Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Средновековният фестивал във Велико Търново е посветен на царуването на Иван Александър

Средновековния фестивал на Царевец
Снимка: Здравка Маслянкова

Крепостта Царевец във Велико Търново се върна седем века назад в историята по времето на Средновековна Европа и Второто българско царство при управлението на цар Иван Александър. Над 180 възстановчици на исторически събития от България, Италия, Гърция, Румъния и Сърбия представят бита, културата, занаятите и изкуствата, кулинарията, войнските умения и въоръжението от периода XII-XIV век. Зад портите и крепостните стени на Царевец се леят медовина и вино, кипи любов, водят се битки, вихри се дипломация, има музика, танци, театър и забавления.  Всичко това се случва по време на Международния фестивал „Средновековен Търновград“, който дава на посетителите преживяване на историята от славната епоха на Второто българско царство и столичния Търновград. Възстановчици на исторически събития от пет държави се събраха около царския дворец и патриаршията и завъртяха машината на времето. Обединява ги тръпката към приключението и любовта към историята: 

Работя на пристанище, тук има всякакви хора – адвокати, преводачи, лекари, зъболекари“.

Средновековния фестивал на Царевец   Снимка: Здравка Маслянкова

Влюбен съм в историята, защото сме насред България в старопрестолно Търново, тук вибрацията е съвсем различна, човек се чувства наелектризиран“. 

Създава се средновековен дух, харесва ми, има международно участие, виждаме се с хора от други държави. Смяна на духа, смяна на времето, смяна на емоциите“. 

Връщаме се назад във времето, за да усетим величието на България по това време, да съпреживеем моментите от миналото“. 

Един жив урок по история за децата. Всеки може да намери нещо за себе си, да научи, да опита, са се пренесе в друга епоха“. 

И ние можем, както са можели тези преди нас, просто трябва да се учим от тях на достойнство , на величие и на отстояване на националния интерес на държавата“.

Средновековния фестивал на Царевец   Снимка: Здравка Маслянкова

Седмото издание на средновековния фестивал във Велико Търново е посветено на царуването на Иван Александър от 1331 до 1371 година. В историческите източници четем за него, че „никой от нашите първи царе не изглежда толкова велик като цар Иван Александър – неговата военна мощ наподобява втори Александър Велики, по вяра и набожност той е втори Свети Константин. Той залови всичките си врагове, подчини ги и установи мир във Вселената“. Фестивалът е посветен на дипломацията на владетеля, управлявал 40 години на престола. Търговските отношения с Венеция, Дубровник, Генуа, както и просветният живот по времето на Иван Александър, са в подем. Книжовната и художествената школа в Търново продължават старите български традиции, по времето на цар Иван Александър е създадено Лондонското четвероевангелие, разказва директорът на Регионалния исторически музей във Велико Търново Иван Църов: 

„Толкова дълго време има мир и спокойствие, това говори, че той е много добър дипломат. Вярно по негово време няма териториални придобивки, но няма и загуби. По това време културата и духовността достигат едно много високо ниво. След времето на Иван Асен това е вторият такъв кулминационен пик, в който държавата отново е силна и населението, хората се радват на относително благополучие. Държавата се ползва с добро име в Европа като посредник за уреждането на много други конфликти.  Ето това е дипломацията, която провежда Иван Александър“.

 Фестивалът е посветен и на любовта на цар Иван Александър с красивата търновска еврейка Сара, разказва историкът Николай Цонев от дружество „Традиция“: 

Тази любов и този брак наистина имат драматични последици за българското царство, тъй като цар Иван Александър се разделя с първата си съпруга – влахинята Теодора, тя се замонашва, а той се жени за еврейката. В някои художествени произведения се споменава нейното име Сара, но в действителност не се знае нейното име. Тя ражда престолонаследника на Търновското царство небезизвестният героична и трагична фигура в нашата история цар Иван Шишман. Той има синове и от първия си брак. Всичко това предизвиква известни раздори в царското семейство. Някои автори и историци смята, че това е една от причините и за разделянето на българската държава и нейното падане под османска власт“. 

Чрез възстановки и театрализирани спектакли в крепостта Царевец отново „оживеят“ славните времена със своите битки, занаяти и средновековно ежедневие, пресъздадени от реанакторите. 

Казвам се Павел Навущанов, ние сме от Панагюрище, изобразяваме рицари от XI-XII век, теоретично сме от болярите на Рафаил. Характерно за оръжието от тази епоха са многослойната защита, броните, които носим, са били характерни за времето, така наречената халчена или плетена ризница, мечовете са били едноръки, използвани са триъгълни щитове, върху които е бил изобразен гербът на дадения благородник или род“.

