Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Давид Енгелс за отхвърлянето на традициите и залеза на Западната цивилизация

Историкът Давид Енгелс е автор на книгите "Какво да се прави. Живот в упадъка на Европа" и "Обновлението на Европа". Той е роден в Белгия през 1979 година. От няколко години живее в полския град Познан. Твърди, че Полша е нормална страна, за разлика от завладените от либерални крайности западно-европейски държави.

Най- големият проблем на западния свят е отричането на нашата идентичност и отхвърлянето на традициите, заяви той пред БНР. „Кризата на идентичността е типична за късния етап на всяка една западаща цивилизация. Наблюдавали сме го при много различни цивилизации. Основното за тази криза е отхвърлянето на семейството, традициите и религията, както и на цялата ни културна традиция“.

Западният човек вече се измори от собствената си култура, заяви той в предаването „Хоризонт за вас“. „Тежестта на хилядолетната ни култура е толкова голяма, че малко хора са в състояние да оценят позитивната й стойност. Повечето младежи не са част от тази западна идентичност. Това е процес, който не  е обратим“.

Отговорът на тази криза протича в две плоскости, обясни писателят. „Има подход на кризата на чисто личностно ниво. В книгите си съм се опитал да опиша как човек може да остане верен на корените си и на цивилизацията, и в малките рамки на своята фамилия отново да наложи тази идентичност. Опитал съм се да покажа как един консервативен, но в същото време патриотичен подход, може да ни помогне да излезем от кризата“.

Ние няма да преживеем някакъв нов ренесанс или нова Европа, заяви Давид Енгелс. “Надявам се, че партиите като „Италиански братя“ в Италия, „Право и справедливост“ в Полша и „Фидес“ в Унгрия биха могли да са едно закотвящо звено на културната традиция. Консервативната култура би могла да бъде спасителната котва, за да запазим нашата идентичност“.

Насочваме се към един неизбежен конфликт между Брюксел и по-консервативните държави като Полша, Унгария и Италия, обясни още той. “Брюксел все повече ще се опитва да спре тези сили, които напират, но това ще доведе до парализиране на цялата политическа система и неспособност да отговорим на идващите кризи“.

Писателят избира да живее в Полша. „Исках да живея в една нормална страна. Обичам Белгия, в която съм роден, както и културата на Франция, но в момента тези страни са празни пашкули, чието съдържание не съществува. В Полша аз и семейството ми сме чужденци, но се чувстваме много повече вкъщи, отколкото в страните от Западна Европа. Хубаво е да се намираш в страна, в която не трябва всеки ден да се противопоставяш и бориш срещу своята традиция“.

Цялото интервю на Петър Волгин с Давид Енгелс може да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

В България животновъдството се унищожава, а млякото намалява . Българският фермер не може да задоволи собственото си село. Нямаме производство. Това заяви пред БНР фермерът Петър Карадамянов от Долна махала, Пловдивско. "Има търсене. В България мляко няма. Проблемът е, че няма и да има скоро . Животновъдството се унищожава и там..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17