Електронните учебници и интерактивните платформи имат своето място в образованието, свидетелства Милена Константинова, ръководител екип „Електронни проекти” в едно от големите издателства.
За да обясни интереса към обучението с електронни ресурси Константинова дава статистика - 200 000 са регистрираните потребители в специализираната им платформа. Около 60 000 са учители, останалите са деца или техните родители.
Промени се отношението към електронния учебник, твърди Милена Константинова. По думите ѝ учителите са разбрали полезността и възможността да ги използват с технологичното покритие на училищата.
"Електронните учебници, с тяхната визуализация, в момента служат по-скоро за подкрепа на учителя в неговата работа."
МОН осигурява средства за електронно четими учебници, но само до 8- ми клас. Идеята преди години беше раниците на малките ученици да са по-леки.
"В никакъв случай тези електронни платформи и учебници не могат да заменят живия контакт с учителя и истинския, книжен вариант на учебника. Няма как да го изместят, както например телевизията не измести радиото", коментира Милена Константинова.
"Образованието върви в хибридна форма от учебни материали. В България нещата се случват вече. Разработваме от повече от 10 години електронни продукти. Като катализатор подейства тази пандемия и дистанционното обучение за дигитализацията."
Константинова е оптимист, че мишката няма да изяде книжката.
Филологът Светлана Савова дори отива по-далеч. Не само електронните варианти на учебниците, а самото влизане в допълнителните ресурси през платформите ще бъде обичайна практика за обучение.
"Доста платформи има одобрени от МОН. Те работят усилено в тази посока през последните две години. Дали защото им се наложи или защото се спазват някакви програми, които се опитват да адаптират. МОН в момента се опитва да направи портал – компилация от различни видове платформи, онлайн ресурси, учебни помагала. Всичко, което е в електронна среда, на едно място."
Савова e учител по български език и работи в българска интерактивна платформа за онлайн преподаване. Ясно прави разлика между интерактивното обучение в платформа и електронния учебник. Смята, че двете се допълват.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...
" Астрологията е древна наука , която ни напомня за връзката между небесното и земното. Както казва Галилео Галилей: " Математиката е езикът, с който Бог е написал Вселената" , а астрологията ни дава ключа към този език, като разкрива хармонията между движението на звездите и ритъма на нашия живот. Карл Юнг допълва: "Астрологията..
Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..
2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турбулентност , каза в ефира на "Нощен Хоризонт" Руслан Борисов, познат като астролога Азарей . " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а..
Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...
Проливни дъждове заливаха Израел в дните на еврейския празник Ханука, който започва от Коледа и завършва на Нова година. Въпреки дъждовете и опасността от бомбардировки, почитатели от цялата страна пристигаха пред затворената сграда на Музея на карикатурата в град Холон, за да видят изложба на открито, която се подновява всеки ден...
" 11 областни града в страната са с цифри под 1000 евро на квадратен метър . 12 областни града са с цифри от 1000 до 1300. Само два областни града са над 1400 – София с 2400 евро и Варна. Пловдив е до 1300 евро на квадратен метър." Това каза пред БНР Добромир Ганев от Националното сдружение "Недвижими имоти". По думите му, причините за..
КНСБ предупреди, че ако бюджетът за тази година не бъде приет, може да се очаква вълна от протести. "Струва ми се, че за пореден път бюджетът..
Въпреки пълната политическа неразбория в страната, реалистичен сценарий е от 1 януари догодина да плащаме в евро . Това мнение изрази в интервю за..
Бойко Борисов се чувства силен и иска да наложи своите условия в преговорите за правителство. Това мнение изказа пред БНР политологът доц. Иво Инджов..