Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Жители на Панагюрище даряват на Регионалния исторически музей в града семейни вещи

Регионалният исторически музей в Панагюрище
Снимка: METTA/Facebook-Регионалният исторически музей в Панагюрище

Все повече жители на Панагюрище даряват на Регионалния исторически музей в града семейни вещи, останали от предците им  Хората го правят с убеждението, че по този начин не само обогатяват фонда на културната институция, но и съхраняват фамилните реликви.
Всеизвестно е, че почти във всяка панагюрска къща се пазят семейни вещи, които се предават като реликви през поколенията. За тях това е история, а в този град отношението към българската памет е особено чувствителна.  В Регионалния исторически музей се радват на всяка вещ, която става част от музейната експозиция, каза директорът доц. д-р Атанас Шопов: 

"Изработихме музейният екип една политика, за работа с тези публики, с хората, които искат да даряват. Те трябва да ти повярват, защото музейните фондове основно при нас се събират. Не е гордост това, което казвам, че ние не сме направили откупки, обаче за сметка на това можем да се похвалим, че имаме уникални дарения, които много трудно дори бихте купили с пари, защото преди да купиш нещо, ти трябва да убедиш човека срещу теб, че той трябва да се раздели с тези съкровени сакрални ценности на фамилията. Ние получаваме много добри предмети, които са свързани с етнографската част, с бита на панагюреца, уникални панагюрски носии, които правят панагюрските мутафчии, които изнасят този занаят мутафчийския по цели Балкански полуостров".

В този все по-комерсиален свят е важно да уточним,  че тук не става дума за продажба, а за абсолютно безплатен акт, воден единствено от идеята за съхраняване на родовата памет за идните поколения:

"Ние даваме само символичен акт - свидетелство за дарение, което се завежда в специална книга, описано е и всяка година в нощта на музеите откриваме поредна изложба на дарители", допълни за предаването "Рано в неделя" доц. д-р Атанас Шопов.  

В Регионалния исторически музей притежават предмети от свещеник Недельо Иванов.

"Това е личността от Поибрене, която дава кръст от Поибренската църква и през цялото време е с хвърковатата чета на Бенковски".

Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Национален парк "Пирин" - богатство за (пре)откриване

Банско е най-предпочитаната изходна точка за разходки и преходи в Пирин. На километър от града започва маршрут, по който могат да се движат инвалидни и детски колички. Ролбанът е сред любимите места за ежедневна разходка в планината , разказва директорът на НП "Пирин" Росен Баненски. "Ролбанът като местност, позната на банскалии, е..

публикувано на 28.07.24 в 21:13

Експерт: Винената култура се развива. 80 изби предлагат винен туризъм

"Виното е интелектуален продукт . С консумацията научаваме любопитни факти за самия регион, как се произвежда, откриваме философията и страстта, която са вложили в него неговите създатели." Това каза пред БНР Гергана Тодорова – винен специалист, главен редактор на първия онлайн пътеводител за винен туризъм у нас. Винарските изби, които..

публикувано на 22.07.24 в 13:40
Елица Бъчварова

Елица Бъчварова: Македонският въпрос е болката на Балканите

55 години след първото издание на книжния пазар отново излиза романът на Свобода Бъчварова "Литургия за Илинден". "Македонският въпрос е много болезнен, тежък, многостранен въпрос за България. Болката на Балканите ", каза пред БНР дъщерята на авторката – Елица Бъчварова, социолог и антрополог. "Това не е монопол на македонското движение...

публикувано на 22.07.24 в 11:05

Куманско селище откриха археолозите от Историческия музей в Горна Оряховица

Куманско селище откриха археолозите от Историческия музей в Горна Оряховица при проучванията на средновековен некропол, източно от крепостта „Ряховец“ и в непосредствена близост до депото за отпадъци на железничарския град. По покана на Националния исторически музей горнооряховските археолози ще покажат находките си през годините от..

публикувано на 21.07.24 в 06:36

Гай Анжел спасява хора от удавяне вече 26 години

Яфо дълго време е бил „българската столица на Израел“. Всяко момче е мечтаело да бъде велик футболист в представителния отбор на града - Макаби - Яфо, чийто треньор е бил от „Левски“ - София. Е имало е и такава, чийто поглед е бил вперен в синьото море, ограждащо западната част на града. Сред тях е бил е Гай Анжел, който не веднъж от ранна пролет до..

публикувано на 21.07.24 в 06:09
Живка Милова

Живка Милова учи българчетата на родния им език под звездите на Фамагуста

Какво е да учиш българчета на български език под звездите на Фамагуста, как се пишат новини за българите далеч от родината и как българската държава подкрепя тези две дейности, разказва Живка Милова в разговор с Ася Пенчева. Паралимни е кипърски град в окръг Фамагуста и освен прекрасните плажове и луксозни хотели, има и българско..

публикувано на 21.07.24 в 05:54
Калинка Александрова Янчева

Рецепта за дълголетие - 99 годишната баба Калинче от село Варвара

" Да обичаш, да не мразиш никого, да не мислиш лошо" - това е най-добрата рецепта за дълголетие според 99-годишната баба Калинче от пазарджишкото село Варвара.  Калинка Александрова Янчева е родена на 13 април 1925 година . С нея ни среща адв. Николай Баташки, когото слушателите познават от месечното издание на Правната рубрика на..

публикувано на 18.07.24 в 16:53