Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"България дела и документи":

Проф.Пламен Павлов: Захарий Стоянов дава тъканта на нашето национално освободително движение

Проф. Пламен Павлов
Снимка: БГНЕС

Захарий Стоянов е една от иконите на въстаническите борби преди Освобождението и след него. Знаменит писател, революционер и летописец. Човек, който за своите 39 години успява да създаде забележително творчество, което със своите точни описания и пълнокръвни герои остава непреходно във времето.

"Захарий Стоянов дава тъканта на нашето национално освободително движение, в неговата решаваща фаза и като летописец на Априлското въстание. Не бива да забравяме неговата многостранна дейност, която обхваща за тези 39 години живот едни невероятни мащаби, които днес е трудно да си представим, каза за БНР историкът проф. Пламен Павлов.

Той заяви, че Захарий Стоянов има водеща роля в Съединението на Източна Румелия с Княжество България.

"Тогава той се намира в нещо като емиграция в Източна Румелия, макар че той самият е родом от територията на тази втора Българска държава или автономна провинция на Османската империя. Той самият по разказите на Иван Андонов и на други съвременници е най-подходящата фигура, за да продължи делото на българската революция преди Освобождението. Затова той създава БТЦРК. Не бива да забравяме, че в замисълът на бъдещите действия е освобождението на Македония", заяви за предаването "Рано в неделя" проф. Павлов. 
 
По думите му Захарий Стоянов е един от дейците, които вдъхновяват войните за национално обединение.

"Тази дейност на Захарий Стоянов в Източна Румелия, в Княжеството и в съединена България следва утъпканите пътеки на освободителната борба, на стремежа да се следват българските национални интереси в максимална степен. Не бива да забравяме, че върху Захарий Стоянов се изсипват много хули, той е отричан, превръщан в отрицателен герой в каква ли не форма, което за съжаление се отнася и за неговото творчество".
 
Всеки народ има летописци, които се опитват да открият и вдъхновят националното чувство на народа си. В този аспект България има великия Захарий Стоянов, създал с думи и дела себе си като истински будител, съхранил в своя жизнен път и творчество един истински извор на национална гордост и памет-далеч от дидактиката и морализаторстването и близко до сърцето на всеки от нас.

Повече можете да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Отар Бердзенишвили, посланик на Грузия в България, за епическата поема "Витязът в тигрова кожа"

В София се състоя специално събитие по повод публикуването на българския превод на епическата поема "Витязът в тигрова кожа" от Шота Руставели – шедьовър, смятан за "короната на грузинската литература". Това изключително произведение е част от културното наследство на ЮНЕСКО и е важен символ за грузинската идентичност . На събитието присъства..

публикувано на 17.10.24 в 15:00

За окривателя на млечнокиселата бактерия "Лактобацилус булгарикус" - д-р Стамен Григоров

Местни фермери и производители на мляко и млечни продукти от Трънско представиха продукцията си по време на втория за тази година Празник на киселото мляко, който се проведе на 13 октомври.  Проявата беше в с. Студен извор – родното място на откривателя на млечнокиселата бактерия "Лактобацилус булгарикус" д-р Стамен Григоров.  По време на празника..

публикувано на 16.10.24 в 12:00
Д-р Лиляна Димитрова - лицево - челюстен хирург

Д-р Лиляна Димитрова - гост в "Горещи сърца": Вярата ми дава закрила и сигурност

Д-р Лиляна Димитрова е лицево-челюстен хирург с 42 годишен опит. Работила е във Варненската военно-морска болница, в "Пирогов", в болницата по Лицево-челюстна хирургия в Стоматологичния факултет, в "Александровска болница". Тя е една от създателите на отделението по Лицево - челюстна хирургия в болницата в Русе. "В Северна България – от Видин до..

публикувано на 13.10.24 в 07:23
Васко Кръпката и Кирил Маричков

Васко Кръпката за Кирил Маричков: Ще го помним като един щур щурец

Броени дни преди да навърши 80 години, от този свят си отиде рок легендата Кирил Маричков. Пред дома на музиканта в центъра на София, фенове вече поставят цветя в знак на почит, а социалните мрежи се изпълниха с песни и снимки на обичания вокалист и басист на "Щурците". Стотици музиканти, почитатели, близки и приятели публикуваха своите..

публикувано на 12.10.24 в 15:20

Васил Василев-Зуека: Всяка една картина е следващият урок за мен

Тези хора, които не желаят да пуснат властта в България вече повече от 35 г., няма да я пуснат никога .  Това каза пред БНР Васил Василев-Зуека, който живее в Испания, като уточни, че има предвид хора от бившата Държавна сигурност и хора от задкулисието. "Не бих казал, че това е причината да напусна България, но преди години, когато спряха..

публикувано на 11.10.24 в 18:01

Иван Игов: Понякога децата са по-разумни и по-силни от възрастните

"Психичното здраве в България за съжаление е доста окаяно. Според проучванията на Дружеството на психолозите, само една трета са готови да отидат без никакви притеснения на психолог или психотерапевт. Мислим си, че може би основната причина е, че хората си казват „Аз не съм болен, за какво трябва да ходя на терапия?!“, споделя психологът Иван..

публикувано на 10.10.24 в 15:16

Горещите сърца Феня и Искра Декало

Сестрите Феня и Искра Декало са кореспонденти на Българското национално радио в Израел. Едната е родена във Варна, другата в София. Много са задружни и са повече от сестри, приятелки са и не могат една без друга. Феня е завършила журналистика, а Искра е завършила педагогика. Разликата във възрастта им е пет години. Искра, която е по-малка е..

публикувано на 06.10.24 в 07:08