Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

“ТОТАЛПРОЕКТ”: Архитектурна изложба представя непознатата българска модерност

Какво е общото между архитектурата на град Лозница, Зона Б5, Художествената галерия и исторически музей в Казанлък, детска градина "Лозичка" в софийския квартал Лозенец, летището в Русе и пешеходната зона на Шумен?

Всички те показват различни перспективи към следвоенната модерна архитектура у нас и са обекти в изложбата "ТОТАЛПРОЕКТ", която може да бъде видяна от 29.06 до 21.08.2022 г. в галерия "Бял куб" в най-ново мултифункционално арт пространство на София.

Основна тема на изложбата с куратори арх. Анета Василева и арх. Емилия Кълева и координатор арх. Даяна Николова е все още силно непознатата архитектура на България след Втората световна война, представена в контекста на тоталното изкуство на следвоенната епоха и развитието на модерността.

Обектите в изложбата са умишлено подбрани да бъдат относително непознати за широката публика, с различна функция, архитектура, стилистични особености и времева принадлежност. Търсен е елемент на откривателство и изненада. Всички обекти предлагат различен и по свой начин нов фокус към българската архитектура и градска среда и разказват различни истории. Изложбата е създадена изцяло от архитекти, но е насочена не само към такива.

Арх. Анета Василева, арх. Емилия Кълева и Владия Михайлова

“Изложбата е свързана с 15-годишнината от влизането на България в ЕС, а гледната точка към нашето културно наследство е свързана със споделеното европейско минало. Смятам, че времето на тази изложба е точно сега. Тя развенчава един голям мит, че ние сме страни, които са отделени от Европа, че има някаква непреодолима граница, която седи в нашата културна памет“, казва в предаването на БНР “Хоризонт до обед“, изкуствоведът Владия Михайлова.

“В изложбата насочване вниманието към споделената, качествена, архитектурна среда. Тази среда за хората, която модернизмът по принцип, като едно от явленията на ХХ в. се опитва да постигне чрез тоталното изкуство, свързаността на всички нива на архитектурния продукт, именно това е ключът към нашето заглавие“, казва в предаването “Хоризонт до обед“ арх. арх. Анета Василева и допълва:

“Разрушенията на войната са шансът, който модернизмът има и получава, за да остане глобално явление след Втората световна война, преди това той е просто авангард, който се опитва да гради архитектура за хората. Както в България, така и по цял свят, сме били подложени на удара на модернизация, което включва и преформатиране на всички пространства.“

“Една от целите ни в тази изложба е да показваме по-малко познати обекти, за да предизвикаме интерес и да разкрием аспекти, които са по-малко познати за тази архитектура. В Лозница се оказва, че имаме случай на един малък град, който има много хубаво централно пространство. Навсякъде в този център откриваме цветове, които са скрити, но в едно голямо разнообразие, което погледнато цялостно дава пълна визия, очаквана за един малък град.“, казва в предаването “Хоризонт до обед“ Емилия Кълева.

Чуйте разговора в звуковия файл.

Снимки: Топлоцентрала, БНР

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Камерната музика на Рихард Щраус - акцент в програмата на "Камералия"

В събота, 21 септември, в София започна шестото издание на фестивала за камерна музика "Камералия".  То ще продължи до 9 октомври и включва общо пет концерта под надслов "Камерната музика като страст". Втората изява е на 24 септември в Софийската градска художествена галерия. Тя е на част от своеобразния диптих, с които фестивалът поставя акцент..

публикувано на 27.09.24 в 17:52

Художникът Юлиян Табаков с послание към децата чрез изложбата "Виждам те"

"Творението е красив организъм, съставен от множество форми, безброй същества. Но като че ли рядко виждаме неговата същност, скрита от собствените ни проекции – желания и страхове. А в страха и желанията си се опитваме да капсулираме битието, да го геометризираме и класифицираме. А защо след това да не почерпим от благата му и да отстраним неудобствата?..

публикувано на 27.09.24 в 13:35

Джихан Ел-Тахри и Радостин Седевчев показват "Спътници в живота"

Институтът за съвременно изкуство в София открива тази вечер изложбата "Спътници в историята" на Джихан Ел-Тахри и Радостин Седевчев.  "Програмата, която озаглавихме тази година "Живот заедно", е част от проекта "Суперпозиции" 3, започнат от института преди 3 години. Всяка година се кани нов куратор, който предлага една тема", обясни пред БНР..

публикувано на 27.09.24 в 11:56

София е домакин на международното изложение за съвременно изкуство Sofia Art Fair

София се присъединява към големите европейски и световни центрове, домакини на атрактивни международни изложения за съвременно изкуство. Sofia Art Fair ще се проведе от 3 до 6 октомври в София Тех Парк. В изложението ще участват галерии и колективи, които представляват над 70 автора, творящи в най-разнообразни художествени стилове. БНР е медиен..

публикувано на 27.09.24 в 10:30
FAKE PHOTO EXHIBITION

Елена Филипчева представя FAKE PHOTO EXHIBITION

Визуалният артист Елена Филипчева представя изложбата си FAKE PHOTO EXHIBITION в One Gallery.  "Съвременният разговор се води в посока фалшиви новини, фалшиви профили, фалшиви стоки, дори фалшиви хора. Не исках да заблуждавам зрителите за това какво ще видят. Исках те сами да изградят своята фабула и да интерпретират. Аз съм..

публикувано на 26.09.24 в 19:54
Георги Андреев

Георги Андреев е първият български автор в новия сезон на Радиооркестъра

Композиторът Георги Андреев, ръководител на оркестъра в Националния фолклорен ансамбъл "Филип Кутев", гради творчески връзки и със Симфоничния оркестър на БНР от много години. На 27 септември в зала "България" неговата пиеса "Земя на рози" за гъдулка и оркестър ще открие първия концерт от новия сезон на състава, а самият автор ще бъде и солист. Другите..

публикувано на 26.09.24 в 17:57
Маргарита Русева

Обективът на Маргарита Русева ни среща с жителите на малки села в планината

Есента носи в себе си някаква мъдрост. Придава отвън и отвътре усещането за нещо топло и уютно. Есента е обръщане към себе си, някакъв особен инсай д, в който като филм се прожектират спомените ни, случките и преживяванията. Появяват се картини, все още ясни и неподправени.  И ние сме в синхрон с времето, леко отпочинали, леко уморени. Вече не..

публикувано на 26.09.24 в 17:06