Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мартин Владимиров: Най-скъпият газ е този, който не пристига. Такъв може да ни предложи "Газпром"

Мартин Владимиров
Снимка: БГНЕС

Темата за енергетиката е сред най-важните през последните няколко месеца. ЕК иска да наложи таван от 180 евро за печалбите на енергопроизводителите. Средствата над тази сума да бъдат разпределяни като помощ за домакинствата и бизнеса. Предложението на ЕК е опит за постигане на баланс, при който да се запази сегашния пазарен модел на ценообразуване. Това обясни пред БНР Мартин Владимиров, който е енергиен експерт от Центъра за изследване на демокрацията

„Производителите на електроенергия могат да продават своята продукция на възможно най-високата цена, която постигнат на борсата, но печалбите им над 180 евро на мегаватчас ще бъдат изземвани от правителствата и преразпределяни. Нямаме таван в цената. Производителите могат да се договарят свободно. При 180 евро на мегават час няма производител, от какъвто и да е тип, който да не излиза на печалба. Това е висока цена. Всички без тези, които са на природен газ, ще са на огромна печалба“.

Комисията се опитва да предотврати счупването на пазара на електроенергия през тази зима, обясни експертът. „Ако говорим за ценови шок, не трябва да забравяме, че той е предизвикан от сериозен недостиг на електроенергия в цяла Европа и ще се засили в следващите месеци от повишеното търсене. Не искаме да има сценарий с режим на тока и недостиг в редица страни. Западна Европа е в много тежка ситуация в момента“.

Най-скъпият газ е този, който не пристига, заяви експертът. „Такъв е този, който „Газпром“ може да ни предложи. Руската компания понижи доставките за цяла Европа до рекордно ниски равнища. В момента само 9% от потреблението на газ се задоволява от „Газпром“ Ако предприемем такъв рисков ход и възстановим доставките от тях, при положение, че най-вероятно те ще спрат през зимата в отчаян опит на Кремъл да подкопае единството на Европа спрямо санкциите и Украйна, би било абсолютно недалновидно. От гледна точка на цената също не би било далновидно. Азерският газ, който ще купуваме от 1 октомври, в момента се котира на 5 до 6 пъти по-ниски стойности от руския.  Нямаме нужда от тези допълнителни количества руски газ.  Проблемът е , че нямаме договорени дългосрочни доставки. Закупуването на допълнителните количества вероятно ще става месец за месец , а това не е добър вариант и при него цената е по-висока. Надявам се „Булгаргаз“ и правителство да направят всичко възможно за сключване на дългосрочен договор за доставка на втечнен природен газ“.

Ние апелирахме още преди началото на инвазията в Украйна правителството да сключи споразумение за солидарност с Румъния и Гърция за разпределение на възможните слотове за алтернативни доставки на терминал „Ревитуса“ в Гърция, обясни Владимиров. „Той беше разширен и има свободен капацитет. Трябва да си гарантираме, че техните компании няма да монополизират терминала. Нямаме реално споразумение и с Турция. Трябва да се подпише такова за между системно свързване. ЕК настоява да се сключат именно такива споразумения със съседните страни членки. България трябва да го направи до 1 декември“.

Страната ни няма да остане на тъмно и на студено през зимата, увери експертът. „България е третият най- голям износител на електроенергия на Стария континент. От всички страни в Югоизточна Европа ние сме най- добре подготвени за зимния период от гледна точка натоварване на електроенергийната система. Вероятно страната ни ще изиграе ключова роля, за да няма режим на тока в страни като Сърбия.

От гледна точка на газ, ситуацията е по-сложна, но не говорим за недостиг, а за ценови равнища, обясни той. „Ще бъдат ударени най-тежко индустриалните потребители. Много от компаниите, които могат да се електрифицират, вече го правят. Необходим е механизъм за намаляване потреблението на газ, особено в пиковите моменти през зимата“.

България зависи сравнително малко от природен газ, напомни Владимиров в предаването "Неделя 150".

