Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Росица Кратункова: Здравната каса трябва да поема и абортите, които не се правят по медицински показания

Анина Чилева: В българското училище трябва да има здравно и сексуално образование

Росица Кратункова и Анина Чилева

В България няма приета Национална програма за сексуално и репродуктивно здраве. В сряда по темата ще се проведе конференция, организирана от сдружение „Лекари на света“ и Националният център по обществено здраве и анализи. Много неправителствени организации също се включват в подготовката на събитието.

Не мога да кажа, че абсолютно нищо не е направено през последните 30 години по въпроса. Това заяви пред БНР Анина Чилева от НЦОЗА. Тя е психолог и консултант в системата на здравното образование. „И в Националната здравна стратегия, и в Националната програма за подобряване на майчино и детско здраве част от тази тематика е застъпена. В Българското училище обаче трябва да има здравно образование. Направили сме учебници и сме подготвили учители. Има прекрасни резултати там, където хората знаят как да го провеждат. Учениците не искат да си тръгват от тези часове, защото са интерактивни и различни. Младите хора имат право да получат отговори, наш дълг е да им ги дадем“.

Росица Кратункова, която е служител по застъпничество и комуникации в сдружение „Лекари на света“ пък напомни, че България е начело на някои доста негативни класации. Ние сме на първо място по брой аборти на глава от населението в ЕС. Има много хора, които стават родители на твърде крехка възраст. Страната ни е на едно от челните места и по рак на шийката на матката“.

Борим се всеки ден за сексуалните и репродуктивните права, заяви тя. „Това са фундаментални човешки права и също като демокрацията, трябва да се отвоюват всеки ден“

В нашите училища обаче първите теми, които отпадат от учебния материал, са тези по здравно и сексуално образование, обясни Анина Чилева. „Това не е начинът. Младите хора трябва да изградят отношение към собственото си тяло и здраве. Те трябва да имат умения за справяне. Те се придобиват в интерактивна среда“.

Образователният процес в училище е фронтален, напомни още тя. „Всички са като на фронта. Отпред има един учител. Няма дискусия. Промяната в този модел на преподаване се случва само на индивидуално ниво и за определен период от време“.

Има добре написани учебници по темата, обясни Чилева. „Важно е обаче да има и подготвени хора, които да преподават“.

През 2016 година е приет стандарт към Закона за училищно и предучилищно образование, включващ гражданско и здравно образование, обясни тя. „Там са заложени целите му. Въпросът е сложен, защото ако нямаш време, в което да го направиш, няма да стане. Този процес изисква поне по 18 часа годишно. Необходима е и подходяща среда“.

В малките населени места здравните грижи са изключително ограничени, обясни Росица Кратункова. „Не трябва да се оставят цели територии в медицинска пустош. Трябва да има непрекъснатост на грижата. Започва се със здравно образование. Трябва да имаме и безплатни услуги – като различни методи за контрацепция. Третият компонент е достъп до безплатен аборт. В момента касата го поема само, ако е по медицински причини. Превенцията е по- евтина от справянето с нежеланите последиците“.

Анина –През 2014 година се прие Програмата за майчино и детско здраве, обясни Анина Чилева. „Тя трябваше да реши и тези проблеми, но не го прави. От малки децата трябва да знаят границите на своето тяло. Нашите не знаят много по този въпрос. Родителите са много заети. Когато се говори за сексуалност, хората трябва да са подготвени за това“.

В сряда от 9.30 часа във Френския институт ще се проведе Конференция по сексуални и репродуктивни права, напомни Чилева.

Цялото интервю на Валерия Николова с Росица Кратункова и Анина Чилева може да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Съдебната палата в Кюстендил

Делото за фалиралата "Дупнишка популярна каса“ ще продължи догодина

Окръжен съд – Кюстендил определи за януари и февруари догодина нови дати за следващи 4 съдебни заседания по делото за фалиралата през 2013 г. "Дупнишка популярна каса“. От месец март до момента са проведени 16 заседания по делото, като са разпитани над 125 свидетели. Пострадали според обвинението са 226 души, които загубиха парите си...

публикувано на 17.12.24 в 22:06

Петър Волгин и Андрей Ковачев в ЕП в диалог за войната в Украйна

Евродепутатът от "Европа на суверенните нации" Петър Волгин обвини западните властови центрове и Европейския парламент за дезинформацията по повод войната в Украйна по време на дебат в пленарната зала в Страсбург: "Разобличаването на западните лъжи минава през ясното изговаряне на следните факти. За първи път независима украинска държава се..

публикувано на 17.12.24 в 21:50

Предпазлив оптимизъм в ЕП за бъдещето на Сирия

Евродепутати изразиха предпазлив оптимизъм за бъдещето на Сирия по време на дебат в Европейския парламент в Страсбург. Натали Лоазо от "Обнови Европа" подчерта: "Ражда се нова Сирия. Надеждата се смесва с несигурността, след като ислямистките бунтовници завзеха Дамаск и предизвикаха основателни опасения сред християните. Всички..

публикувано на 17.12.24 в 20:33

В Невестинско създадоха група в социалните мрежи заради проблемите с тока

В Невестинско е създадена група в социалните мрежи от потърпевши с проблемитe с тока в района, които са от години. В групата влизат кметски наместници и отделни абонати в отдалечените села и махали, които ще контактуват директно с ръководството на "Електрохолд" при аварии и нови спирания на електроподаването. До създаването на такава група се стигна..

публикувано на 17.12.24 в 19:53
Доброволци и жители почистват калта от улиците в Пайпорта, Валенсия, Испания, 5 ноември 2024 г.

Испанското правителство одобри разпределението на 50 млн. евро между 78 общини, засегнати от наводненията

Правителството в Испания одобри разпределението на 50 милиона евро между 78 общини, засегнати от наводненията. Испанският премиер обяви новите мерки за подпомагане на пострадалите от наводненията Жертвите на наводненията в Испания вече са 222, десетки още се издирват Помощта се отпуска за наемане на безработни за възстановяване на..

публикувано на 17.12.24 в 19:44
Украинският премиер Денис Шмигал потвърди, че Украйна няма да поднови договора за транзит на руски газ след 1 януари 2025

ЕК не подкрепя удължаване на договора за транзит на руски газ през Украйна

Европейската комисия не подкрепя нито удължаване на договора за транзит на руски газ, "нито други решения за поддържане на транзитния поток" през Украйна. Това заяви говорител на комисията, цитиран от агенция "Ройтерс". За удължаване на срока на транзита след 1 януари 2025 година, когато изтича срокът на руско-украинският договор, пледира словашкият..

публикувано на 17.12.24 в 19:35
Управителят на НЗОК Станимир Михайлов.

НЗОК е проверила случаи на многократно хоспитализирани през годината хора

Засилване на тежестта на заболяването с цел пациентът да бъде хоспитализиран по по-скъпа клинична пътека - това е една от основните предполагаеми причини за увеличените разходи на болниците, отчетени към Здравната каса (НЗОК) през тази година, показва проверка на институцията. Другата причина, която подлежи на доказване, е разрешаването на нови..

публикувано на 17.12.24 в 19:17