Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Очаква се в Турция да гласуват около 100 000 души. Броят на секциите е рекорден

| обновено на 02.10.22 в 11:07
Снимка: Тоня Димитрова


Изборният ден в Турция започва с най-много секции зад граница, най-много машини и най-много предварително подадени заявления.

За първи път след падането на комунизма секциите в Турция са 166. В две трети от тях се гласува машинно – с 220 устройства. Рекорден е и броят на предварително подадените заявления – почти 26 хиляди.

Заради по-високият брой секции този път се очаква да няма дълги опашки пред урните, но пък прогнозите са това да доведе и до по-висока избирателна активност в Турция.

За БНР Ефраим Камбероглу, един от неформалните лидери на българската общност в Турция, заяви:

"Според мен тук ще се гласува масово, просто все още е рано. До 20 часа има време и мисля, че хората ще дойдат и ще гласуват, за да има вече в България правителство. Вече на всички им омръзна да гласуват. Няма големи опашки за гласуване в сравнение с предишни избори, защото секциите се увеличиха. Във всички квартали има с по две-три секции повече".

Според местните изселнически дружества пред урните може да дойдат около 100 000 души – това е повече в сравнение с предишните предсрочни избори през ноември, когато гласуваха около 90 хиляди български турци. 

По традиция напрежение в изборния ден в Турция има заради попълването на декларациите. Този път още в методическите указания е описано, че те могат да бъдат предварително попълнени и подписани.

Очаква се вотът в Турция днес да бъде наблюдаван от застъпници на партиите. Проливният дъжд в Истанбул допълнително демотивира хората да отидат да гласуват.

До 10 часа няма секция в Турция, в която гласувалите да са над 200 души.

Изборният ден продължава до 20 часа с възможност за удължаване с един час. 

Изборният ден започна без напрежение. Напливът рано сутринта не е толкова голям. Пред изборните секции има указания на турски език за работа с машините.

Повече чуйте в звуковия файл. 

Снимки: Тоня Димитрова
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..

публикувано на 21.01.25 в 22:04
Проф. Колин Прайс

Могат ли и трябва ли мобилните телефони да предупреждават за бедствия или катастрофи?

При природни бедствия: тежки бури, наводнения и пожари по телефона предупреждават намиращите се наблизо хора за опасността, като дори я изчисляват в процент и поставят жълт или червен код. Израелска иновация показва точно обратната корелация: мобилните телефони (с вградените си сензори) могат по-рано от метеорологичните станции и постовете на..

публикувано на 21.01.25 в 10:51
Асен Миланов

Енергийният терапевт Асен Миланов: Благодарният човек не мрази другите!

Във връзка с Международния ден на най-учтивата дума "Благодаря" , който беше преди дни, ви срещаме с енерго терапевт Асен Миланов . Тази дума е разменна монета, която остойностява нашата признателност за направеното ни добро . Замислете се само колко пъти на ден благодарите на някого или за нещо на глас или на ум. Това е дар на блага,..

публикувано на 13.01.25 в 18:10
Вени Марковски

Вени Марковски: Да се установи практика за ненасърчаване на зловредно съдържание

Трябва да се намери точният баланс между свободата на словото , която не трябва да бъде накърнявана,  и свободата на хората да не бъдат подвеждани чрез фалшива и манипулирана информация . Това каза пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество, във връзка с обявените от главния изпълнителен..

публикувано на 12.01.25 в 12:39

Хлебопроизводители в Силистренско: Ако има завишение, ще е с 10 ст., не с 10-15%

По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...

публикувано на 10.01.25 в 10:17
Галина Герасимова

Астрологът Галина Герасимова: От 2025 започва тенденция на революционни промени

" Астрологията е древна наука , която ни напомня за връзката между небесното и земното. Както казва Галилео Галилей:  " Математиката е езикът, с който Бог е написал Вселената" , а астрологията ни дава ключа към този език, като разкрива хармонията между движението на звездите и ритъма на нашия живот.  Карл Юнг допълва: "Астрологията..

публикувано на 09.01.25 в 10:08

Доц. Калина Иванова: Библиотеките са повече виртуални, отколкото физически гостоприемни

Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка  на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..

публикувано на 07.01.25 в 15:02