Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да се запознаем с различните деца на България

| обновено на 30.07.22 в 09:19
Снимка: Анна Йончева

Излезе нов тираж на фотокнигата "Да се запознаем с "различните" деца на България". Тя се разпространява безплатно и има за цел да научи децата в норма, техните родители и учители как да общуват с децата с дефицити в развитието си

Книгата е разделена на сектори по заболявания, като синдром на Даун, детска церебрална парализа, аутизъм, спинална мускулна атрофия, слепота, глухота или епилепсия. Във всеки раздел има снимки на деца с едно и също заболяване, както и кратък разказ за тях, с който те се представят на света. След всеки раздел има и кратко обяснение какво представлява конкретното заболяване. Там изрично пише и че тези деца не са заразни, което значи, че няма причина да ги избягваме.

В сектора "Приятели с умствена изостаналост" се запознаваме с Анди. Той е на 13 години, има по-голям брат и учи в специална образователна институция. Както пише в представянето му - той обича да хапва вкустийки, да слуша детски песни и да пътува надалеч - като много други деца в норма. 


Анди обаче не може да говори, разказва майка му Катя Кутянова, която се е посветила на неговото отглеждане:

"Той е с тежко умствено изоставане. На развитие е някъде около 2-годишен. Той е много емоционално дете, много добродушно. Обича да е сред хора, обича да е сред учениците си. Бихме искали хората в България да престанат да се плашат от непознатото. Голяма част от тях наистина нямат капацитет да участват активно в живота, но един много голям процент имат необходимата сила, интелект да бъдат част от нас."

За да имат шанс децата с увреждания и да намерят своето място в обществото, Анна Йончева и Ваня Тодорова започват инициативата "Да се запознаем с "различните" деца на България". Анна е автор на снимките в книжката. Тя организира фотоизложби с усмивките на децата и събира средства за тях.  Ваня е председател на фондация "Можем заедно", която организира различни благотворителни кампании в помощ на децата с увреждания. 

Анна и Ваня с помощта на доброволци и спонсори издават и разпространяват безплатно книгата, като същевременно правят беседи в училища в цялата страна и запознават ученици и техните учители с децата със специфични потребности. Целта е да ги научат да разбират и приемат различните.

"Всяко от децата обикновено споделя, че е имало допир с такъв съученик или приятел или на море и как се е почувствал. Получава се един доста непринуден разговор. Изводът от тези разговори е, че самите деца нямат нищо против да общуват, просто те не знаят как, изпитват лек страх както те, така и техните родители. Когато те видят тези деца, които са в книжката, или деца на изложбата, те си общуват, те свикват един с друг и нямат против. Това е един път към приемането.“

Това разказа Ваня Тодорова, която също така e инструктор по конна езда и помага на деца с увреждания чрез терапия с коне. Именно в конна база "Ахил" в един горещ, неделен ден се запознах с Вальо. Той е на 12 години с епилепсия и най-много обича конете:

"Най-много обичам да галя кончетата. Любимият ми кон е Перла, защото е чисто бяла", сподели Вальо, който благодарение на Ваня, терапията с коне и срещата с повече хора вече комуникира свободно.

'В началото като дойдохме, той беше много притеснен. Беше го страх и от животните, но сега се чувства много уверен, много спокоен", каза майка му Искра Благоева:.

"Душата на всяко дете е безкрайна вселена, която чака да бъде открита" е посланието на книгата "Да се запознаем с "различните" деца на България", а аз си пожелавам - нека всички да станем откриватели.

Историята на различните деца чуйте разказана в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Експерт: Винената култура се развива. 80 изби предлагат винен туризъм

"Виното е интелектуален продукт . С консумацията научаваме любопитни факти за самия регион, как се произвежда, откриваме философията и страстта, която са вложили в него неговите създатели." Това каза пред БНР Гергана Тодорова – винен специалист, главен редактор на първия онлайн пътеводител за винен туризъм у нас. Винарските изби, които..

публикувано на 22.07.24 в 13:40
Елица Бъчварова

Елица Бъчварова: Македонският въпрос е болката на Балканите

55 години след първото издание на книжния пазар отново излиза романът на Свобода Бъчварова "Литургия за Илинден". "Македонският въпрос е много болезнен, тежък, многостранен въпрос за България. Болката на Балканите ", каза пред БНР дъщерята на авторката – Елица Бъчварова, социолог и антрополог. "Това не е монопол на македонското движение...

публикувано на 22.07.24 в 11:05

Куманско селище откриха археолозите от Историческия музей в Горна Оряховица

Куманско селище откриха археолозите от Историческия музей в Горна Оряховица при проучванията на средновековен некропол, източно от крепостта „Ряховец“ и в непосредствена близост до депото за отпадъци на железничарския град. По покана на Националния исторически музей горнооряховските археолози ще покажат находките си през годините от..

публикувано на 21.07.24 в 06:36

Гай Анжел спасява хора от удавяне вече 26 години

Яфо дълго време е бил „българската столица на Израел“. Всяко момче е мечтаело да бъде велик футболист в представителния отбор на града - Макаби - Яфо, чийто треньор е бил от „Левски“ - София. Е имало е и такава, чийто поглед е бил вперен в синьото море, ограждащо западната част на града. Сред тях е бил е Гай Анжел, който не веднъж от ранна пролет до..

публикувано на 21.07.24 в 06:09
Живка Милова

Живка Милова учи българчетата на родния им език под звездите на Фамагуста

Какво е да учиш българчета на български език под звездите на Фамагуста, как се пишат новини за българите далеч от родината и как българската държава подкрепя тези две дейности, разказва Живка Милова в разговор с Ася Пенчева. Паралимни е кипърски град в окръг Фамагуста и освен прекрасните плажове и луксозни хотели, има и българско..

публикувано на 21.07.24 в 05:54
Калинка Александрова Янчева

Рецепта за дълголетие - 99 годишната баба Калинче от село Варвара

" Да обичаш, да не мразиш никого, да не мислиш лошо" - това е най-добрата рецепта за дълголетие според 99-годишната баба Калинче от пазарджишкото село Варвара.  Калинка Александрова Янчева е родена на 13 април 1925 година . С нея ни среща адв. Николай Баташки, когото слушателите познават от месечното издание на Правната рубрика на..

публикувано на 18.07.24 в 16:53

Без сценарий - околоселските пътешествия на Десислав Лафчиев

"Идеята се зароди още във Факултета по журналистика. Тази тема със селата открай време ми е доста интересна. Исках да направя поредица за българските села ." Така обясни своята страст по околоселските пътешествия журналистът Десислав Лафчиев в интервю за БНР. " Без никакъв сценарий да тръгнеш към случайно село , без да знаеш какво ще..

публикувано на 15.07.24 в 11:09