Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

20 години “Панаир на куклите“ в София

13
Логото на 12. Международен фестивал за уличен и куклен театър "Панаир на куклите"
Снимка: https://www.facebook.com/puppetfairfest/

От 9 до 18 септември София ще е театър. За дванадесети път Международният фестивал за уличен и куклен театър “Панаир на куклите“ събира артисти от цял свят, които ще представят своето изкуство. Тазгодишното издание отново ще предложи на столичани и гостите на столицата разнообразие от театрални спектакли. Организатор и домакин на част от събитията е Столичен куклен театър.

“Идеята се роди спонтанно. Искахме да видим къде се намира българският театър. В първото издание на фестивала поканихме всички български трупи, да представят своята продукция. Искахме да отворим вратите на нашия театър, да видим кой къде е и да си помогнем взаимно. За около седем дни имахме 12 хиляди зрители. Това ни даде кураж, че има смисъл фестивалът да продължи и занапред“, това заяви Кирякос Аргиропулос, артистичният директор на фестивала, който е и негов създател.



В следващите години мълвата, че в София се случва нещо интересно в областта на кукления театър, достига до артисти от Сърбия, Гърция, Турция, Румъния. Това дава тласък на организаторите, че фестивалът трябва да продължи да съществува и че за участие могат да бъдат поканени и артисти от чужбина. Следват преговори със Столична община, която подава ръка, а това правят и редица културни институти у нас, които са стабилен партньор на фестивала вече 20 години. В дванадесетото издание ще видим 28 трупи и общо 200 участници от България, Испания, Словения, Франция, Германия, Италия, Белгия, Чехия, Словакия, Гърция и Канада.

В тазгодишната програма на “Панаир на куклите“ представленията са условно разпределени в четири категории - представления в зала, улични представления, микротеатър и онлайн постановки.

“Уличният театър има вековни традиции. Този модул има страхотно влияние върху хората. Ако артистите накарат хората да се усмихнат, да се засмеят, значи вече има положително съпреживяване, раздаване на взаимни емоции между уличните артисти и обикновения човек, който застава и гледа. Артистите са емоционални хора, те раздават енергия“, разяснява Кирякос Аргиропулос.



За пръв път публиката на фестивала ще може да види и постановки с микротеатър. Това са представления с кратка продължителност и предназначени за малка аудитория - от един до четири зрителя.

В програмата на фестивала присъстват представления за всякакви възрасти, макар все още схващането на българина за кукления театър е, че той е предназначен само за деца. “Кукленият театър в своята световна история на развитие е работил за всички възрасти. Темите, които са се поднасяли на зрителите, са били насочени към възрастните, правели са и политически театър. Самите ние настояваме и полагаме усилия да правим постановки за възрастни. Започваме да привикваме публиката, че кукленият театър за възрастни е различен от театъра за деца. Вече имаме своята публика, за някои представления свършват много рано билетите“, заяви Кирякос Аргиропулос.

За втора поредна година фестивалът ще предложи и онлайн секция с постановки.



Откриването на "Панаир на куклите" е на 9 септември от 19 ч. с премирата на "Приключенията на Доктор Дулитъл" - постановка на трупата на Столичен куклен театър.

Повече за фестивала и участниците в него чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хартия, туш и вода в изложбата на Йордан Леков "Маврографии"

Скулпторът, художник и преподавател в УАСГ Йордан Леков представя в галерия-книжарница "София прес" своята изложба "Маврографии" . Заглавието съдържа думите мавро – от гръцки черно, графо – отново от гръцки: форма на писане, изписване , обясни художникът в интервю за БНР. В творбите си той е използвал хартия, туш и вода. "Самите рисунки..

публикувано на 21.11.24 в 09:52

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В шестото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикално събитие на седмицата: “Реквием“ от Верди на сцената на Софийската национална опера и балет под диригентството на Даниел Орен - Отзвук от оперната гала на Анджела Георгиу със Софийската..

обновено на 20.11.24 в 17:48

Романтични съкровища за клавирно трио - в Бургас, Варна и Букурещ

Мартина Табакова (пиано), Стоимен Пеев (цигулка) и Атанас Кръстев (виолончело) - това е ансамбълът, който представя своята концертна програма „Романтични съкровища“ с успех на различни сцени в България. Турнето, което стартира от София с концерт на 23 октомври в рамките на поредицата „Музикални вторници“, сега се отправя към черноморските..

публикувано на 20.11.24 в 16:17

Трио Дивертименто представя спектакъла "В Годината на чешката музика"

На 21 ноември от 19 ч. в галерия "Vivacom Art Hall Оборище 5" музикантите от трио „Дивертименто“ ви канят на концерт-спектакъла „В годината на чешката музика“. Той е пореден в творческата биография на състава, който получи наградата в категория "Музикален проект на годината" на националната анкета след слушателите на БНР "Музикант на годината 2022"...

публикувано на 20.11.24 в 15:26
Христо Танев

Виолончелистът Христо Танев - концертмайстор и солист на Радиооркестъра

Предстои поредната среща на публиката със Симфоничния оркестър на БНР - в петък от 19:00 ч. в столичната зала "България".  На диригентския пулт ще бъде Константин Илиевски, а солист – първият виолончелист на Радиооркестъра Христо Танев.  Главният диригент на Радиооркестъра Константин Илиевски поставя като български акцент в програмата музиката..

публикувано на 20.11.24 в 14:02
Първо студио на БНР

Музика от трима ярки композитори от музикалния ни авангард ще звучи в Първо студио на БНР

"В моите спомени те са неразривно обединени . Като изпълнител на безкрайно много съвременни произведения съм щастлива, че можах да живея край тях, да дишам техния въздух, да усещам тяхното отношение към музиката и да взема максимално много от това, което те знаеха и можеха", казва пианистката Стела Димитрова – Майсторова пред БНР. По..

публикувано на 20.11.24 в 13:23

Среща с българския музикален авангард в Първо студио на БНР

На 20 ноември, сряда, в Първо студио на БНР в 19 ч. ще започне един специален концерт, посветен на трима големи композитори - представители на българския авангард, които през 2024-та закръглят годишнини: акад. Васил Казанджиев, който през септември отпразнува своя 90-и рожден ден и продължава да създава музика, както и двама автори, от чието рождение..

публикувано на 20.11.24 в 12:41