Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"В много отношения днес Турция е по-зависима икономически и военно от Русия, отколкото бе преди 3-4 години"

Марк Пиерини: Ердоган звучи все повече като "Газпром". С поглед към изборите догодина

"Той взе страната на Кремъл - че санкциите са неефективни и че на Европа ѝ предстоят много трудности през зимата"

| обновено на 10.09.22 в 12:07
Реджеп Ердоган и Владимир Путин
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Въпреки опитите си за балансиране между Русия и Запада, през последните години президентът Реджеп Ердоган води Турция все по-близко до руската орбита, смята Марк Пиерини, бивш посланик на ЕС в Анкара и настоящ сътрудник на Carnegie Europe.

В интервю за "Събота 150" Пиерини обясни защо Западът едва ли ще успее да измени отношението на Ердоган към санкциите срещу Кремъл и защо дори руското нашествие в Украйна не се оказа достатъчно, за да притъпи разнобоя между Турция и натовските ѝ съюзници.

Според ветерана дипломат турският лидер няма достатъчно тежест пред Владимир Путин, за да гарантира продължаването на зърнената сделка в Черно море, нито да издейства обезопасяване на Запорожката атомна централа.

Г-н Пиерини, боевете около Запорожката атомна централа се разрастват. Ескалира и газовата война между Русия и Европа. В тези условия имат ли шанс европейските дипломати да изкопчат отстъпки от Русия за обезопасяване на централата?

"Логиката изисква кризата около Запорожката атомна централа да бъде разисквана и решена в Съвета за сигурност на ООН чрез създаване на безопасна зона. Но, разбира се, както знаем, Русия има право на вето върху решенията на Съвета, така че това няма да се случи. Остава отделни държави и отделни лидери да се опитат да убедят руския президент да изтегли войските си от централата. Според мен обаче шансовете той да го направи са твърде малки.

Тази война продължи много по-дълго, отколкото Русия планираше в началото. На второ място, развоят на бойните действия в момента не е благоприятен за Москва. А в Кремъл, изглежда, разчитат, че Европа ще понесе тежко зимата. Видяхме невероятното видео, което „Газпром“ разпространи (на фона на песента, озаглавена „Ще бъде тежка зима“). Не виждам как точно сега руският президент ще възприеме по-примирителна позиция по отношение на Запорожката централа. Което, разбира се, носи много рискове."

Западът обвинява Москва, че използва енергийните доставки като оръжие. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Дали турският президент Реджеп Ердоган е в по-добра позиция от европейците да издейства компромис? Чухме, че в последния телефонен разговор между двамата е предложил посредническите си услуги на Путин.

"На теория турският президент, който разговаря постоянно с руския и с украинския лидер, е в по-добра позиция (да преговаря за Запорожката централа). Видяхме това в опитите му да посредничи между двете страни (при преговорите в Истанбул в края на март), видяхме го и със зърнената сделка, с която бяха отворени пристанищата около Одеса. Но все пак Турция си остава зависима от Русия - и заради природния газ, и заради ядрената централа в Аккую, изграждана от руснаците, и заради противовъздушната система С-400, която Москва продаде на турците. Има и финансови, и още много други аспекти на тази зависимост.

Така че днес в много отношения Турция е по-зависима икономически и военно от Русия, отколкото бе преди 3-4 години. При това положение турският президент може и да иска да играе някаква роля в този аспект на украинската криза, но не е сигурно, че руският лидер ще удовлетвори желанията му."

Споменахте сделката за деблокиране на украинското зърно. Може би ще се съгласите, че с икономическия си ефект тя е един вид инструмент на Путин да държи Ердоган на своя страна. Ако това е така, то Путин би ли рискувал да разочарова турския си партньор като просто не продължи сделката?

Чуваме Лавров, руския първи дипломат, да се оплаква, че Западът все още пречи на експорта на руски храни и торове. Самият Путин поиска да бъдат ограничени дестинациите на украинските кораби, защото доставяли храна само на Европа, а не на Африка.

Сделката е със срок от 120 дни - изтича през ноември, ако Москва не я поднови.

"Зърнената сделка, от руска гледна точка, е ценна, защото изглежда като помирителен жест. Жест, който за руснаците не струва много (в материален смисъл), защото зърното бе налично и просто чакаше да бъде оползотворено. Много отдавна Москва започна антизападна пропаганда в редица страни в Африка и на други континенти. Така че нямаше логика Кремъл да се простреля сам в крака, като подложи на глад страни като Египет, Тунис, като страните на юг от Сахара.

Хипотезата, която споменахте - да не бъде подновена сделката след изтичането на 120-те дни - може да се окаже изкушение (за Кремъл) в странния дует на Путин и Ердоган. Ще зависи до голяма степен от това как Владимир Путин ще пожелае да използва Реджеп Ердоган. Както знаем, има много компоненти в отношенията им - условията в самата Турция, сътрудничеството в отбранителната сфера, отношенията в НАТО, събитията в Сирия, в Либия. Сегашните отношения между двамата лидери са едновременно позитивни и негативни, и крайно непредсказуеми.

