Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо механизмите за компенсации на земеделските производители в България не работят, пита заместник-министърът на земеделието, който е и дългогодишен производител

В омагьосания кръг на застраховките за земеделски производители

Производителите играят реска рулетка, признава председателят на Националната лозаро-винарска камара

Снимка: БГНЕС

Около 80% от лозята в землището на Поморие са засегнати от бурята в Бургаско през изминалите дни. В близките три години тези лозя няма да дават плод.

Това каза пред БНР Йордан Чорбаджийски, председател на Националната лозаро-винарска камара. Той приветства бързата реакция по описване на щетите.

Изграждането на декар лозе струва около 4 000 лева, нужни са 4 години, за да влезе в плододаване, обясни Чорбаджийски.

"В момента ще им трябват около 2 000 лева на декар - да се възстановят конструкциите, теловете и капковите напоявания."

Йордан Чорбаджийски

Условията на застрахователите не отговарят на това, което очакват лозарите – не изплащат обезщетения при градушка и измръзвания, затова и хората не се застраховат, коментира Йордан Чорбаджийски. Сегашното бедствие той определи като "форсмажор, който се случва на 50 години един път".

По думите му трябва да се направят законодателни промени, за да могат да се застраховат всички земеделски производители, защото сега "се играе руска рулетка".

"На този хал сме, защото лозарството е изоставено от държавата вече 20 години", категоричен е Чорбаджийски. Според него секторът се бори за оцеляване и "да стане приоритетен сектор, за да не се изкореняват всяка година лозя".

За една кокошка субсидията е 80 лева, за лозарите е 40. Обидно е кой и по каква схема разпределя тези пари, даде пример той.

Тодор Джиков  Снимка: БГНЕС

За новия стратегически период в земеделието се обмисля задължителна застраховка, която ще трябва да сключват земеделските производители с поделен риск – минимално самоучастие на производителя, поясни заместник-министър на земеделието Тодор Джиков пред БНР.

"Два програмни периода проспахме, вместо да се конструира такава схема", посочи той.

Другият механизъм, върху който ще се наблегне, е взаимоспомагателен фонд като част от управлението на риска, който да покрива и сътресения на пазара.

Джиков, който е производител от 21 години, си задава въпроса защо механизмите за компенсации на земеделските производители в България не работят и защо никой досега не си е направил труда да обследва процеса.

"Защо не се предлагат добри застрахователни продукти и защо е ниска застрахователната култура на българския земеделец? Само ниската застрахователна култура ли е проблем", коментира Джиков, като акцентира върху некоректни практики в застрахователния бранш.

Зам.-министърът на земеделието Тодор Джиков на оглед в пострадалите лозови масиви в района на Поморие  Снимка: БГНЕС

Другата седмица се създава работна група по този проблем с участието на експерти, застрахователи и земеделци, съобщи заместник-министърът.

"Мнението е твърде сурово за застрахователния бранш. Вече не може да се говори за липсата на култура на пазара. Продуктите са налични. Може и е вродено в нашия манталитет – защо да плащаме за нещо, което няма да се случи", изтъкна в предаването "Преди всички" Веселин Ангелов, член на УС на Асоциацията на българските застрахователи.  

"На практика всичко може да бъде застраховано. Въпросът е на каква цена. Нещо, което е твърде рисково и чистотата е много голяма, нормално е да бъде по-скъпо."

"Браншът е отворен за срещи, дискусии и работни групи с компетентните органи", увери Ангелов.

Повече по темата чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Варна

Великден наближава... Пътуванията тази година са 10-15% по-скъпи

Майските празници са началото на морския туризъм , каза пред БНР Димитрина Горанова, председател на Асоциацията на българските туроператори. "При Великден за много от нас има значение дестинацията и от гледна точка на отбелязване на празника. Затова най-предпочитана дестинация е Гърция - и заради морето, и заради факта, че гърците също са..

публикувано на 19.04.24 в 10:43

Погром в птицевъдството - 40% от кокошките носачки са засегнати от птичия грип

Само за седмица заради птичия грип са били унищожени над половин милион кокошки у нас. " Ситуацията ескалира изключително бързо. От октомври миналата година до момента заради огнища сме унищожили над 2 милиона птици – кокошки носачки, през последната седмица около 380 000 бройлери. При кокошките носачки вече са засегнати над 40% ",..

публикувано на 19.04.24 в 10:25
Петър Чолаков

Петър Чолаков: Президентът да ги остави да се варят в собствен сос!

Има различни интереси, които стоят зад правителството и тези интереси трябва да се напаснат . Зад правителството стоят ГЕРБ и ДПС. Това мнение изрази пред БНР политологът доц. Петър Чолаков във връзка с напрежението около смяната на министри в служебното правителство скоро след като то бе сформирано. Очаква се среща на "Дондуков" 2 за..

публикувано на 19.04.24 в 08:37
проф. Даниел Вълчев

Проф. Даниел Вълчев: Правната ни система е като човек на силни лекарства без връзка с оплакванията

" След направените конституционни промени българската правна система прилича на човек, на когото са предписали силни лекарства, които нямат нищо общо с неговите оплаквания. Те   са разбалансирали целия му организъм и той се чувства все по-зле, а лекарите взаимно се обвиняват в шарлатанство ".  Това заяви пред БНР проф. Даниел Вълчев, декан на..

публикувано на 18.04.24 в 14:10

Мария Тончина: Нямаме традиции на доброволчество

Според доклад на "Евростат" само 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности . Това е значително по-ниско в сравнение с други европейски страни. Средностатистически в ЕС тази цифра е над 20%.  Фондация "От нас зависи" започва инициативата "Дай 5!", за да насърчат доброволчеството сред младите хора . Според Мария Тончина от..

публикувано на 18.04.24 в 10:51
Снимката е илюстративна.

24 май ще бъде обявен за Ден на България в Британска Колумбия

" България ще има специален ден в Британска Колумбия и в град Ванкувър. 24 май ще бъде обявен за Ден на България ". Това обяви пред БНР Велислава Панова, генерален консул на България в Торонто. Тя посочи, че тази година Дните на България в Канада , които предстоят на 19 април, се организират за трета поредна година. "В Британска..

публикувано на 17.04.24 в 07:46
Любомир Кючуков

Любомир Кючуков: Външната ни политика се разглежда не като национална, а като партийна

Смяната на външния министър е странно решение, което води само до един извод – че правителството очевидно е политическо, а не експертно , както се очаква от едно служебно правителство. Тези дни нямаше нищо, което да даде основания да се говори за промяна във външнополитическата доктрина на страната, категоричен е дипломатът относно думите..

публикувано на 16.04.24 в 08:05