Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ремонтират Априловската гимназия. Каменната сграда паметник на културата не може да се стопли през зимата

Националната Априловска гимназия в Габрово
Снимка: Велина Махлебашиева

Националната Априловска гимназия в Габрово започва новата учебната година с дългоочакван ремонт.

Сградата е паметник на културата с национално значение.

Обновява се покривът на сградата, в крилото, в което се помещава Националният музей на образованието. За следващите етапи от ремонта, който беше дългоочакван и належащ, се предвиждат няколко варианта на организация на учебния процес, посочва директорката на училището Елвира Христова. Тя не изключва вариант за известно време училището да се помещава и другаде.

Последният мащабен ремонт на сградата е отпреди 25 години.

За определен период зданието е било използвано само за нуждите на Националния музей на образованието. Сега предстои реставрация на фасадата и смяна на дограмата, която отново ще е дървена.

Ремонтът предвижда и вътрешно обновяване на сградата на Националната Априловска гимназия, осветена тържествено със започването на учебната 1873-1874 година

Предвидено е нивото на 4–метровите тавани в помещенията да бъде свалено, а също и сутеренът да бъде ремонтиран, защото в сегашните условия е трудно класните стаи да се стоплят през зимата.

"През целия отоплителен период, въпреки никакви икономии на гориво, за да се стопли това каменно здание, учениците ни и колегите никога не са се чувствали комфортно, в топла сграда. При пълен отоплителен режим, без пестене, ние не можем да се стоплим заради спецификата на сградата", разказва Елвира Христова.

Когато завърши цялостния ремонт на сградата, вече няма да има проблем с отоплението, убедена е тя. Дотогава обаче стоплянето на класните стаи остава проблематично, особено при сегашните цени на газа. Затова в училището са готови да преминат на друг вид гориво - нафта. Направили са прогнозни разчети и се надяват на субсидия от държавата.

Осмокласниците от новия випуск на гимназията, в която се преподават чужди езици, хуманитарни и обществени науки, дни преди 15 септември, бяха въведени в училището. Така се подготвят за новата за тях действителност, опознават историята и ритуалите на гимназията, която през годините продължава традициите на първото новобългарско светско училище, създадено преди 187 години.

За директорката Елвира Христова 15 септември е "рожденият ден на споделеното ни признание, че да се учиш, е щастие и отговорност".

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Петър Ефтимов за това как астробиологията търси живот в Космоса

Сещате ли кой е филмът, в който се разказва за това, как извънземни изпращат на Земята схема, по която учените построяват апарат и правят контакт с друга цивилизация в Космоса. В главната роля беше Джоди Фостър. Филмът излиза през 97 ма и печели сърцата на публиката по целия свят. Сценарист на научно фантастичната лента "Контакт" е Карл..

публикувано на 12.07.24 в 14:45

Валери Чуков за вота на Острова: Не голяма победа на лейбъристите, а катастрофална загуба на консерваторите

Обединеното кралство избра лявата Лейбъристка партия да управлява през следващите 5 години. " Не става дума за някакъв завой вляво, не става дума за голяма земетръсна победа на Лейбъристката партия ", казва Валери Чуков, бивш редактор в някогашната Българска секция на Световните служби на BBC. " Благодарение на мажоритарната..

публикувано на 08.07.24 в 08:12

Поморие - балнеотуризъм, романтика и спектакъл на птици и кайтисти

Поморие е може би с най-дългата плажна ивица по Българското Черноморие, но това, което го прави уникално, е Поморийското езеро, което е свръхсолена лагуна с лечебна кал. Избрали веднъж Поморие за своята лятна ваканция, след това хората години наред се връщат там. Изобщо градът се променя, но любовта към него остава.  Градът е разположен..

публикувано на 07.07.24 в 15:11
Д-р Весела Атанасова

"Египетските култове край Черно Море" - как древните божества достигат до бреговете на Черно море

Митът за Озирис и Изида обяснява сътворението на света . Той разказва за борбата между доброто и злото. Хилядолетия наред в гробници и храмове египетските майстори разказват в своите рисунки за смелия Озирис и красавицата Изида, за раждането, Възкресението и качването на престола на египетския владетел. Култът към божествата в Древен Египет е..

публикувано на 03.07.24 в 14:02

Павлина Илиева: За българина цената е водеща при избор на почивка

Намираме се в разгара на активния летен сезон и всеки пътува или ще пътува нанякъде. В последните години българите имат все по-голям избор за това, къде да отидат на лятна почивка . Избират близки или далечни дестинации, познати или екзотични места. Някой търсят развлечения, други хубави плажове, трети евтин пазар. Важното е почивката да..

публикувано на 01.07.24 в 13:42

Двама български космически предприемачи за разрастването на иновации в Космоса

Те вярват, че ходенето в космоса е по-лесно. Те вярват, че това е бизнес възможност и начин да развиват компании за милиони. Те са двама български космически предприемачи , който бяха гости на едно от последните издания на „Тех Парк толкс'' на София Тех Парк. Това са Делян Аспарухов - съосновател и президент на американската компания Varda Space,..

публикувано на 29.06.24 в 08:30
Людмила Кирилова

Людмила Кирилова за усещането да посетиш вулкан

В света има любители на нетрадиционни туристически дестинации, а също и такива които съчетават традиционните – културно-исторически и кулинарен туризъм с нетрадиционните. Какво имам предвид – това са туристи, които искат да станат свидетели на грандиозни зрелища, като изкачвания в близост до активни вулкани.  "Вече има и българи, които се интересуват..

публикувано на 25.06.24 в 11:51