"В горещините пациентите със сърдечно-съдови заболявания трябва да са особено внимателни към тялото си, защото при високи температури се променя съдовият тонус. Топлината може да промени дори и действието на лекарствата“, твърди кардиологът д-р Анастасия Лебедева.
"Значителен брой важни микроелементи, отговорни за регулирането на сърдечния ритъм, се отделят с потта, а прекомерното изпотяване прави кръвта по-гъста и склонна към тромбози", - казва още Лебедева.
Хората със сърдечно-съдови проблеми, трябва да остават по-често на закрито и да избягват високите температури.
"По-добре е да се разхождате, да се занимавате с градинарство или да планирате пътувания до магазина или до лекарския кабинет преди 11:00 часа или след 17:00 часа“, съветва кардиологът.
Добре е да не се излагате слънце, когато навън е твърде горещо. Ако почивате в близост до воден басейн, останете на сянка и избягвайте плуването. Ако водата е много студена, голямата температурна разлика може да предизвика внезапен спазъм на коронарните артерии, т. нар. вазоспазъм, допълва тя.
Специалистът заяви, че най-голяма опасност при високите температури навън, има за възрастните хора с ограничена подвижност.
"Ако имате такива роднини, е необходимо да се погрижите в стаята, в която се намират да има климатик или да инсталирате вентилатори, да пуснете завесите на прозорците, за да изолирате пряката слънчева светлина. Важно е да им напомните за необходимостта да пият вода, тъй като при мозъчно-съдовата болест пациентът не винаги е жаден, дори и да има реален недостиг на течности в организма", казва Лебедева.
Тя обясни, че храната в горещините трябва да е лека, пълноценна, с голямо количество сезонни плодове и зеленчуци, като се избягват бързите закуски и сладките газирани напитки, а хладката вода е най-добрият начин за утоляване на жаждата.
„Трябва да обсъдите с лекаря си възможността за промяна на дозите на лекарствата в горещото време", съветва специалистът.
Източник: БГНЕС
Предложеният бюджет за 2025 г. не трябва да минава, но в същото време не трябва и да стои в неизвестността. Това заяви пред БНР Георги Кадиев от..
КНСБ предупреди, че ако бюджетът за тази година не бъде приет, може да се очаква вълна от протести. "Струва ми се, че за пореден път бюджетът..
Има реална опасност професията на акушерката да изчезне у нас. Това обясни пред БНР Ралица Янева, член на УС на Алианса на българските акушерки. Тя..