Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отзвук от "Музикант на годината 2021": Стоян Караиванов с наградата "Олга Камбурова"

4
Стоян Караиванов с наградата "Олга Камбурова 2021"
Снимка: Ани Петрова/БНР

В поредица ви срещаме с отличените в националната анкета "Музикант на годината 2021" на предаването за класическа музика "Алегро виваче" по програма "Хоризонт". Церемонията по награждаването се състоя на 31 май 2022 г. в Първо студио на БНР.

Новият носител на специалната награда "Олга Камбурова" в подкрепа на младите таланти Стоян Караиванов е първият български бандонеонист, който свири на класическата аржентинска система. Отличен е с почетна грамота за показано високо изпълнителско майсторство от Българската академия на науките и изкуствата. От есента на 2021 г. младият музикант започва магистратурата си по дирижиране при Найден Тодоров в Нов български университет. През същата година започва да учи бандонеон при проф. Фабио Фуриа в Консерваторията "Джовани Пиерлуиджи да Палестрина" - Каляри, Италия. По-късно завършва и майсторския клас на световноизвестения бандонеонист Хуан Хосе Мосалини. 

Специализирал е жанрова музика в Международен и национален център за акордеон и музика "Жак Морне" при проф. Жак Морне във Франция. Стоян е участвал в майсторски класове при едни от най-видните и доказани преподаватели по баян и акордеон като проф. Фридрих Липс, проф. Мие Мики, проф. Николай Кравцов, проф. Юрий Шишкин, проф. Фредерик Дешамп и проф. Владимир Мандич. 

Младият изпълнител е бил солист под палката на Константин Илиевски, Григор Паликаров, Димитър Косев, Калина Василева, Цанислав Петков, Иван Стоянов, Рамиро Ариста и др. Изнасял е концерти с Плевенската Филхармония, Разградската филхармония, Симфониета - Шумен, Симфониета - Видин, Камерен ансамбъл "Дианополис", Симфоничния оркестър – Сливен, AGBU Sofia Chamber Orchestra, Камерен оркестър "Синфониета дел Арте" - Австрия, Камерен оркестър - Хасково и др. 


През юни 2021 г. с огромен успех прави дебюта си със Софийската филхармония в зала „България“ под диригентската палка на Константин Илиевски. Стоян концертира на една сцена заедно със световнопризнати музиканти като Людмил Ангелов, Цветан Недялков, Маргарита Калчева, Йован Богославлевич и др. 

Младият изпълнител е първият бандонеонист от младото поколение, който е изпълнил цялото творчество на Астор Пиацола за бандонеон и оркестър, включително е представил легендарната програма "Пиацола - Последният концерт", с която повтаря последния концерт на композитора в Атина. 

Стоян Караиванов участва в престижните фестивали ”Софийски музикални седмици", Празници на изкуствата "Аполония", “Европейски музикален фестивал”, "Пиано Екстраваганца", "Дни на музиката в Балабановата къща", Музикални празници "Златната Диана", "Дни на класиката в Балчик", "Акордеомания", както и в редица международни фестивали в Австрия, Словакия, Германия, Италия, Северна Македония, Босна и Херцеговина, Кипър. 

Стоян Караиванов свири на исторически бандонеон Alfred Arnold "semi nacarado" от 1935 г., който е един от малкото запазени в перфектно състояние инструменти.

Той премина като ярка комета през 2021-ва - "Годината на Пиацола", и заблестя на българската сцена, а публиката му се радваше и заслужено го аплодираше. Концертната му дейност ще продължи активно, а наградата „Олга Камбурова“ ще го отведе и за записи в Първо студио на БНР съвсем скоро.

Чуйте интервюто със Стоян Караиванов и негови изпълнения в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В четвъртото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Кои са носителите на награди “Златен век“ на Министерството на културата и “Кристална лира“ на Съюза на българските музикални и танцови дейци – в областта на музикално-сценичните изкуства - Разговор с..

обновено на 04.11.24 в 17:53
Антон-Константин Анастасов

Антон-Константин Анастасов и неговият портал "Към неизвестното"

Изложбата "Към неизвестното" беше открита вчера - 03.11, в Общинския културен инстиут "Красно село". Тя представя нови произведения на Антон – Константин Анастасов. Творчеството му вече е било показвано в САЩ  и Германия. Негови картини присъстват и като фон на известни компютърни игри.  "В картините и в игрите страховете могат да бъдат..

публикувано на 04.11.24 в 13:30
Международен фестивал на етнографското кино - ОКО

Тарас Шевченко среща Христо Ботев на Международния фестивал на етнографското кино - ОКО

Тарас Шевченко среща Христо Ботев в една особена прегръдка между националните герои на Украйна и на България. Може да я видим по време на Международния фестивал на етнографското кино - ОКО , който ще се открие в зала "Люмиер" на НДК този петък от 19 часа. Фестивалът вече се проведе в Украйна. България ни подкрепи за първи път на такова ниво,..

публикувано на 04.11.24 в 11:30

Петър Георгиев Рей: Човек никога не трябва да предава себе си и това, което носи!

"Нощен хоризонт" ни срещна с един от най-интересните и многопластови български творци, който оставя следи както в България, така и на световната арт сцена – Петър Георгиев Рей . " Човек не бива никога да се предава , независимо от възрастта, от пътя, на който се намираш, или на кръстопътя, това няма значение, човек трябва да продължава да..

публикувано на 04.11.24 в 10:39
Милко Лазаров

"Стадото" на Милко Лазаров ще открие тазгодишната "Киномания"

Третият игрален филм на режисьора Милко Лазаров "Стадото" ще открие 38-ото издание на "Киномания" на 13 ноември в Зала 1 на НДК. Филмовият фестивал "Киномания" ще се проведе от 13 ноември до 01 декември в София, Пловдив и Варна, а билетите са вече в продажба. В програмата на "Киномания" очаквайте прожекцията на осем български филма и много..

публикувано на 03.11.24 в 13:44

Делегация от Токайския университет гостува на Детския хор на БНР

Скъпи гости посреща диригентът на Детския хор на БНР маестра Венеция Караманова, дошли от далечна Япония. Те са част от ръководния екип на Токайския университет. На 18 турнета в страната на изгряващото слънце са били хористите на маестра Караманова. Дружбата им с Япония е от 1967-ма година, когато начело на Детския радиохор е бил..

публикувано на 03.11.24 в 08:16

65 години отпразнува Северняшкият ансамбъл за народни песни и танци "Иван Вълев"

В Плевен с два впечатляващи концерта отбелязаха 65 години от създаването на Северняшкия ансамбъл за народни песни и танци „Иван Вълев“. Концерт - спектаклите „Наследството” и „На Север от Балкана” заслужиха аплодисментите на препълнената зала в Драматично-кукления театър „Иван Радоев“. Аплодисментите не стихваха по време на двата..

публикувано на 03.11.24 в 07:37