Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как гласуват хората с увреждания и какво искат да се промени?

| обновено на 02.10.22 в 08:46
Снимка: БГНЕС

Бойкот на вота или гласуване по съвест – с такива нагласи са част от хилядите хора с увреждания у нас в днешния ден. Някои от тях упражняват правото си на глас независимо от обстоятелствата, с които трябва да се справят – да подадат заявление за гласуване с мобилна урна или да отидат на място в секция. 

Подвижни секции има в населените места с подадени поне 10 заявления за гласуване по този начин. А за хората, които гласуват на място, има възможност да направят това и в секция по избор, достъпна за тях, като се дописват в избирателния списък на секцията.

И на тези избори хората с нарушено зрение са изправени пред трудността да упражнят своя вот заради шрифта както на машините за гласуване, така и на хартиените бюлетини

"Много незрящи хора се отказват да участват в изборите, особено по-възрастните. И това е тъжно", твърди Стефка Пенчева, председател на Регионалната организация на Съюза на слепите в Ловеч.

"За машината – екранът е мъничък. Работим с компютри, работим с мобилни телефони. При тях има функции за мащабиране, за увеличаване на шрифта."

Затова гласуват с придружител, макар да искат да изразят вота си самостоятелно.

"С говорещ софтуер. Там се слага една слушалка в ухото ти, за да може само ти да чуваш какво говори машината и гласът те води. Всичко, което е на екрана, може да се изговори от машината", посочва Пенчева.

Друг начин да гласуват незрящите хора припознават в електронното гласуване от разстояние или по пощата.

Хората с увреждания – зрителни или други, които не им позволяват да упражнят правото си на глас, могат да се възползват от гласуване с придружител, обяснява Валентина Недялкова, председател на Районната избирателна комисия в Ловеч.

"Тоест, да е налице увреждане, а не неграмотност например", уточнява тя.

Преценката за това дали даден гласоподавател може да гласува с придружител е на председателя на СИК, като неговото решение може да бъде оспорено от член на комисията, след което се произнасят всички нейни членове.

Едно лице може да бъде придружител максимум на двама души с увреждания, сочат още разпоредбите на Изборния кодекс.

28-годишният Кристиян винаги гласува. Той е незрящ и в инвалидна количка. Смята за безотговорно да имаме право на избор и "да го пропиляваме".

"По-големият проблем е, когато човек не вижда. Тогава той трябва да има пълно доверие в своя асистент, за да е сигурен, че гласът му е отбелязан правилно. За съжаление не се измисли опция с говореща програма в машината."

Подвижна избирателна кутия

Кристиян има и друга критика – той е на мнение, че там, където има определен брой хора с увреждания, трябва задължително да се разкрива подвижна урна, като отпадне сегашният режим на подаване на заявления, който по думите му има възпираща роля за участие във вота.

Павлина от град Левски също е в инвалидна количка, но гласува с подвижна урна, защото в нейната секция няма достъп за хора с двигателни увреждания – няма нито естакада, нито рамка.

Повече по темата чуйте в звуковите файлове. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Отец Генадий от град Арциз: Хората ми задават тежки въпроси, душата ми вадят!

"Имаме близки и познати, които воюват на фронта или лежат ранени в болница, имаме и загинали приятели във войната в Украйна, това е изпитание и за духовенството, и за всички останали , каза за "Хоризонт" отец Генадий от град Арциз, Украйна .  "Когато е в мирно време, проповедите на свещениците са едни, във военно време е необходима лична..

публикувано на 21.05.24 в 10:45

След LUNAR нека бъде светлина и в Нощта на музеите

Десетки разнообразни културни и научни институции се включват в Европейската нощ на музеите (галерии на открито и закрито, национални и градски музеи, научни и културни институти, архиви, къщи-музеи на големи български писатели и поети, съвременни пространства за изкуство и култура). Над 60 обекта се включват в инициативата "Нощ на..

публикувано на 18.05.24 в 11:53
НАСА сонда Осирис астероид Бену

Между научното и комерсиалното използване на ценни материали на астероидите

Чаена лъжичка черен прах зарадва в края на миналата година учените. Причината е, че тя може да разкрие повече подробности за произхода на Земята. Но може да бъде и първата крачка към използването на метеоритите за добив на ценни метали и вещества. Бизнесът оказа се поне в САЩ, вече има идеи и събира капитали. Преди осем месеца на..

публикувано на 18.05.24 в 07:05
Емблематичният за града Рачо Ковача в карнавална премяна

Време е за традиционния габровски карнавал

Днес е денят на Габрово, а утре - традиционният карнавал . Веселият празник е символ на града на хумора. За мащабното събитие габровци се готвят цяла година, а карнавалният екип държи под око политиците , чийто кукли задължително дефилират пред погледите на зрителите. Сюжетите тази година са събрани под мотото "Правете карнавал, а не..

публикувано на 17.05.24 в 07:12

Поляците - добронамерени, но не знаят много за България. Как се привличат туристи?

Три български общини - Дългопол, Провадия, Долни чифлик, ще бъдат рекламирани на полския пазар по проект за подпомагане на черноморските общини. Проектът се нарича "Открий миналото, преживей настоящето". През лятото на миналата година у нас са почивали полски туристи от всички възрастови групи , като най-много са били семействата с деца. От..

публикувано на 16.05.24 в 07:04

Географски рекорди и невероятни факти за планетата на Фестивала на науката

ХІV Софийски фестивал на науката е към своя край, но в последния му ден можете да се удивите на каква възхитителна планета живеем с презентацията на гл. ас. д-р Калоян Цветков от СУ "Св. Климент Охридски" . Калоян се включва във фестивала за първи път, инак е изпечен географ, пътешественик и преподавател. В "Изотопия" той разкри в аванс..

публикувано на 12.05.24 в 14:53

Николай Петков представя българския път към Еверест

; Кения (5199 м), по премиерен „Български път“ по южната стена на Батиан, от 7-а категория (UIAA), 18 – 20 декември 1991 г., заедно с Иван Масларов; Уаскаран (6768 м), Кордилера Бланка, Анди, през 1996 г., заедно с Кирил Тафраджийски и Господин Господинов; Транго Тауър (6257 м), или Безименната кула в Каракорум по Словенския маршрут през 1998 г.,..

публикувано на 12.05.24 в 06:00