Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

26-то издание на Международния фолклорен фестивал ще се проведе в Пловдив

Ще можете да видите български и чуждестранни изпълнители

Международният фолклорен фестивал в Пловдив
Снимка: Община Пловдив

На 25 юли пловдивските улици ще се изпълнят с феерията от цветове, ритми и красота, съпътстващи обичайно откриването на Международният фолклорен фестивал. В 26-тото му издание, след двегодишна пауза заради пандемията от Covid-19, в града под тепетата ще си дадат среща представителни фолклорни състави от Аржентина, Бразилия, Румъния, Грузия, Турция. От българска страна - домакини са Фолклорен Ансамбъл „Тракия“ – с главен художествен ръководител  проф. Даниела Дженева и Фолклорен танцов ансамбъл "Дилянка" с художествен ръководител Мария Кьосева.
"Да подберем, поканим и организираме пристигането на фолклорните състави от различни точки на света беше истинско предизвикателство", каза за БНР Кирил Велчев.

"Това е 26-то издание. Реално това е един доста устойчив фестивал в Пловдив. Хората наистина го чакат. Подготовката започна миналата година...Доста беше трудно през последните две години. Заради обективните причини нямаше фестивал".

Аржентинският състав се свързва с провинция Санта Круз. В репертоара му има десет фолклорни произведения, които са събрани с работата и приноса на най-значимите хореографи в Аржентина като Ариел Соса, Флоренсия Пасони, Фернандо Родригес.  

С 25 годишна история е бразилската група, основана в град Куяба, щата Мато Гросо, като пловдивчани ще станат свидетели на традиционни танци с многобройните и характерни нюанси, ритми и жестове.  

Детският грузински национален танцов ансамбъл „Йолощебами” ще впечатли публиката с оригинални танци, но и с нови творчески композиции. 

"Грузинските групи винаги са разкошни със скокове, битки. В сряда ще направим един малко по-голям концерт и ще честваме 30 години фолклорен ансамбъл "Дилянка" на Мария Косева.

Международният фолклорен фестивал в Пловдив  Снимка: Община Пловдив

На сцената на Античния театър ще излязат най-малките участници в ансамбъла, които са на 4-5 години, до ветераните.

"Ансамбъл "Тракия" са домакини. Те ще участват на откриването, на закриването, на гала вечерта, която ще бъде в петък".

Говорейки за чуждестранните участници, Кирил Велчев разказва и за фолклорната група  „Дор Трансилван“, една от най-известните румънски фолклорни групи, представяща песни, танци и традиционни обичаи от всички региони на страната.  

Артистите от фолклорна танцова група „Кузейин Усаклари“ от Анкара пък стриктно поддържат имиджа на автентичната турска култура в нейния оригинален вид.

Международният фолклорен фестивал в Пловдив  Снимка: Община Пловдив

Всяка вечер от понеделник до петък от 17.30 часа ще потеглят дефилетата на съставите. Те ще тръгнат от „Дом Левски” и по главната улица участниците във фестивала ще стигат до сцената на площад „Стефан Стамболов”, където с начален час 18.00 ще изнасят кратки концерти.  

"Дефилето на един фолклорен фестивал е сърцето. Това дава един друг дух на събитието. Хората ги очакват, могат да ги докоснат, могат да се снимат с тях, могат да ги видят съвсем отблизо, а също и техните костюми и танци".

Програмата ще продължава с официалните вечерни представяния на групите на сцената на Античния театър от 20:00 ч. Те ще представят част от програмата си и извън Пловдив. 

Интервюто можете да чуете и в звуковия файл.
По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Петър Арнаудов

Спомен за цигуларя Петър Арнаудов

На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..

публикувано на 22.11.24 в 18:01

26 песни на финала на второто издание на Младежкия конкурс за нова песен

26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор".  Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...

публикувано на 22.11.24 в 15:48
Картината на Иван Милев

Пламен Петров за "Ахинора" и онзи поглед, различен за всеки от нас

" Портерът на "Ахинора" за всеки, който е заставал пред него , съм сигурен, че няма как да отрече обаянието, което струи от него, онзи поглед, който всеки определя по различен начин , за едни той е тъжен, за други е прекалено вглъбен и като че ли това състояние на вглеждането в тези очи много често зависи от нашето собствено настроение, разказа за..

публикувано на 22.11.24 в 10:24
Ace Bullet

Музика на Лейди Гага в дебют на Ace Bullet

Утре вечер в Sofia Live Clubот 21.00 часа ще дебютира алтърнатив рок бандата Ace Bullet. На концерта ще звучат хитове на Лейди Гага. "Това е сбъдната мечта за мен. Смелостта на Лейди Гага да експериментира с различните жанрове и стилове, доказва, че тя няма граници като артист. Точно това ме вдъхновява", разказа пред БНР вокалистката..

публикувано на 22.11.24 в 09:51
Десислава Тихолова

Нова изложба "Луксът в "Малката Виена" в Музея на градското всекидневие в Русе

Как една посребрена мастилница със сецесионова украса свърза две теми - тази за лукса във всекидневието и за окопното изкуство, разработвани от етнолозите в Русе? Мастилница с фигура на девойка, която държи писмо в едната си ръка и огледало в другата, украсява новата изложба "Луксът в "Малката Виена", подредена в Музея на градското всекидневие...

публикувано на 23.11.24 в 10:25

Хартия, туш и вода в изложбата на Йордан Леков "Маврографии"

Скулпторът, художник и преподавател в УАСГ Йордан Леков представя в галерия-книжарница "София прес" своята изложба "Маврографии" . Заглавието съдържа думите мавро – от гръцки черно, графо – отново от гръцки: форма на писане, изписване , обясни художникът в интервю за БНР. В творбите си той е използвал хартия, туш и вода. "Самите рисунки..

публикувано на 21.11.24 в 09:52

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В шестото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикално събитие на седмицата: “Реквием“ от Верди на сцената на Софийската национална опера и балет под диригентството на Даниел Орен - Отзвук от оперната гала на Анджела Георгиу със Софийската..

обновено на 20.11.24 в 17:48