Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фестивалът „Ало Космос! Говори България" приближи науката към учениците

Снимка: ЕПА/БГНЕС

През извънземните места на планетата Земя до това как да стигнеш до Космоса и отвъд. И тази година космическият фестивал „Ало Космос! Говори България" приближи науката към учениците.

"В тази станция се прави пълна симулация като смените са в порядъка на 8 месеца - пълна симулация на живот, изолиране. Когато се излиза, се излиза със специална екипировка едно към едно както би изглеждал живота на една такава станция. Единственото, което не може да се направи едно към едно е гравитационния натиск, но всичко друго по отношение на техника и условия на живот се доближава и най-важното придобива облика, който е по склоновете на вулкана. Много наподобява марсианският пейзаж".

Професор Христо Пимпирев - българският учен и полярен изследовател - припомня, че Антарктида е най-близкото място на Земята до Космоса.

"Тук се постига най-голямата изолация на човешкото общество, което трябва да живее няколко месеца преди да стигне до Червената планета. Температурите са изключително близки до тези на Марс. Всички очакваме с голямо нетърпение полетът на ракетата Артемис - погледът на НАСА обърнат към Луната, защото с поставянето на една космическа станция на Луната ще се улеснят междупланетните полети. Там, където нямаме атмосфера, ще могат много по-лесно космическите кораби да достигат до Марс, Венера. Мястото, където би трябвало да бъде тази космическа станция на Южният полюс на Луната в околностите на кратера Шакалтън, като даже се предполага, че там също би могло да има лед, което е една от най-важните съставки да функционира една такава база - това е водата".

„За да си космонавт, образованието е важно, но да си човек, е на първо място“, казва Татяна Иванова. Момичето от години се стреми да стане първата българска жена космонавт.

"Да променим мисленето на сраната ни, да сме една крачка до това България да стане пълноправен член на Европейската  космическа агенция, което ще помогне на български учени да работят на високопоставени и добре платени позиции". 

Астронавтката Ана Фишер отговори на серия от въпроси на български деца. Може ли водата от астероидите да се използва от хората, защо биологичните експерименти са важни в космоса, как знаем кога е нощ и кога е ден, има ли болести, които не могат да се лекуват на Земята, но могат да се повлияят в Космоса. Ана Фишер отговори - че преди да отидем на Марс, трябва да изясним как хората реагират на радиацията и как трябва да бъдат предпазени от нея. Според нея в Космоса трябва да отидат хората с най-добрите умения.  

"Убедена съм, че ще стигнем до Марс и ще построим база там. А качествата на хората не се делят на мъжки и женски. Важно е желаещите да станат астронавти да са сигурни в своите желания. Военното обучение на пилоти е едно от най-подходящите за астронавти. То дава лидерски умения. Но друга възможност е да си астронавт учен в мисии, за което трябва младите хора да се насочат към академична кариера в някоя от природо-математическите или инженерните науки. Няма значение от коя наука идваш, но е важно да си много добър, защото конкуренцията в процедурата по подбор е много голяма. Младите хора трябва да учат и езици - руски, китайски. Последният вариант да полетиш в Космоса е да станеш предприемач и да си построиш собствена совалка и да излетиш. Преди аз самата никога не бих повярвала, че това ще е възможно".

Репортажа можете да чуете и в звуковия файл.
По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Културни войни" с Владислав Апостолов: Как районен кмет опита да заглуши Орбан и Фараж в Брюксел

Удивителен сюжет за политически племена, културни пропасти и несвобода на словото се разгърна в Брюксел преди броени дни. Бях там, когато разбрах, че районен кмет с името Емир Кир е изпратил полиция, за да спре против всякакви правила и закони една напълно легитимна и доста престижна годишна конференция на национални консерватори, включваща..

публикувано на 27.04.24 в 13:55

Грузия между ЕС и Русия. На дневен ред е закон за чуждестранното влияние

Близо четири пети от грузинците се стремят към евроинтеграция на страната им. Управлява ги обаче партия, която уж следва тази воля на народа, но с действията си, и то последователни, тласка Грузия към Русия. Партията "Грузинска мечта" прокара миналата седмица на първо четене в парламента закон, задължаващ всички организации, повече от 20 процента..

публикувано на 27.04.24 в 11:48

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55