Моето виждане, след като прекарах 5 години като посланик на Европейския съюз в Анкара и като наблюдател в следващите десетина години, е, че Русия проявява изключителна ловкост, когато използва слабостите на президента Ердоган във вътрешната политика.

През ноември ще станат 20 години, откакто Партията на справедливостта и развитието е на власт в Турция. Идния март самият Ердоган ще навърши 20 години начело на страната - като премиер, а след това като президент. Икономическата ситуация е изключително тежка. Опозиционната коалиция, който и да е кандидатът ѝ за президент, се очертава като победител, поне в социологическите проучвания. Ситуацията е много напрегната. Президентът Ердоган се нуждае от подкрепа отвън. Не я получава от Съединените щати, нито от Европейския съюз. Русия го поддържа само донякъде, но все пак го поддържа. Затова той ще се стреми по всякакъв начин да запази тази поддръжка."

Има подозрения, че Турция помага на руснаците, а и на някои европейци, да заобикалят западните санкции. Вашингтон предупреди директно турския бизнес да не търгува със санкционирани руски компании. Преди дни и френският министър на външните работи донесе същото послание лично в Анкара. Полезно ли е Западът да притиска Ердоган по този начин? Или може би трябва да засили натиска?

"На първо място, що се касае до търговските и финансовите санкции, историята ни показва, че те винаги могат да бъдат заобиколени - вижте примера с Ирак. Не бива да забравяме, че преди няколко години именно Турция помогна на Иран да избегне американски санкции за милиарди долари, които бяха преведени под прикритието на продоволствени доставки. Разбира се, Западът - Съединените щати и Европа - ще продължат да притискат Ердоган, но не мисля, че това ще промени отношението му. Чухме го преди броени дни, когато потегли на обиколката си в Западните Балкани. С това, което каза тогава, той на практика взе страната на Кремъл - че санкциите са неефективни и че на Европа ѝ предстоят много трудности през зимата. Поне в тактическо отношение, турският президент взима страната на Русия, може би с поглед към изборите догодина."

Трябва ли Западът да забрави разногласията си с Ердоган и да го подкрепи по-дейно, за да противодейства на руското влияние?

"Понастоящем Турция се крепи върху оградата. Все още се опитва да води „балансирана“, както я нарича, политика между Русия и НАТО. Досега това ѝ се отдава относително добре. Дали обаче ще може да поддържа баланс в следващите месеци и години - този въпрос е без отговор засега.

Със сигурност на Запад сега никой не иска да ядосва Анкара твърде много. Западните лидери са възприели неудобна, изчаквателна позиция, защото Турция все още е в НАТО и все още оказва помощ на съюзниците, макар и силно ограничена в сравнение с помощта от други страни, и защото турците ще имат избори през юни 2023 година.

Какъвто и да е резултатът от предстоящите избори в Турция, ще трябва да видим дали е възможно някакъв вид помирение, дали с действащия президент или с президента, избран от опозицията. Това няма да бъде никак лесно, нито пък ще стане бързо, защото натискът от Русия ще продължи."

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Папуа Нова Гвинея ще е сред най-търсените екзотични дестинации за 2025 година

Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси.  "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и  Ради..

публикувано на 03.02.25 в 13:32
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Не бъдете спокойни… за да продължите да сте номер едно!

Захари Карабашлиев описва радиото като създател на "саундтрака на неговото детство". " При баба и дядо имаше една радиоточка. Така съм запомнил и точния час, и програма "Христо Ботев" . Това бележи най-ранните ми детски спомени", сподели авторът на романа "Рана" в предаването „Понеделник вечер“. Даниела Стойнова с отличието..

публикувано на 27.01.25 в 22:00
Доц. Йосиф Аврамов

Доц. Йосиф Аврамов за финансовата грамотност на българина

Финансовата грамотност е едно от онези умения, които сякаш приемаме за даденост – докато не осъзнаем колко важна е тя в живота ни. "Не е богат този, който има най-много, а този, който се нуждае от най-малко", казва древногръцкият философ Диоген.  В днешния свят на кредити, инвестиции и дигитални финансови услуги това послание звучи..

публикувано на 27.01.25 в 09:21

Мигрената не е главоболие, а наследствена болест

Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармацевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..

публикувано на 26.01.25 в 05:57
Болницата в Белоградчик

Опит за приватизация на болницата в Белоградчик. Ще я спаси ли от фалит?

70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит .  Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..

публикувано на 23.01.25 в 06:19
Дора Симеонова

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..

публикувано на 22.01.25 в 10:37
Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..

публикувано на 21.01.25 в 22:04