Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Организаторът на погребението на Елизабет II остана без шофьорска книжка

Ковчегът на кралица Елизабет Втора се внася в "Сейнт Джордж" в замъка Уиндзор след държавно погребално шествие в Лондон, 19 септември 2022 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Човекът, който организира погребението на Елизабет II, бе лишен от правоуправление на автомобил за 6 месеца, въпреки настояването му, че има нужда от шофьорската си книжка, за да организира коронацията на крал Чарлз III.

Едуард Фитцалан-Хауърд, 18-ти Херцог на Норфолк, е бил засечен да използва мобилния си телефон в Югозападен Лондон през април. Той е бил спрян от полицията в BMW-то си, след като минал на червено, докато използвал телефона си. Той призна за нарушението, но се надяваше да избегне забраната, заради "извънредните обстоятелства, които произтичат от работата му", както се обоснова.

Прокурорът Джонатан Брайън заяви, че благородникът вече е имал отнети 9 точки за нарушения, включително превишена скорост, и след отнемането на още три трябва да му бъде отнета книжката.

Фитцалан-Хауърд обаче, който е член на Камарата на лордовете, смята да обжалва решението. Херцогът наистина е най-високопоставената фигура във Великобритания, занимаващ се с организирането на най-големите държавни събития, като откриването на парламента, например.

Той беше главният организатор на погребението на кралицата, след което бе натоварен да организира и коронацията на краля, която се очаква да бъде следващата година.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Още един задържан във връзка с пожара в Кочани

Още едно лице е задържано за 48 часа във връзка с трагедията в Кочани, с което общият брой на обхванатите от тази мярка лица става 17, съобщи МИА. Прокурорът Люпчо Коцевски обяви, че бързо и ефективно разследване ще бъде извършено по най-професионален начин. По думите му това е много тежък, сложен случай, в който има много пострадали, посочва..

публикувано на 19.03.25 в 15:29

МОН предлага да има безплатни учебници за учениците от духовните училища

Учениците от духовните училища и децата в самостоятелна форма на обучение ще получават безплатни учебници. Това предлага образователното министерство.  Промените са предложени в наредба на правителството. След приемането им от кабинета – всички ученици от I до XII клас ще използват и безплатни познавателни книжки.  195 деца от детски градини се обучават..

публикувано на 19.03.25 в 15:26

НС прие увеличението на пенсиите с 8,6% от 1 юли

От 1 юли пенсиите ще бъдат увеличени с 8,6 на сто, реши парламентът при окончателното гласуване на закона за Държавното обществено осигуряване. Така минималната пенсия ще се увеличи до малко над 630 лева. От 1 април максималният осигурителен праг се увеличава до 4 130 лева, реши още пленарната зала. Минималният праг се увеличава от 933 на 1..

публикувано на 19.03.25 в 15:10
Андон Балтаков в СЕМ

Андон Балтаков: Радио "Свободна Европа" е подало иск срещу правителството на САЩ

След съботния указ на президента Тръмп да се преустанови финансирането на Агенцията на глобални медии на САЩ – Китай и недемократични държави вече тържествуват. Това е отзвукът, които срещаме сред професионалните среди и сред представители на Демократическата партия в САЩ, коментира бившият генерален директор на БНР Андон Балтаков в интервю..

публикувано на 19.03.25 в 15:02

ЕК: Страните членки да представят планове за инвестиции в отбранителната промишленост

Страните членки на ЕС трябва да представят национални планове за инвестиции в отбранителната промишленост, за да могат да ползват заеми по механизма "SAFE" - Security Action for Europe или Действие за сигурност за Европа. Това се казва в Бялата книга за бъдещето на европейската отбрана, която бе представена от върховния представител на ЕС по..

публикувано на 19.03.25 в 14:39
Григор Сарийски

Доц. Григор Сарийски: Инфлацията нараства с ограничаване на надценката на определени продукти

Напълно очаквано е инфлацията да нарасне с налагането на ограничение на надценката на определена категория продукти. Това каза пред БНР доц. Григор Сарийски от Института за икономически изследвания при БАН и обясни:  "Когато наложите ограничения върху една категория продукти, търговецът компенсира с увеличаване на цените на други категории..

публикувано на 19.03.25 в 14:24

Затруднено е движението по "Цариградско шосе" в София заради катастрофа

Затруднено е движението по столичния булевард "Цариградско шосе" заради катастрофа между два автомобила.  От столичната полиция съобщиха, че инцидентът е станал около 13 часа.  Леко е пострадал водача на един от автомобилите.

публикувано на 19.03.25 в 14:11