Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

26-то издание на Международния фолклорен фестивал ще се проведе в Пловдив

Ще можете да видите български и чуждестранни изпълнители

Международният фолклорен фестивал в Пловдив
Снимка: Община Пловдив

На 25 юли пловдивските улици ще се изпълнят с феерията от цветове, ритми и красота, съпътстващи обичайно откриването на Международният фолклорен фестивал. В 26-тото му издание, след двегодишна пауза заради пандемията от Covid-19, в града под тепетата ще си дадат среща представителни фолклорни състави от Аржентина, Бразилия, Румъния, Грузия, Турция. От българска страна - домакини са Фолклорен Ансамбъл „Тракия“ – с главен художествен ръководител  проф. Даниела Дженева и Фолклорен танцов ансамбъл "Дилянка" с художествен ръководител Мария Кьосева.
"Да подберем, поканим и организираме пристигането на фолклорните състави от различни точки на света беше истинско предизвикателство", каза за БНР Кирил Велчев.

"Това е 26-то издание. Реално това е един доста устойчив фестивал в Пловдив. Хората наистина го чакат. Подготовката започна миналата година...Доста беше трудно през последните две години. Заради обективните причини нямаше фестивал".

Аржентинският състав се свързва с провинция Санта Круз. В репертоара му има десет фолклорни произведения, които са събрани с работата и приноса на най-значимите хореографи в Аржентина като Ариел Соса, Флоренсия Пасони, Фернандо Родригес.  

С 25 годишна история е бразилската група, основана в град Куяба, щата Мато Гросо, като пловдивчани ще станат свидетели на традиционни танци с многобройните и характерни нюанси, ритми и жестове.  

Детският грузински национален танцов ансамбъл „Йолощебами” ще впечатли публиката с оригинални танци, но и с нови творчески композиции. 

"Грузинските групи винаги са разкошни със скокове, битки. В сряда ще направим един малко по-голям концерт и ще честваме 30 години фолклорен ансамбъл "Дилянка" на Мария Косева.

Международният фолклорен фестивал в Пловдив  Снимка: Община Пловдив

На сцената на Античния театър ще излязат най-малките участници в ансамбъла, които са на 4-5 години, до ветераните.

"Ансамбъл "Тракия" са домакини. Те ще участват на откриването, на закриването, на гала вечерта, която ще бъде в петък".

Говорейки за чуждестранните участници, Кирил Велчев разказва и за фолклорната група  „Дор Трансилван“, една от най-известните румънски фолклорни групи, представяща песни, танци и традиционни обичаи от всички региони на страната.  

Артистите от фолклорна танцова група „Кузейин Усаклари“ от Анкара пък стриктно поддържат имиджа на автентичната турска култура в нейния оригинален вид.

Международният фолклорен фестивал в Пловдив  Снимка: Община Пловдив

Всяка вечер от понеделник до петък от 17.30 часа ще потеглят дефилетата на съставите. Те ще тръгнат от „Дом Левски” и по главната улица участниците във фестивала ще стигат до сцената на площад „Стефан Стамболов”, където с начален час 18.00 ще изнасят кратки концерти.  

"Дефилето на един фолклорен фестивал е сърцето. Това дава един друг дух на събитието. Хората ги очакват, могат да ги докоснат, могат да се снимат с тях, могат да ги видят съвсем отблизо, а също и техните костюми и танци".

Програмата ще продължава с официалните вечерни представяния на групите на сцената на Античния театър от 20:00 ч. Те ще представят част от програмата си и извън Пловдив. 

Интервюто можете да чуете и в звуковия файл.
По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Тодорова

Експозиция от 38 икони в Художествената галерия на Русе

Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията.  С акапелни църковни произведения, изпълнени от камерния хор на Държавна опера - Русе, тържествено и с подобаващо..

публикувано на 19.01.25 в 06:30
Филмов фестивал МЕНАР

Започва филмовият фестивал МЕНАР

Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..

публикувано на 17.01.25 в 12:06

Премиера на "2084. RЕХ. Или последният цар на света" в Пловдив

На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски .  Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..

публикувано на 16.01.25 в 14:50
Woomb

Българският дует Woomb излиза на сцената на фестивала "Евросоник" в Грьонинген

Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..

публикувано на 16.01.25 в 08:23

Силен старт на Международния кларинетен конкурс "Сава Димитров" 2025

От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит. Организатори са Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и фондация „Проф. Сава Димитров“, със съдействието на Министерството..

публикувано на 15.01.25 в 16:52
Мартина Табакова и Албена Врачанска

Радиооркестърът представя световната премиера на нов български клавирен концерт

На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния ансамбъл "Софийски солисти", с когото радиосимфониците са работили многократно и в концертни, и в..

публикувано на 15.01.25 в 15:56

Влиянието на ИИ във фокуса на Венецианското биенале по архитектура 2025

19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото.  Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..

публикувано на 13.01.25 в 18:34