Предложението на ГЕРБ за организиране на международен търг за втечнен газ не е лоша идея, смята експертът.  „Ще има повече публичност и прозрачност. Компании, опериращи в САЩ, са най- вероятните доставчици на допълнителни количества газ. Цените ще са по- ниски до 30% от средните цени в Европа“.

Добре би било да се договаряме и заедно със съседни държави, например с Гърция. Трябва да се възприемаме като един регион, заяви Владимиров.

Цялото интервю на Явор Стаматов с Мартин Владимиров може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
арх. Слава Савова

Арх. Слава Савова за казуса "Сините камъни": Има риск публична държавна собственост да се превърне в частна

С около 12 декара може да намалее площта на Природния парк "Сините камъни". Това ще се случи, ако имот край Алпийския дом – навремето резиденция на Тодор Живков, бъде изваден от границите на парка. В средата на декември в Областната администрация на Сливен се състоя обсъждане, организирано от МОСВ съвместно с РИОСВ – Стара Загора. Това..

публикувано на 26.12.24 в 13:01
д-р Владимир Сотиров

Д-р Владимир Сотиров: Няма анализ на психиатричното здраве на нацията

В отворено писмо психиатри алармират за недоимъка в болничното психиатрично лечение. В него се настоява да се отпускат средства, които да обезпечат достоен начин на работа. От над 7000 днес у нас са останали близо 2700 психиатри . Голяма част от тях са практикуващи в амбулаторната психиатрична помощ, казва  доц. д-р Мая Стоименова, която има..

публикувано на 26.12.24 в 10:06
Рилски манастир (24 декември 2024) Бъдни вечер в храма „Рождество Христово” в Рилската света обител

Димитър Митев: Вярата е неотделима от чудото, а то е като бъг в системата

" Рождество е дълго чакан отговор от човечеството докога ще бъде в това страдание, в което се е поставило с първородния грях. Смъртта вече няма жило , защото идва Онзи, който ще я унищожи. На този ден се ражда Спасителят на света." Това казва пред БНР Димитър Митев, автор на книгата "Как станах свещеник", в която разказва различни истории..

публикувано на 25.12.24 в 08:42
Георги Милтиядов

Георги Милтиядов: "Българската Коледа" е кауза, укрепваща хуманните ни ценности

"Българската Коледа" не е само концерт, не е само благотворителна кампания, а е общественозначима кауза , която сплотява обществото ни и укрепва нашите хуманни ценности.  "Българската Коледа" е инвестиция в най-важния капитал на нацията - нашите деца". Това каза пред БНР диригентът Георги Милтиядов, като сподели щастието, благодарността и..

публикувано на 24.12.24 в 19:15
Папа Франциск - 5 май 2024 г.

Папа Франциск открива Всеобщия юбилей на Католическата църква

Във Ватикана Папа Франциск ще открие Всеобщия юбилей на Католическата църква. Той ще приключи на 6-и януари 2026-а година. В Рим за целия период на събитието се очакват над 30 милиона души, Началото на Всеобщия юбилей на Католическата църква  ще започне с внушителен ритуал с отварянето на Светата врата на базиликата „Св. Петър“ в Рим, след..

публикувано на 24.12.24 в 03:41
Владимир Веков и Кръстина Иванова в студиото на предаването ''Пътувай с Хоризонт''

Как да празнуваме безопасно в планината?

Владимир Веков е многопластов човек. Работи  като оператор в Нова телевизия, но е и парамедик . Освен това се включва в организирането на спортни събития. Всяка от тези дейности го ангажира и му носи удовлетворение, като му помага да избяга от стреса на съвременното ежедневие. "Планината е много приятно място и за страхотни моменти..

публикувано на 23.12.24 в 16:27
Никола Тулечки

Никола Тулечки: ТикТок се използва масово сред младите в България

ТикТок се използва масово сред младите в България , заяви пред БНР Никола Тулечки - лингвист, експерт по данни, един от основателите на Сдружение "Данни за Добро".   По думите му от доста време се забелязва как ТикТок се налага. Той напомни изследване, поръчано от СЕМ, за дигиталните навици на българската младеж, според което 97% от..

публикувано на 23.12.24 в 12:50