалидна количка: Най-лесно се придвижвам... със самолет

Най-достъпни са Варна и Бургас, защото дотам може да се стигне съм самолет. Тази горчива равносметка прави Митко Александров, млад мъж в инвалидна количка. Митко  мечтае София да бъде достъпен град подобно на други големи градове по света, където е бил. Митко е програмист. Според него Санкт Петербург е най-достъпният град за хора с..

публикувано на 15.07.24 в 09:38

Кои нови системи за сигурност станаха задължителни за автомобилите от 7 юли?

Множество нови системи за сигурност станаха задължителни за автомобилите от 7 юли . Включително и т.нар. "черна кутия", която ще записва данни за движението определено време при и след пътен инцидент.  Последните  данни на Агенция за пътна безопасност  отчитат, че средната възраст на автопарка в България е над 20 години , а в Европейския съюз..

публикувано на 14.07.24 в 21:10

Жените с рак на гърдата могат да вдигат тежко, да ходят на плаж, да ядат всичко

Никакво физическо натоварване за онкоболните хора – един от най-разпространените митове у нас, който се дава като лекарска препоръка. С оборването на тази и други препоръки са се заели онкохирургът д-р Ваня Митова и екип от специалисти по физическо натоварване, хранене и психологическа подкрепа на пациентки с рак на гърдата. В петък те..

публикувано на 14.07.24 в 06:39

Във Враца откриха кът, посветен на 155 години от основаването на читалището в града

През седмицата в зала „Нова история” на музея във Враца беше открит временен експозиционен кът, посветен на 155-та годишнина от основаването на Врачанското читалище. Експозицията представя част от богатата история на читалището със снимки, документи и вещи, които се съхраняват в музейните фондове. „Българско читалище въ Враца” е..

публикувано на 14.07.24 в 06:23

Петър Ефтимов за това как астробиологията търси живот в Космоса

Сещате ли кой е филмът, в който се разказва за това, как извънземни изпращат на Земята схема, по която учените построяват апарат и правят контакт с друга цивилизация в Космоса. В главната роля беше Джоди Фостър. Филмът излиза през 97 ма и печели сърцата на публиката по целия свят. Сценарист на научно фантастичната лента "Контакт" е Карл..

публикувано на 12.07.24 в 14:45

Валери Чуков за вота на Острова: Не голяма победа на лейбъристите, а катастрофална загуба на консерваторите

Обединеното кралство избра лявата Лейбъристка партия да управлява през следващите 5 години. " Не става дума за някакъв завой вляво, не става дума за голяма земетръсна победа на Лейбъристката партия ", казва Валери Чуков, бивш редактор в някогашната Българска секция на Световните служби на BBC. " Благодарение на мажоритарната..

публикувано на 08.07.24 в 08:12