Средновековния фестивал на Царевец    Снимка: Здравка Маслянкова

Аз съм Данчо Стаменков, представяме Второ българско царство, участвам във фестивала с представяне на аламбик – това е съд за изваряване на благовонни масла. Представете си гърне за боб, има улей в гърловината на гърнето. Слага се вътре в него лавандула, билки, розови листа и се нагрява. По капачето като кондензира и по улейчето се стича лавандулова вода“.  

Казвам се Таня Илиева и се опитах да пресъздам тоалет на болярка. Те са успявали да се сдобият с така наречените златотъкани платове. Смята се, че дрехите не са имали кройка и са били с по-семпла форма като кула – остро горе и по-широко долу. Такава е била модата, да не се подчертава женската форма и църквата не го е позволявала, а също така дрехата да не се реже от плата, да се представи с цялата му красота“.

Средновековния фестивал на Царевец  Снимка: Здравка Маслянкова

Средновековният фестивал се организира от сдружение „Търновци“, дружество „Традиция“, Община Велико Търново и Регионалния исторически музей. Достъпът до средновековния фестивал на Царевец е свободен, като се заплаща входната такса за архитектурно-музейния резерват. 

Повече можете да чуете.

По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Манастирите на България от IV век до днес

Нови манастири се строят от църквата, но винаги има някой инициатор, който става ктитор , той дава средства. Това каза пред БНР Христо Шанов, автор на книги за манастирите на България, работил 45 години като експерт в Националния институт за паметниците на културата.  "Книгите ми "Манастирите на България", които са три тома, обхващат периода от..

публикувано на 03.05.24 в 18:33
Мерим Тенев

Мерим Тенев: Това, което съм правил в професионалния си живот, ми дава невероятно спокойствие

" Това, което съм правил в професионалния си живот, ми дава невероятно спокойствие и мога да спя спокойно , защото никога не съм се продал, никога не съм правил услуги, не съм заблуждавал с информациите, които съм предавал. Проблем е отношението на другите към професията ни, защото много хора се постараха тя да бъде подценявана и да девалвира"...

публикувано на 03.05.24 в 15:44

Празникът Вход Господен в Йерусалим поставя началото на Страстната седмица

Честит празник Вход Господен в Йерусалим, популярен като Цветница или Връбница! Наричаме го така, защото Господ Иисус Христос влязъл за последен път в Йерусалим, но бил посрещнат триумфално, като цар. Хората Го приветствали с палмови клони, постилали палмови клони и дрехите си по пътя пред Него.: „ А повечето от народа постилаше дрехите си по..

публикувано на 28.04.24 в 22:00

Една от най-атрактивните и търсени специалности на Русенския университет е "Кинезитерапия"

В началото на новата кандидатстудентска кампания студентите и преподавателите от факултет "Обществено здраве" на Русенския университет показаха пред обществеността и бъдещите си колеги предимствата на кинезитерапията. Една от най-атрактивните и търсени специалности на Русенския университет е "Кинезитерапия". Специалистите, които завършват, имат..

публикувано на 28.04.24 в 08:02

Генералният директор на БНР Милен Митев получи отличие от медийната компания "К и П Адвъртайзинг"

Генералният директор на БНР Милен Митев получи награда от медийната компания "К и П Адвъртайзинг", която представи списанието "София и Софийска област - бизнес, култура, туризъм". "Нашата медия издава две списания - "Дестинация България" и "София и Софийска област - бизнес, култура, туризъм". В първото издание се стараем в туризма да покажем всичко..

публикувано на 28.04.24 в 06:54

"Културни войни" с Владислав Апостолов: Как районен кмет опита да заглуши Орбан и Фараж в Брюксел

Удивителен сюжет за политически племена, културни пропасти и несвобода на словото се разгърна в Брюксел преди броени дни. Бях там, когато разбрах, че районен кмет с името Емир Кир е изпратил полиция, за да спре против всякакви правила и закони една напълно легитимна и доста престижна годишна конференция на национални консерватори, включваща..

публикувано на 27.04.24 в 13:55

Грузия между ЕС и Русия. На дневен ред е закон за чуждестранното влияние

Близо четири пети от грузинците се стремят към евроинтеграция на страната им. Управлява ги обаче партия, която уж следва тази воля на народа, но с действията си, и то последователни, тласка Грузия към Русия. Партията "Грузинска мечта" прокара миналата седмица на първо четене в парламента закон, задължаващ всички организации, повече от 20 процента..

публикувано на 27.04.24 в 11:48