Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Неповторими икони можете да видите в изложбата "Жените в Библията“ на Юлия Станкова

Юлия Станкова
Снимка: Пламена Бачийска

"Искам да уточня, че в тази изложба няма никакъв феминизъм и това е изложба за жените в Библията. Аз дойдох до тази идея постепенно, когато натрупах познания за библейските текстове и виждах в колко много от събитията, описани в Новия и Стария завет участват жени, а също така те често пъти променят дори хода на събитията, описани в Библията и постепенно усетих каква е разликата между старозаветните и новозаветните жени. Има разлика и тази разлика се дължи на това, че новозаветните жени са били около Христос. Те са следвали неговия път или някой от тях са били изцелявани от него - те или техните деца", каза за БНР Юлия Станкова за изложбата си "Жените в Библията“, която ще се открие на 4 октомври в галерия „Париж“ в София. Ще бъдат показани 13 картини.
Икона на Юлия Станкова  Снимка: Art Gallery Paris

По думите ѝ в библейските текстове няма литературност, има изреждане на факти и тези факти са толкова силни и въздействащи сами по себе си, че е излишно да бъдат украсени с някакъв похват.

"Никъде няма описание на жената как изглежда тя, какви са нейните черти. Ние можем да съдим за жените за това какво казват те в Стари и Новия завет".

В предаването "Нощен Хоризонт" Станкова допълни:
 
"Аз изобразявам лицата, за мен това е много важно и съществено. Тези лица не са взети от реалността, те не приличат на конкретни хора".

Тя има интерес към византийската живописна традиция.


"Работила съм в ателие по реставрация две години, където усвоих техника на живописване върху дърво и по-късно, когато работех вече самостоятелно добавях нещо свое и по тази начин стана моя техника, която прилагам и върху платно".

Юлия Станкова   Снимка: Пламена Бачийска

Юлия Станкова е завършила Минно-геоложкия университет и има диплома за минен инженер. През 2000 година получава диплома за магистър по теология от СУ „Св. Климент Охридски“. Има над 50 самостоятелни изложби в България и чужбина. Излагала е в различни градове в България, както и в Северна Македония, Гърция, Франция, Холандия, Германия, Англия, Италия.
Освен това Юлия Станкова пише стихове, а нейни статии и богословски есета са публикувани във вестник „Литературен форум“, списание „Литературни балкани“.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Емануил Паташев, генерален секретар на "Каритас - България": Ние сме призвани за правим добро!

" Самотата убива човека , а тези хора ни помагат много, мерят кръвно, пулс, помагат ми, чистят ни, нямам думи. Плачат и се радват с нас.. ., разказа  баба Весела от град Белене. Тя е над 80 годишна .  "Чувствам се добре, че тук в дома си, в селото, получавам тази грижа , защото тук лекар и аптека няма, сподели Кольо от село Шишманци , а той все..

публикувано на 04.12.24 в 11:09
Аспарух Лешников

Нова книга за Аспарух Лешников излиза в началото на 2025-а

Новата книга "Целувам ви, Аспарух Лешников" ще излезе от печат в началото на новата година. Автор е д-р Веселина Узунова. Тя е ползвала семейния архив, предоставен от внучката на известния певец - Джесика Лешников, която живее в Лондон и е оперна певица.   Когато четете книжката, ще имате възможност и да слушате известните шлагери на Аспарух..

публикувано на 02.12.24 в 10:07
Константин Анастасов - художник

Константин Анастасов: Изкуството е най-добрата дипломация

Гост в рубриката „Горещо сърце“ е пазарджишкият художник Константин Анастасов.   Неговото много спектърно творчество провокира различна публика, включително и детската, която го дарява с много емоции и непринуденост.   Константин Анастасов е носител на таз годишната национална награда на СБХ в раздел карикатура.  Той е автор на много творчески и..

публикувано на 01.12.24 в 08:09
Кирил Маричков

Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (втора част)

"Изотопия" се размечта не просто за Ден на будителите, а за цял месец (защо не и повече), в който да се срещаме с хората, превърнали се в будната ни национална съвест . Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част) Сред тях е Кирил Маричков , а и всички познати и непознати нему, с които..

публикувано на 22.11.24 в 19:55
Кирил Маричков

Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част)

Вярващите са убедени, че 40 дни след смъртта душата на покойника е сред нас, едва след това отлита към отвъдното. На този специален ден за помен християните подават храна и дарове, раздават и дрехите на мъртвия. Всичко дадено ще му се намери на оня свят. "Изотопия" поднася на Кирил Маричков спомените и емоциите на..

публикувано на 20.11.24 в 16:38
Наталия Георгиева

Наталия Георгиева се е посветила на читалището в село Гурково

В рубриката „Горещо сърце“ отиваме в балчишкото село Гурково, където ни отвежда кореспондентът ни в Добрич Мая Райнова. Там тя се срещна с председателя на читалище „Свобода“ Наталия Георгиева, която родом е от Велико Търново, но след години в чужбина решава не просто да се завърне в България, а да се премести близо до морето.  "Човекът, който..

публикувано на 17.11.24 в 06:24

Омайващата Юркие Фейзи предава на хората позитивния си дух

Юркие Фейзи вдъхновява всеки, който я познава. Вярва, че винаги има път и надежда. Все още никой не е открил лек за лупуса, с който е принудена да живее, но вярва, че хората сами могат да се справят с всичко, стига да имат воля и любов към себе си. Това е най-важното нещо, на което се е научила от лупуса. "Да обичам повече себе си и когато..

публикувано на 10.11.24 в 08:14