Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Монах Калистрат Зографски написа книгата "Третият Рим и църквата"

Според него е чудовищно да се благославя убийство

Монах Калистрат Зографски
Снимка: личен архив

"Започнах да пиша статия, която трябваше да е 7-8 страници, но когато прехвърлих 800 ги разделих на части", каза за БНР монах Калистрат Зографски, който служи в Зографския манастир в Света гора. Той е написал книгата "Третият Рим и църквата". 

Книгата е посветена на отношенията на руската държава и руската православна църква.

По думите му върху българската история, която е свързана с Русия е упражнен огромен натиск още от самото начало на създаването на българската историческа наука.

"Основният възглед на българската история за собствения произход на българската държава и народ, за произхода на българската църква и отчасти за нейната история е изцяло под влияние на руската имперска политика. Това се случва за голямо мое съжаление изключително последователно и то не целенасочено към българите, колкото като желание да се създаде митологична представа за руската история. Историята на Русия такава, каквато се преподава в руските училища и такава каквато ни е създала като представа за произхода на тази държава, за посоките на нейното развитие е до голямо степен подчинена на доктрината, на желанието тази държава да се представи като самосъздала се, като самовъзникваща, като понятие, което се огласява като "светая рус" за произхода".

В предаването "Графити по въздуха" монах Калистрат Зографски допълни:

"Чудовищно е да се благославя убийство, чудовищно е да се благославя война".

По думите му "фигурата на Патриарх Кирил е трагична".

"Недоумявам как е възможно Негово светейшество Патриарх Кирил да благослови тази война. Аз, когато го видях в деня, след като руските войници влязоха в Украйна, той беше с торбички под очите. Очевидно беше след една безсънна нощ. Според мен държавното управление не му се доверява. Според мен той също е бил изненадан и поставен по силата на положението, което има върховния клир в руската църква, в руската държава да се подчинява на едно държавно решение. В момента за голямо съжаление православието е сведено до държавна идеология. Православието не може да бъде идеология".  

Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кристина Александрова: Човек до последно трябва да опитва да постигне дори невъзможното

Весела и небрежно звучаща като италианска канцонета – така описва себе си оперната певица Кристина Александрова, гост в рубриката „Горещо сърце“. Тя е незряща и от няколко години работи като музикотерапевт с деца и младежи от Дневния център за хора с епилепсия в София.  На 44 години Кристина Александрова продължава да сбъдва мечти, да се..

публикувано на 14.07.24 в 07:05
Надка Денчева

77-годишната Надка Денчева - спортната гордост на Павликени

Павликени има своята нова спортна гордост. 77-годишната Надка Денчева смая всички и с майсторство и издръжливост спечели златния медал за ветерани на 50-ия национален мастърс турнир по тенис на маса в курортния комплекс "Албена". Бившата трактористка не се дава на младите , продължава да спортува, готви се за следващия си турнир и е запалена фенка..

публикувано на 13.07.24 в 07:50
Владимир Карамазов

Владимир Карамазов: Фотографията дава възможност да разказваш

Фотографията дава възможност да разказваш. Това каза в предаването "РадиоТочка" актьорът Владимир Карамазов, който е и награждаван фотограф. "В последната година и половина се пренасочих към най-смислената част от фотографията, заради която исках да стана фотограф, защото исках да започна да разказвам моите истории и темите, които мен ме..

публикувано на 12.07.24 в 19:26

Марина Маринова: Музиката винаги е с мен

"Музиката винаги е с мен, независимо къде се намирам". Това каза в интервю за предаването "Хоризонт за вас" и рубриката "От другата страна на Радиото" музикалният редактор Марина Маринова, която е и водеща на "Музикална шарения". Тя работи в БНР от година и споделя, че се чувства точно на мястото си.  "Може би слушателите ме свързват с народната..

публикувано на 12.07.24 в 15:55
Емил Пеняшки

Емил Пеняшки: Животът не е в крайности

"Казвам се Емил Пеняшки и съм на много години вече", казва актьорът, който преди 40 години става част от врачанския театър. "Аз се опитвам да не съм постоянно в роля. Надявам се като изляза от сцената да не съм в роля. Опитвам се да съм си аз." За него най-важното е семейството и децата. След това са мечтите. Съпругата му Капка Пеняшка също е..

публикувано на 30.06.24 в 07:39
Мартен Калеев - писател

Мартен Калеев: Мисията на човека е да инвестира в човечност

Писател, учител, журналист, общественик - такъв е Мартен Калеев. Литературата го среща с добрите хора, с благородни намерения и с горещи сърца. Най-голямото качество на човека е да премълчава, казва авторът на "Всичко и нищо", "Тъгата идва привечер", "Очите на жаждата". Когато даваш, получаваш повече, убеден е Калеев. "Най-голямата..

публикувано на 23.06.24 в 08:00
Хавиер Милей

Неподражаемият Хавиер Милей - колко ще е търпелива Аржентина към ексцентричния си лидер?

Хавиер Милей, на 53 години, икономист, от половин година президент на Аржентина. Към тази кратка визитна картичка трябва да допълним: аржентинският президент е явление в политиката , към чието управление има поне две и то напълно противоположни гледни точки. Сам той се описва като анархокапиталист и либертарианец . Открито заявява, че ще руши..

публикувано на 22.06.24 в 13:10