Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Когато българчетата посрещали първия учебен ден в румънски училища... История от Южна Добруджа

"Старият Добрич"
Снимка: http://www.dobrich.bg

Години наред стотици българчета са посрещали първия учебен ден в румънски училища и са учели на румънски. Времето на откъсване от родината е сред най-тъжните за добруджанци периоди, които с нетърпение са чакали подписването на Крайовския договор през 1940 година, когато Южна Добруджа се връща отново в българските предели.

Интелигенцията тогава се опитвала всякак да възпита любов към България. Така, с дарения, в Добрич преди толкова много години се появява Частна българска гимназия. Някогашната сграда на училището наскоро била съборена.

Краеведът Веселина Малчева, която е почти на 90 години, е сред ученичките на това патриотично училище. Тя е родена през 1932 г. Била е в първия випуск.

"В Добрич тези учители бяха големи патриоти. В програмата, която предаваха, на румънската история и литература, те вмъкваха тихомълком  стихове на Вазов, на класиците, на Ботев, за Левски говорят, за Чинтулов. Всичко това – нелегално", спомня си тя.

Децата учели задължително в румънското училище, а в частното школо отивали допълнително, в свободните часове.

"Тези учители не са получавали редовно заплата, защото заплатата им идва нелегално от пределите на Стара България, с пратеник – куриер, който правел нелегална среща в село Балъджа, във воденицата. Няколко години преди освобождението на Добруджа, румънците научават, че там, в мелницата, ще дойде куриер, който да носи заплати и тръгва потеря, стражари. Обаче българин от селото предупреждава…"

Мария Паскалева, омъжена за художника Никола Тахтунов, била касиер. Усещайки обкръжаването на воденицата, тя накъсала списъка на получателите на нелегалните заплати на парченца и ги погълнала.

"Когато отиват и я намират най-горе в мелницата, тя казва – аз дойдох за мливо, да си смеля жито. Това е героиня, която за Добруджа, за учителите, за интелигенцията е правила всичко."

Повече чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

"Коренът ни вика да се приберем." От чужбина до село - защо?

След години живот в чужбина млади семейства в Габровско избират да живеят на село и да се върнат към корените си. Те ще се съберат на среща в Трявна в рамките на кампанията "ЗАвръщането" , започнала в края на 2022 г. Историите си ще разкажат млади хора, завърнали се от Англия, Германия и Дания. Целта на кампанията и на срещата е да се..

публикувано на 24.04.24 в 06:59
Елица Йорданова

Елица Йорданова - между Канада и България

В 43 - ти епизод на рубриката "Америка-илюзии и реалности" гост е учителката по музика Елица Йорданова , която живее в Мисисага, един от сателитите на Торонто повече от 30 години, но не е спряла да се връща в България и да създава нови културни мостове между  двете страни. САЩ са единствената страна, с която граничи Канада . Всички други..

публикувано на 22.04.24 в 09:59
Глория Костадинова - Петрова

Глория Костадинова - Петрова: Разказваме вдъхновяващи истории от врачанския край с щипка хумор

Глория Костадинова - Петрова  на 24 години от Враца е гост в  рубриката ни "Горещи сърца" .  От дете тя е  отдадена на книгите, литературата и творческото писане . Участва в ученически конкурси за поезия и пише първия си роман, когато е петнайсетгодишна.  Увлечението и  страстта към литературата са споделени и в семейството ѝ . Със..

публикувано на 22.04.24 в 09:22
Анна Ризова и театралната школа

Анна Ризова в рубриката "Горещи сърца": Уча децата, че трябва първо да обичат себе си!

За нея няма невъзможни неща. Но най- важното за нея е да накара децата, а и възрастните да повярват в силата на изкуството и познанието. Тя е на 30 години, вече е усвоила няколко професии. Завършила е театрално изкуство, докторант е по "Кинознание и телевизия", преподава на студенти в Югозападния университет, работи като експерт "Реклама" в Радио..

обновено на 21.04.24 в 09:30
Ивайло Шопски

Ивайло Шопски от НД "Традиция" за очите към Дунава в българската история

Днес се навършват 148 години от избухването на Априлското въстание . По този повод за героичното време в българската история след подвига на априлци говорим с Ивайло Шопски от Националното дружество "Традиция" . Отбелязваме 148-мата годишнина от избухването на Априлското въстание по стар стил Да се обърнем към народното..

публикувано на 20.04.24 в 18:17
Анна Йончева, основател на инициативата

Анна Йончева: Благодарна съм за всичко научено от семействата на деца с увреждания

Преди 5 години на една детска площадка в София една майка вижда как дете съветва друго дете да не играе с момиче в инвалидна количка, защото момичето е заразно. Така Анна Йончева решава да направи децата с увреждания видими, за да могат другите деца да свикнат с тях и да играят заедно.  Тя е фотограф-любител, основател на проекта „Различните деца“,..

публикувано на 19.04.24 в 15:53

"Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш". Проект на студенти от НБУ за незрящи

Студенти по журналистика от 4-ти курс в Нов български университет предизвикват въображението на незрящите, за да ги отведе там, където не могат да отидат. Това се случва в проекта "Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш", създаден от млади хора за техни връстници със зрителни проблеми. Премиерата на студентското радиопредаване беше..

публикувано на 19.04.24 в 11:15