Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Заплашена ли е от пробив системата за здравен контрол заради ниски заплати в РЗИ и недостиг на кадри?

Има ли опасност да бъде "пробита" системата за здравен контрол заради ниските заплати в Регионалните здравни инспекции и острият недостиг на кадри?

Повечето от служителите на РЗИ използваха обедната си почивка, за да излязат на символичен протест пред сградата, в която работят. Искането им е едно - достойно възнаграждение.

Надя Гогова е на 42 години и е в групата на младите здравни инспектори: 

"Работата е много хубава и подходяща за всички млади хора с различно образование, но не е перспективна заради ниското заплащане. ... Мога да покажа фиша. Вижте колко вземам чисто - 1064 лева и то е толкова, защото имам малко и извънреден труд. Иначе даже и 1000 лева няма да взема. А съм с 20 години трудов стаж. Времето за компромиси свърши!".


В пъти е разликата в заплащането между редовите служители и инспектори в РЗИ и тези на ръководни длъжности. Затова синдикалистите в институцията настояват месечните им възнаграждения да са не по-малко от 1800 лева. Валентина Георгиева и Бианка Равначка: 

"Ние се оказваме в ролята на работещи бедни, а със солидно образование и магистратури". 

"Заслужаваме да бъдем чути. Трябва да се знае, че рано или късно настъпват ситуации, в които пак ще се сетят, че ни има".

На въпрос на БНР защо две години не са заявили своите искания, протестиращите отговориха: 

"За мен е важен човешкият живот. Не съм мислила дали трудът ми ще бъде възнаграден, но идва един момент, когато, за да искаш достоен живот, трябва да имаш и достойно заплащане. ... Губим младите хора".

Има реална опасност отговорната работа в Регионалните здравни инспекции да бъде блокирана, защото ниските заплати водят до напускане на хора и липса на интерес към обявените свободни места

Колко удачно е времето на днешните протести в контекста на предстоящи избори и от кого очакват реакция? Това коментира Валентина Георгиева, председател на синдикалната организация в РЗИ-Благоевград: 

"Искаме да привлечем вниманието върху нашия проблем. Надяваме се да получим някакви ответни действия. В противен случай си запазваме правото на ефективни стачни действия. Ще изчакаме до 10 дни".


Репортаж на Кети Тренчева в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

Снимки: Кети Тренчева



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Анастасия Димитрова

Анастасия Димитрова: Смисловото помнене е 20 пъти по-ефективно от зубренето

Възможно ли е да запаметяваме информациите по-бързо и дълготрайно , възможно ли е да четем по-бързо и въпреки това да осмисляме текста , а да учим по-ефективно или да правим конспекти, които да са оптимално полезни и какво означава "мнемоника" ? " Паметта може да бъде феноменална, а също може и да бъде тренирана , има хора, които са с феноменална..

публикувано на 26.03.24 в 10:39

"Новини с добавена стойност" с Г-н Балев: Пътна карта на Сглобката по модела на руско-турските взаимодействия

Путин и Ердоган го наричат "Турски поток", Борисов и Вучич го повишиха до "Балкански поток". А пък аз съм измислил най-точното наименование - Руско-турски поток. Като Руско-турска война, само че това е Руско-турска газова тръба и то с Пътна карта. Макар че тая Пътна карта лесно се не намира. Защото много трудно се открива из..

публикувано на 24.03.24 в 12:39

„Културни войни“ с Владислав Апостолов: Затвор до живот за „реч на омразата“

Помните ли онзи тревожен фантастичен трилър на Стивън Спилбърг с Том Круз „Специален доклад“, вдъхновен от разказ на великия виртуоз на футуристичните антиутопии Филип К. Дик? Там специаризиран полицейски отдел ловеше престъпници преди да са извършили престъпление. Експериментът приключи ужасяващо, както може и да се очаква. Е, сега..

публикувано на 23.03.24 в 14:50

„По ръба“ с Калина Андролова: Държавата като финансова авантюра

През изминалата седмица имаше бурни дебати в парламента за стойността на Асен Василев като финансов министър. Поводът беше, че Фондът „Сигурност на електроенергийната система“ е в оперативен дефицит. Загубите са се натрупали от разликата между прогнозните по-високи цени на КЕВР за въглеродните емисии и по-ниските цени на пазара, както и от..

публикувано на 23.03.24 в 14:33

Коментар на Петър Волгин: Пак Посолството ще решава

Едва ли има нормален човек в България, който да смята, че преговорите между коалиционните партньори за съставяне на ново правителство буксуват заради тежки спорове по отношение на принципи и реформи. А пък още по-смешно става, когато едните управляващи почнат да обясняват колко неприятно били изненадани от действията на партньорите си, а пък..

публикувано на 23.03.24 в 12:30

Проф. Никола Григоров: Киселините в стомаха се влияят от гена, храненето и стреса

Стомашните киселини и свързаните с тях симптоми са проблем за много хора.  Как действат лекарствата за намаляване на киселинността, колко дълго могат да се приемат и как се лекуват заболяванията, свързани с повишената киселинност, в "Минути за здраве" разказва проф. Никола Григоров от Отделението по гастроентерология на Пирогов: "Причината за..

публикувано на 23.03.24 в 07:20

Депутатите приеха да бъде създаден Съвет за координация на политиките за българите зад граница

Създаването на Съвет за координация на политиките за българите зад граница предвиждат приети на първо четене промени в Закона за българите, живеещи извън Република България.  Парламентарните групи на "Възраждане" и ИТН гласуваха против, БСП се въздържаха.  Съветът ще спомага за решаването на въпроси от координационен характер, свързани със..

публикувано на 20.03.24 в 14:33