Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хераклея Синтика под риск заради тежки екологични процедури

Хераклея Синтика
Снимка: Кети Тренчева

Тежки екологични процедури, наложени от РИОСВ, поставят под риск изпълнението на проекта за социализация на античния град Хераклея Синтика. Преустановени са и археологическите дейности по проучването на Некропола. 

От общината алармират, че има опасност от загуба на ценните открития заради замразените дейности.

Последните седем години бяха щедри към екипа от археолози, разкриващи тайните на античното селище "Хераклея Синтика", наречено от ръководителя на проучванията доц. Людмил Вагалински - градът на македонските царе.

Интересът към обекта надхвърли националните, а дори и европейските граници, с иновативната идея  учените да предават  на живо всичко, което откриват и да го качват на платформата "Археология булгарика". И въпреки всички инфраструктурни неудобства по пътя до Хераклея, стотици хиляди туристи дойдоха да видят на място този град, за който преди години разказваше пророчицата Ванга, живяла на няколкостотин метра от  античното селище, чиито обитатели са били погубени от две мощни земетресения през 4 век.

Преди две години община Петрич, която е част от съживяването на това богатство и изваждането му на повърхността, започна да разработва два проекта. Единият предвижда изграждането на път до обекта, който да е продължение на този до комплекс "Ванга", и другият - за социализация на Хераклея, който да представи античния град като музей на открито с подходяща туристическа инфраструктура. Проектът предвижда и изграждане на детски зелен лагер с преместваеми бунгала, римски терми за почивка на посетителите и две зали до самите разкопки, отново с лека конструкция, за  експониране на откритията, както и възможност за виртуално представяне на града, такъв, какъвто е бил в древността.

Осигурено е и финансиране, но всички дейности към момента са замразени. Експертът от Общината Катя Стоянова споделя причините и проблемите:

"Усложнението идва от дългия срок на процедурите". 

Защо на Община Петрич са наложени най-тежките процедури по екологичното законодателство и защо такива липсваха към частния инвеститор, който почти реализира идеята си за СПА комплекс с 12 къщи за гости - със 120 места, ресторант, паркинг и атракциони? Въпросите зададохме на Снежина Якимова, директор на РИОСВ-Благоевград:

"От преди 5-6 години е тези решения по преценка, те са минали всякакъв контрол. Такова е било становището, такова е решението, те са влезли в сила. Тогава беше обжалвано решението и беше потвърдено, т.е. минало е и съдебна, и прокурорска проверка. Не са открити никакви нарушения. ... Археологическият обект е много голям като площ, много е важно точното местоположение заради местообитанията. Да, процедурата е тежка, трудна, не става за един месец. Имат дадени указания".

Репортаж на Кети Тренчева в предаването "Преди всички" можете да чуете от звуковия файл.

Снимка: archaeologia-bulgarica.com


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Емблематичният за града Рачо Ковача в карнавална премяна

Време е за традиционния габровски карнавал

Днес е денят на Габрово, а утре - традиционният карнавал . Веселият празник е символ на града на хумора. За мащабното събитие габровци се готвят цяла година, а карнавалният екип държи под око политиците , чийто кукли задължително дефилират пред погледите на зрителите. Сюжетите тази година са събрани под мотото "Правете карнавал, а не..

публикувано на 17.05.24 в 07:12

Поляците - добронамерени, но не знаят много за България. Как се привличат туристи?

Три български общини - Дългопол, Провадия, Долни чифлик, ще бъдат рекламирани на полския пазар по проект за подпомагане на черноморските общини. Проектът се нарича "Открий миналото, преживей настоящето". През лятото на миналата година у нас са почивали полски туристи от всички възрастови групи , като най-много са били семействата с деца. От..

публикувано на 16.05.24 в 07:04

Географски рекорди и невероятни факти за планетата на Фестивала на науката

ХІV Софийски фестивал на науката е към своя край, но в последния му ден можете да се удивите на каква възхитителна планета живеем с презентацията на гл. ас. д-р Калоян Цветков от СУ "Св. Климент Охридски" . Калоян се включва във фестивала за първи път, инак е изпечен географ, пътешественик и преподавател. В "Изотопия" той разкри в аванс..

публикувано на 12.05.24 в 14:53

Николай Петков представя българския път към Еверест

; Кения (5199 м), по премиерен „Български път“ по южната стена на Батиан, от 7-а категория (UIAA), 18 – 20 декември 1991 г., заедно с Иван Масларов; Уаскаран (6768 м), Кордилера Бланка, Анди, през 1996 г., заедно с Кирил Тафраджийски и Господин Господинов; Транго Тауър (6257 м), или Безименната кула в Каракорум по Словенския маршрут през 1998 г.,..

публикувано на 12.05.24 в 06:00

Музеите в Израел отвориха безплатно врати за посетителите

45 години хиляди музеи по света вземат участие в инициативата „нощ или ден на музеите“. Винаги е през май и „хранителите на световната култура„ отварят безплатно врати за милиони посетители, които обичат да скитат из галериите им или за пръв път прекрачват прага им. В края на изминалата седмица бе „Денят на музеите в Израел“ (тази година е..

обновено на 12.05.24 в 04:59
Андрей Арнаудов

Андрей Арнаудов: Няма тема, по-важна от демографията!

Потенциалът от българи в чужбина, които могат да се върнат в страната, е огромен. Това заяви в интервю за БНР Андрей Арнаудов, създател на платформата "Bulgaria wants you"/"България те иска". 81% от българите, живеещи в Берлин, обмислят завръщане в страната – сочат резултатите от онлайн анкета, проведена на кариерен форум там през..

публикувано на 09.05.24 в 09:51
Снежана Тодорова

Снежана Тодорова: И до днес наш девиз е този на Йосиф Хербст - "Никому в угода, на никому напук"

През последните 130 години организираното журналистическо движение в България е преживяло множество промени и предизвикателства, но някои от основните въпроси, които вълнуват журналистите и обществото, остават вечни и неделими. Дори и през годините на големи промени, въпросите за моралността и етиката в журналистиката, както и за справедливото..

публикувано на 08.05.24 в 13:38