Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Донка Михайлова, кмет на Троян и заместник-председател на НСОРБ:

Общините се готвят с тревога за ценовия удар през отоплителния сезон

Донка Михайлова
Снимка: Община Троян

Общините се готвят с тревога за ценовия удар през отоплителния сезон. Това каза пред БНР Донка Михайлова, кмет на Троян и заместник-председател на Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ).

"Обсъждаме проблема с директорите на училищата в общината. Много различно е състоянието в секторите "Образование", "Социални услуги" и "Здравеопазване". При училищата имаше макар и минимално увеличение на средствата при актуализацията на Бюджета. Това ни дава относително спокойствие. Такова увеличение няма предвидено за ръста на разходите за отопление при социалните услуги. Най-тревожно е положението в общинските болници, при които Националният рамков договор предвиди възнаграждения, които не могат да бъдат покрити от стойността на клиничните пътеки. Всички болници, които не изпълнят този ангажимент, ще получат през септември намаление с 15% на стойността на пътеките. Там резерв за ръста на разходите за отоплението въобще не съществува. Нито за заплати, нито за отопление ще стигнат средствата. Направихме един непретенциозен преглед в каква степен средствата от клинични пътеки ще покрият увеличението на възнагражденията. Отговорът ни е - за около 70%, а средства за ръста на цените при горивата въобще не са предвидени", обясни тя.

По думите на Донка Михайлова в училищата, които са на централни доставки на газ за отоплението им, ситуацията е много тежка:

"Кметът на Самоков каза, че там ръстът е над 250%. Не толкова сериозно е положението при училищата, които все още се отопляват на нафта и на дърва".  

Тя обясни, че се търсят алтернативни начини за отопление, където е възможно.

"Общините сме в категория на небитов абонат и това е сложността на ситуацията. Ние трябва да извършваме некомерсиални дейности, приравнени към обектите, които имат търговски и комерсиални цели", посочи заместник-председателката на НСОРБ.

Интервюто на Диана Янкулова и Пламен Христов с Донка Михайлова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ваня Тагарева

Над 6000 безплатни профилактични прегледи годишно по предложение на Ваня Тагарева

Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..

обновено на 16.02.25 в 06:46
проф. Димитър Костадинов - белодробни болести

В България всяка година от рак на белия дроб се разболяват между 4300 и 4400 души

България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..

обновено на 16.02.25 в 06:35
Мария Янева - фондация

Лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“

Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..

обновено на 16.02.25 в 05:38

Снежана Радева: Периодът на ранното развитие е критичен прозорец за децата със СОП

Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..

публикувано на 13.02.25 в 11:38
Петър Цинцарски

БМЧК отново с АНТИСПИН кампания: "Предай нататък – любовта, не вируса"

Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..

публикувано на 12.02.25 в 11:30
Инж. Богомил Бранков

Богомил Бранков: "Столицата на Шоплука" развива стабилни мерки за раждането на деца

Ще се отправим на едно пътуване из историята, културата и съвременния живот на една от най-интересните български община - община Елин Пелин . Разположена в източната част на Софийското поле, само на 24 километра от столицата, тя е известна със своето богато културно наследство и като средище на шопските традиции и обичаи. Преди близо три години – в..

публикувано на 10.02.25 в 13:02

Папуа Нова Гвинея ще е сред най-търсените екзотични дестинации за 2025 година

Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси.  "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и  Ради..

публикувано на 03.02.25 в 13:32