Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Дневния център за деца с увреждания в Русе направиха детска площадка

Дневния център за деца с увреждания „Милосърдие“ в Русе
Снимка: Ася Пенчева

Нова детска площадка с всички необходими уреди за разнообразни игри беше открита в Дневния център за деца с увреждания "Милосърдие" в Русе. За дейността там разказва кореспондентката ни Ася Пенчева.
Център "Милосърдие" към благотворителната организация на Католическата църква в Русе е създаден през 1998 година, когато по идея на Негово светейшество папа Йоан Павел Втори започва изграждането на 100 центъра за деца с проблеми в целия свят. Един от тях е този тук, в Русе. Основен принос за това има изпълнителният директор на русенския клон на "Каритас" Стефан Марков, който си спомня началото.

"Ние стартирахме с много по-малко персонал, с по-малки дейности. Това е първият център в Русе за деца с увреждания и стана популярен. Довериха ни се родителите на децата. Общината след това ни предостави сградата на улица "Байкал".

Събитието, което събра съмишленици и приятели в център "Милосърдие", е новата детска площадка. Нейното изграждане става възможно благодарение на помощта от благотворителната организация на Католическата църква в Германия "Реновабис". Ръководителката на център "Милосърдие" в Русе Теодора Герганова сподели за "Хоризонт" защо е важно това пространство за децата.

"Преди имахме съоръжения - детска площадка в двора на Центъра, който е доста голямо пространство, но съоръженията бяха доста амортизирани, изпочупени от децата от квартала. Беше изпочупено всичко. За съжаление тогава не можахме да осигурим средства за децата, защото само в междублоковото пространство можеха да обособяват такива детски площадки. Тогава решихме, че е изключително важно децата да имат пространство, в което освен затворени в този Център трябва им осигурим и възможност да са сред природата".

Дневния център за деца с увреждания „Милосърдие“ в Русе    Снимка: Ася Пенчева

Екипът на Дневния център "Милосърдие" на "Каритас" Русе полага всекидневни грижи за 34 деца от 2 до 18-годишна възраст с различни специфични нужди - и физически, и ментални. Едно от тези деца е Алис, чиято майка Рени Иванова сподели: впечатленията си.

"Центърът е едно от малкото места със специфични потребности, които могат да посещават. Има невероятна база. Постоянно се стараят да отриват нови неща и нови придобивки за центъра, благодарение на които специалистите да работят с всяко едно дете според нуждите му, тъй като тук освен с психологически особености има и деца с физически проблеми. Нуждите на всяко дете са различни. Тук се стремят за всяко дете да има подходяща база и да може всеки специалист да работи с тях".

Всички услуги в центъра са напълно безплатни за семействата. Тук има не само чудесна безопасна площадка, а и обновена зала за кинезитерапия с рехабилитационни уреди, хидромасажна вана, психомоторен кът, мултисензорна стая и най-важното - любов към малките.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Предизвестената смърт и случайното безсмъртие на културните феномени през очите на учен и дете

Как се раждат и умират културните феномени? Феномени ли са или просто продукти като наскоро загиналото легендарно ICQ? На 28 години платформата за съобщения, която някога ползвахме активно, официално умря. Разработчици се опитаха да реанимират месинджъра като предложиха на хората регистрация на старите акаунти на неофициален сървър, но..

публикувано на 30.07.24 в 17:40
Станислава Пирчева и Павлина Павлова

"Тервел - спасителят на Европа" - за славното минало на българите и поуките за днешния ден

Българската история е тема, която ни е близка и винаги ни вълнува. В "Нощен хоризонт" говорим за историята като урок и поука за днешния ден , в разговор с интересни събеседници и техните гледни точки. В един увлекателен и документално истинен разговор, писателката Павлина Павлова ни пренася в славното минало на България и разкрива нови и..

публикувано на 30.07.24 в 14:48
Анатоли Джоков в действие.

Олимпийски брейк в "Изотопия"

"През последните години брейкът стана доста масов затова и хората, които ръководят Олимпийските игри решиха да го включат в програмат, за да може повече млади хора да се включат. Брейкът винаги е бил атрактивен, интересен и неограничен. Може би това е една от причините тези хора от Международния олимпийски комитет да решат да го включат."..

публикувано на 29.07.24 в 19:22
Милко Клайнер

Олимпийската история на Русе и защо тя започва с колело?

До 11 август светът ще е Олимпиада и вниманието на всички ще е насочено към новите върхове на човешкия стремеж за по-бързо, по-силно, по-точно. Русе има своята олимпийска история и тя е украсена със злато, сребро и бронз, донесени през годините от кануистът Иван Бурчин, скачачът Христо Марков, стрелецът Таню Киряков и борците Валентин..

публикувано на 29.07.24 в 14:01
Якоб ван Бейлен

Световният колекционер на килими има 850 старинни български килима

Нидерландец, живеещ от десетина години във Велико Търново , колекционира български килими и мечтае да създаде Национален музей на българското килимарство .  Якоб ван Бейлен има 850 старинни български килима от 18-и до 20-и век. За него казват, че е к олекционерът с най-много килими в света , определят го и за по-българин от българите,..

публикувано на 29.07.24 в 10:27

Национален парк "Пирин" - богатство за (пре)откриване

В момента и чак до сепември Пирин е  най - посещаваната планина, предупреждава Георги Икономов. " Местата, които са най-натоварени в Пирин през лятото, това са заслон "Спано поле" и "Тевно езеро" . "Тевно езеро" е много мистично място, посочва Икономов и обяснява, че до него може да се стигне по различни маршрути. "Хората в планината..

публикувано на 28.07.24 в 21:13

Експерт: Винената култура се развива. 80 изби предлагат винен туризъм

"Виното е интелектуален продукт . С консумацията научаваме любопитни факти за самия регион, как се произвежда, откриваме философията и страстта, която са вложили в него неговите създатели." Това каза пред БНР Гергана Тодорова – винен специалист, главен редактор на първия онлайн пътеводител за винен туризъм у нас. Винарските изби, които..

публикувано на 22.07.24 в 13:40