Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кодът на времето в три изкуства - дърворезба, шевица и ажур, кристализира в проекта "Съзвучия"

Снимка: Здравка Маслянкова

Багрите и материите на три приложни изкуства ще съберат в съвместна изложба майсторът на шевиците Мила Милчева, тъкачката от Самоводската чаршия Миглена Чаталова и дърворезбарят Евгени Пенчев. Изложбата се открива на 14 септември в изложбените зали "Рафаел Михайлов" във Велико Търново.

Симбиозата между дърворезбата, шевицата и ажура изкристализира в общия им проект "Съзвучия". Тримата автори се познават от години. В един момент решават да обединят трите си занаята в една изложба.

"Шевицата, дървото и ажурните шалове живеят в една хармония, в едно съзвучие и това е основното послание, което искаме да предадем", казва Мила Милчева и признава, че бродирането за нея е медитация.

Миглена Чаталова

Миглена Чаталова е от 31 години зад стана. Взаимно се обичат със занаята. В изложбата участва с ажурни шалове, а не с пъстрите черги, с които е известна:

"Защото да тъчеш черги е магия, а в магията има и светло, и тъмно. А да тъчеш шалове е вълшебство. Във вълшебството има само светло. Там е звезден прах и много любов."

"И в журналистиката, и във везбата има огромна доза любопитство, изследователство, въодушевление, много знания", допълва Мила Милчева.

Миглена Чаталова и Мила Милчева

Преди няколко години Милчева открива в мрежата бродирани бижута. Тогава малцина у нас се занимават с това изкуство, вече превърнало се по думите ѝ "в красива епидемия".

Миглена Чаталова е на Самоводската чаршия в старопрестолния град от създаването ѝ.

"Духът продължава. Пренасяме занаятите през времето. Това е духът, който ни води. Занаятът си търси хората, които да го подновяват, заради които той да е жив. Аз съм само инструментът, през който преминава това. Достатъчно хора има, които се интересуват и искат да се учат."

Мила Милчева

"Шевицата има този заряд в себе си – да пази, да защитава. Затова тя се намира и на такива места в носиите – в пазвата, на колана, по ръкавите – там, където минават енергийните потоци. Тя ни пази и дано с нещата, които ще покажем, дадем на хората сила и усещане за хармония и равновесие", разкрива Мила Милчева.

Тя е убедена, че в момента има бум на интереса към фолклора, шевиците, тъканите изделия.

"Може би хората наистина търсят път към корена, защото той ще ни запази."

Чуйте целия разговор в звуковия файл.

Снимки: Здравка Маслянкова

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Севдалин Духнев

Севдалин Духнев за това как се прави и как се бие тъпана в далечна Америка

В поредния епизод на рубриката “Америка - илюзии и реалности” гост е Севдалин Духнев - майсторът на тъпани и мебели. Роден в Силистра , живял в София, от 20 години заедно със семейството си е част от българската общност в Чикаго. Казва, че не прави планове за бъдещето, но много му се иска един ден да се върне там, където е роден и да продължи да..

публикувано на 29.04.24 в 10:24

Петър Вутов: Всеки Божи храм е притегателен център за вярващите

Днес, когато православният свят празнува Вход Господен в Йерусалим - празникът на възторженото посрещане на Христос в светия град, ще ви направим съпричастни на една история за вярата и чудодейната й сила. Ще ни я разкаже Петър Вутов от мездренското село Игнатица. Пенсиониран инженер, дипломиран богослов, страстен писател и задълбочен..

публикувано на 28.04.24 в 07:18
Монумент в Молдова в памет на жертвите от  аварията в Чернобил

Плътно информационно затъмнение у нас 7 дни след идването на облака от Чернобил

38 години след атомната трагедия в Чернобил проф. Димитър Вацов завършва свое изследване по темата, което ще бъде издадено в книга. Проф. Вацов е  преподавател по философия и основател на Фондацията за хуманитарни и социални изследвания. Т ой започва изследването си преди близо 4 години.  В интервю за БНР авторът на изследването изрази надежда,..

публикувано на 26.04.24 в 10:35
Снимката е илюстративна

Община Божурище и местната общност - съюзени срещу канадски инвеститор. Събират подписи за референдум

Канадска минодобивна кампания има зелена светлина за проучвателни сондажи за второто тримесечие на тази година в района на село Златуша, община Божурище. Селото се намира на 20 километра от столицата. Инвеститорските намерения срещат силен отпор от местната общност. Събират се подписи за провеждането на местен референдум . Подписката ще..

публикувано на 26.04.24 в 07:14

Шокиращи "шедьоври" от световната кулинарна култура

От божествените деликатеси през традиционно, простичко, носталгично и убийствено вкусно приготвени храни, през екзотично звучащите и пропити от оригиналност кулинарни изобретения....в "Изотопия" стигнахме до противните, отблъскващи, шокиращи измерения на световната кулинарна култура.... Дълбоко в хранителните табута навлиза Автономията за..

обновено на 25.04.24 в 13:06
Снимката е илюстративна

"Коренът ни вика да се приберем." От чужбина до село - защо?

След години живот в чужбина млади семейства в Габровско избират да живеят на село и да се върнат към корените си. Те ще се съберат на среща в Трявна в рамките на кампанията "ЗАвръщането" , започнала в края на 2022 г. Историите си ще разкажат млади хора, завърнали се от Англия, Германия и Дания. Целта на кампанията и на срещата е да се..

публикувано на 24.04.24 в 06:59
Елица Йорданова

Елица Йорданова - между Канада и България

В 43 - ти епизод на рубриката "Америка-илюзии и реалности" гост е учителката по музика Елица Йорданова , която живее в Мисисага, един от сателитите на Торонто повече от 30 години, но не е спряла да се връща в България и да създава нови културни мостове между  двете страни. САЩ са единствената страна, с която граничи Канада . Всички други..

публикувано на 22.04.24 в 09:59