Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спелеологът Иво Калушев: Понор планина е оставена без вода по напълно неестествен начин, от години водата се отвежда в друга посока

Къде е водата на Своге и Искрец? Природен феномен или човешка грешка?

Димитър Куманов, "Балканка": В ситуация на маловодие НЕК не пуска капка вода в нарушение на Закона за водите

Столичната община изпрати питейна вода на жителите на Своге в ситуация на криза след пресъхването на местните водоизточници.
Снимка: БГНЕС

Къде е водата на Своге и Искрец? Природна аномалия или човешка грешка е в основата на безводието?

В предаването "Преди всички" свои версии и мнения изложиха двама експерти.

"И двете хипотези най-вероятно са верни. Най-вероятно има събитие от геоложки характер в основния пещерен колектор на Понор планина – срутване или отваряне на голям подземен обем, който поема водата в системата. Намаляването на нивото на пещерния сифон в пещерата Душника показва изтичане на гигантски обем струяща вода нанякъде.

Но и тезата на г-н Куманов (Димитър Куманов- бел. ред.) е абсолютно вярна – петроханската деривация действително отклонява всички води от южния склон на централното било на планината и ги отвежда на север – към Бързия и Монтана. Това са водите на цяла Понор планина, водата, която е създала карстовата система и изворите на Искрец. Тази вода от години е отведена в друга посока."

Това коментира Иво Калушев – пещерен водолаз, спелеолог от Национална агенция за контрол на защитените територии (НАКЗТ) в Стара планина.

Според Калушев, "не е нормално цяла планина да се лиши от водата ѝ – Понор планина е оставена без вода по напълно неестествен начин".

"Деривацията не би трябвало да съществува", категоричен е спелеологът.

Районът на Свидня и Искрец, 2021 г.   Снимка: БГНЕС

Димитър Куманов от Риболовен клуб "Балканка" алармира отдавна за въпросната деривация. Пред БНР той уточни, че деривационните канали за каскадата "Петрохан" са собственост и се обслужват от НЕК, а самата каскада се обслужва от "Енергопро".

Изворите на Искрецка река се захранват от Петроханското плато и не само, където текат безброй  рекички, но "когато НЕК е хванала всичките тези рекички и не изпуска нито капка вода под водохващанията, водата просто не стига до понорите, в които потъва, за да захранва Искрецка река", поясни Куманов.

Гинска река край село Гинци също "потъва", водата от нея също отива към Искрец, допълни той.

По думите му в ситуация на маловодие от НЕК са длъжни да изпускат т.нар. екологичен отток.

"При маловодие те не трябва изобщо да вземат вода отникъде, от всички деривационни канали."

Куманов е заснел водохващане, за да покаже, че "некаджиите не пускат нито капка вода", което по думите му е "нарушение на Закона за водите пред широко затворените очи на цялото МОСВ".

Той изтъкна, че "спелеолози и рибарчета развиват всякакви теории", а липсва компетентният орган, който трябва да казва къде какво се случва, но "него го няма на белия свят".

Димитър Куманов изрази предположение, че каскадата "Петрохан" печели "луди пари" от производството на ток в момента и смята, че не е имало никакво сериозно земетресение, заради което водата да изчезне.

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Фермер: Няма недостиг на мляко в България, целта е внос на евтино сухо мляко от Украйна

От правителството и депутатите зависи докога ще продължава този нерегламентиран внос на сухо мляко най-вече от страни, които не са членки на ЕС . Това заяви пред БНР Димитър Шопов, председател на Асоциацията за развъждане на черношарена порода в България. Асоциацията обединява фермери, които произвеждат над 60% от млякото в страната...

публикувано на 26.04.24 в 09:55

Проблеми с вноса на работна ръка за туризма, сигнали за искани подкупи в консулства

"Парите за заплати в туризма се увеличиха в пъти. Добре платени са и най-неграмотните ни служители. Но кадри в България няма ".  Това заяви пред БНР Веселин Налбантов - зам.-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация. В тази връзка той отбеляза и проблема с демографския срив в страната . Според него освен това..

публикувано на 25.04.24 в 11:16

Разхищаваме 68 кг храна годишно на човек от населението

Разхищението на храни е риск както за продоволствената сигурност, така и за околната среда. Според Организацията на ООН за прехрана и земеделие близо 1/3 от храните, произведени по света, се губят или разхищават . В ЕС всяка година става дума за почти 59 милиона тона храни, а това се равнява на 131 кг отпадъци на човек годишно. Доклад на..

публикувано на 25.04.24 в 09:08
Български производители изливат млякото си в знак на протест срещу политиките в сектора

Украински млекопреработватели искат по-голям внос у нас. Българските: Не достига суровото мляко, трябва сухо

Украински млекопреработватели и производители на суровини искат да увеличат вноса си у нас . Това стана ясно от срещата във Велико Търново между Украинската асоциация на млекопреработвателите с Българската асоциация на млекопреработвателите. Българските им колеги казват, че има сериозен недостиг на суровини у нас, защото животновъдите са намалили..

публикувано на 24.04.24 в 07:40
Доц. Ангел Кунчев

Доц. Кунчев пред БНР: Все още не е обявена епидемия от коклюш. Очаква се заповед до края на седмицата

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди пред БНР, че все още не е обявена епидемия от коклюш.  Очаква се да бъде издадена заповед на здравния министър до края на тази седмица. Но днес през цялото време доц. Кунчев говореше за епидемия, посочи здравният репортер на Националното радио Елена Бейкова. Е-обучение..

публикувано на 23.04.24 в 17:32
проф. д-р Андрей Чорбанов

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

Една от причината за пробива в имунизационното покритие са новите тенденции при разработването и създаването на ваксини – натискът те да бъдат абсолютно безвредни и абсолютно ефикасни. Колкото по-безвредна е една ваксина, толкова по-малко имуногенна и по-малко активна е тя . Това обясни пред БНР имунологът проф. д-р Андрей Чорбанов, депутат..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Сградата на СУ е в изключително тежко състояние, има нужда от основен ремонт

Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев алармира пред БНР, че сградата на най-старото висше училище в България, както и тази на университетската библиотека, са в изключително тежко състояние . Редица ректори молят държавата да отпусне необходимите средства за основен ремонт и на Ректората, и библиотеката...

публикувано на 23.04.24 в 10:16