Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

България е на предпоследно място в Европа по процент хора, които вярват в живота след смъртта

Снимка: БГНЕС

България е на предпоследно място в Европа по процент хора, които вярват в живота след смъртта, сочи изследване, което се провежда в световен мащаб на всеки пет години и е едно от най-големите и авторитетни широко използвани междунационални проучвания в социалните науки. След нас е само Албания.

Най-много хора вярват в живота след смъртта в Турция, Полша, Босна и Херцеговина и Румъния. Страните от Западна и Централна Европа също имат сериозен процент хора (между 40 и 60%) вярващи в живота след смъртта.

"За мен тези резултати далеч не са изненадващи". Това подчерта в интервю за предаването "Хоризонт до обед" Теодора Карамелска, преподавател по социология в Нов български университет:

Теодора Карамелска

"Бих си позволила да поставя резултатите в контекста на отговорите, които респондентите, участвали в изследването, дават и на други ключови въпроси като – "В каква степен сте религиозен?", "Вярвате ли в представата за рай и ад?", "Имат ли за Вас значение понятия от богословския категориален апарат като изкупление, страдание, спасение?", тоест вярата в живота след смъртта е един компонент от една доста по-сложна представа за това какво се случва с нас и в този смисъл аз бих предложила да разширим този въпрос и да потърсим отговора не само в една посока, не само да заявим, че за българите е изчезнален този трансцедентен хоризонт, хоризонта на отвъдното и да приравним това към атеизъм, а по-скоро да се опитаме да видим една по-сложна и по-диференцирана представа за това как живеем и какво се случва след смъртта ни".

"Има няколко различни начина да се разсъждава по темата за живота след смъртта", посочи философът и учител Иван Господинов:

Иван Господинов

"В Будизма става въпрос за реинтернация, тоест за връщането в света под различна форма. Друг вариант на живот след смъртта е, когато имаме място, където душата изчаква известно време и след това се връща или си намира мястото, но така или иначе от тези принципи се вадят много изводи за това какво да правим в момента и сега, как да вземем решения. Около 40% от българите са сигурни, че няма живот след смъртта, но има около 20%, които не са сигурни, както и около 5%, които не са отговорили, тоест все пак има едно поле за по-широка интерпретация и този въпрос не показва детайлно какво точно вярване за живота след смъртта имат предвид. Може би много хора не са били сигурни как да отговорят".

Цялото интервю с Теодора Карамелска и Иван Господинов можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Недит Георгиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Словашкият премиер Роберт Фицо пристига за правителственото заседание в град Хандлова

Състоянието на Фицо е тежко, има опасност за живота му (Обновена)

Премиерът на Словакия Роберт Фицо е в тежко състояние с опасност за живота. По-рано днес той бе прострелян прострелян в град Хандлова, на 180 км от столицата Братислава. Простреляха словашкия премиер Роберт Фицо "Следващите часове са решаващи", написаха от правителствената пресслужба на официалната страница на Фицо във..

обновено на 15.05.24 в 22:28

Прогноза на ЕК: 3,1 на сто е очакваната инфлация за България

3,1 на сто е очакваната инфлация за България за тази и 2,6 на сто за следващата година, сочат данните от огласената пролетна икономическа прогноза на Еврокомисията за 2024-та година. Низходящата тенденция на външните цени се очаква да ограничи инфлацията на цените на енергийните и неенергийните индустриални стоки, се казва в прогнозата...

публикувано на 15.05.24 в 13:36

Атанас Василев: Лозята в България намаляват драстично

От днес започва прием на документи за подпомагане застраховането на реколтата при лозарите . Интервенцията е с бюджет от 800 хил. лв., съобщи преди дни зам.-министърът на земеделието Деян Стратев.  " Тази програма за застраховане на реколта има определен лимит. В момента се застраховат до 400 лв. насажденията ", посочи пред БНР Атанас Василев -..

публикувано на 15.05.24 в 10:19

Прогноза: Летният туристически сезон ще е по-добър от миналогодишния

Първите туристи у нас за летния сезон пристигнаха на 2 май и са от Великобритания. На 17 май ще се състои официално откриване на летния сезон в Несебър. Прогнозите са този сезон да бъде по-добър от миналогодишния.  От ефира на БНР председателят на Асоциацията на агенциите за входящ туризъм Иван Грошев апелира към всички в туристическия бизнес..

публикувано на 15.05.24 в 09:15

Около 50 клиники в страната - подготвени за съвременно лечение на инсулт. Медицинската помощ се бави

Около 50 000 българи годишно биват покосени от инсулт. Това е близо 7 пъти над нормите за допустимост , възприети в световен мащаб, коментира пред БНР д-р Георги Георгиев, заместник-председател на Асоциацията за инсулт и афазия. Той оприличава ситуацията с инсултите у нас с черна кутия - система, в която виждаме какво се подава на входа,..

публикувано на 14.05.24 в 10:59
Богомил Николов

Богомил Николов: Държавата се е отдръпнала, оставени сме сами срещу мобилните оператори

Изначално начинът на сключване на договори с мобилните оператори е порочен , заяви пред БНР Богомил Николов от Асоциация "Активни потребители".  По думите му в повечето случаи хората не знаят какво подписват : "Това, което служителят е отбелязал в неговия монитор, остава невидимо за вас. Преди да се разделите, в някои случаи, ако имате..

публикувано на 14.05.24 в 10:39
акад. дмн д-р Григор Горчев

Акад. д-р Григор Горчев: Изкуственият интелект не може да замести липсващите кадри в медицината

Изкуственият интелект не може да замести липсващите кадри в медицината, а може само да помага .   Това коментира пред БНР акад. д-р Григор Горчев, почетен ректор на Медицинския университет в Плевен, преди представянето на новия брой "Здравен барометър", посветен на здравеопазването и изкуствения интелект.  " Изкуственият интелект навлиза в..

публикувано на 14.05.24 в 09:18