Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще се остойности ли лекарският труд?

Д-р Неделчо Тотев
Снимка: stzagora.net

Служебният екип на Министерство на здравеопазването ще работи за остойностяване на лекарски и сестринския труд, с който да има яснота и предвидимост каква част от клиничните пътеки отиват за заплащане на медицинския персонал. Това обяви служебният министър на здравеопазването д-р Асен Меджидиев в края на миналата седмица при представянето на екипа и приоритетите на ведомството.

Доколко тези приоритети съвпадат с приоритетите на хората на терен?

Какво не разбират управляващите?

“Не мисля, че не разбират проблема предишните кабинети и всички управляващи. Няма ангажираност, няма и политическа воля, няма и консенсус по въпроса. Може би това устройва определени групи от хора.“

Каза в интервю за БНР д-р Неделчо Тотев, председател на Националното сдружение на общинските болници и директор на болницата в Чирпан.

Общинските болници

“Ния сякаш сме ничии, защото държавата е майка за нейните си болници, за държавните, които са с 50 и над 50% държавна собственост. Те обикновено са 100% там повечето или са акционерни дружества, в които общините имат някакво участие проформа, говоря за областните болници. Държавата там е принципалът. За тях винаги е имало, за нас ще е на принципа на това, което успеем да издействаме, да измолим с хилядите срещи. Общините са различни като възможности в регионите – един дават на болниците и ги подпомагат, други не дават“, казва още той в предаването “Преди всички“.

Защо само трудът на лекаря не е остойностен?

“Ние от Сдружението имахме наши калкулации как да станат нещата такива, че наистина лекарският труд да се остойности, да може да влезе в сумата, която получава болницата по клинична пътека, ако остане начинът за разплащане този. Но сякаш нашият Съюз на лекарите в България е много инфантилен в тази посока. След като те подписват колективните трудови договори и ги подписват при едни условия, които не бих нарекъл задоволителни. Отговорът може би се крие в това – слаб съюз, който не отстоява правата си“, посочва д-р Тотев.

Има заявка за създаването на работна група, която да намери механизъм за остойностяване на лекарския и сестринския труд

“При остойностяване на нашия труд не бива да се подминава действието, защото много хора говорят и много преди това са го говорили. Много приказки имаше и много се канеха, но никой не го доведе до края. Дано служебният кабинет да има време да направи нещо в тази посока, знаем, че дните са преброени.“

Кои са спешните промени?

“Миналата седмица изпратихме едно писмо,  с което настояваме за спешна среща, искаме да запознаем министъра, защото ни беше обещал след като се подписа от синдикатите и фармацевтите един трудов договор за здравеопазването, от тогава до встъпване на новия министър в длъжност, очаквахме среща, на която да ни бъде предоставен механизъм, по който ще се подпомогне общинското здравеопазване, за да се достигнат тези страшно високи прагове.

Трудно успяваме да задържим кадрите, защото хората бяха излъгани. В началото на годината им беше обещано едно, а ние трябваше да го изпълним. Една част от хората разбираха, че това е непостижимо, други не“, смята болничният директор.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Интересни времена в Румъния - президентският балотаж е с неясен изход

"Румъния диша малко по-свободно, най-малкото защото вече има яснота кой ще ходи на втория тур на президентските избори . Стана ясно, че няма да има размествания." Това каза в предаването "Преди всички" журналистът Лъчезар Вълев, пратеник на БНР за изборите. Конституционният съд на Румъния потвърди резултатите от първия тур на..

публикувано на 03.12.24 в 09:27

Живот с увреждане - видими и невидими прегради

Пациентите не знаят точно къде са разпределени техните досиета . Когато не знаеш къде ти е досието, нямаш контакт с тези специалисти – те не са те виждали, това не е най-удачният начин, посочва и Пламен Христов, кореспондент на БНР в Ловеч, сам потърпевш от забавяне в системата. Повече по темата чуйте в звуковите файлове.

публикувано на 03.12.24 в 07:08

Кампанията "Без страх" има за цел да помогне на жените и децата, които са жертви на домашно насилие

В Плевен проведоха кампания „Без страх“. Така магистрати, експерти от Кризисния център за жени и деца, претърпели насилие и от Отдел „Закрила на детето“ и с участието на адвокати, положиха усилия да информират всеки пожелал среща с тях , за правата на жертвите и мерките срещу извършителите на домашно насилие. „В последно време все..

публикувано на 01.12.24 в 08:00

Община Русе е първата в страната, която има своя програма за асистирана репродукция

Фотоизложба "Чудеса на надеждата" откри русенската фотографка Мирела Партинова, а в кадрите си е запечатала първите дни от живота на бебета, родени с асистирана репродукция. На 5 декември в Голямата зала на Доходното здание в Русе от 18 ч. ще започне благотворителният концерт "Коледа в сърцето". Автор на сценария и ръководител на..

публикувано на 01.12.24 в 07:38

Нов хъб за ранно детско развитие отвори врати в квартал "Христо Ботев"

Столичната община създаде ново пространство за децата и техните семейства в квартал "Христо Ботев". Хъбът за ранно детско развитие е с капацитет за 50 деца и е реализиран с финансиране по проекта "Модел за интегрирано развитие за образование и грижа в ранна детска възраст в град София" чрез..

публикувано на 01.12.24 в 07:19

Близо 60 от заразените с шарка овце в село Желю войвода вече са евтаназирани

Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Желю войвода, сливенско.  Близо 60 от тях вече са евтаназирани, научи БНР, като се очаква всичко да приключи в утрешния ден.  Днес около обяд на място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат..

публикувано на 29.11.24 в 18:44
Светослав Стефанов Попов

Светослав Попов за здраве и баланс чрез нашия микробиот

Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..

публикувано на 27.11.24 в 14:55