Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Оригинален прочит на библейски сцени се превръща в изкуство

Юлия Станкова: Аз съм богослов със сръчна ръка, не иконописец

В нашите храмове имаме нужда от образ, не можем да се молим абстрактно

Снимка: Еленица Маринова

Библейски сцени с оригинален авторски стил и прочит – това прави дипломираният богослов Юлия Станкова.
     

Тя определя себе си като богослов със сръчна ръка, а не иконописец, а картините си като откровение. От малка знае, че е родена, за да бъде художник, но животът ѝ потегля в друга посока. Следвайки професията на своя баща, става инженер. Преди 25 години решава, че трябва да развива таланта си и постъпва на работа в реставраторско ателие, където овладява иконописната техника. Влечението ѝ към християнството постепенно нараства. Водена от интереса си към библейските събития, Станкова се записва в богословския факултет.

„Исках да разбера какво се крие зад тези толкова одухотворени образи. Започнах да чета Библията, да се интересувам все повече и повече. Интуицията ми подсказваше, че в полето на религиозната живопис човек трябва да бъде колкото интуитивен, толкова и да познава много добре библейския текст.“

„Постепенно аз разбрах, че когато рисувам изцеленията, които е извършил Христос чудодейно, всъщност и аз самата съм изцелявания от него човек. И това изключително много ми помогна. Докато се занимавах със създаването на картини по текстовете на Новия завет, сама себе си се разпознах като християнка и разбрах коя съм всъщност.“

Художничката си поставя амбициозната задача да намери и извади на показ символното значение, скрито в библейския разказ. Прави го и с картината, вдъхновена от Тайната вечеря.

„Там вложих нещо, което не е описано в текста, за което аз много дълго време размишлявам – какво може да накара един ученик да предаде своя учител? Възможно е Юда да е искал да бъде любимият ученик на Христос… Много е възможно неговата душа да е била отровена от ревността.“

И докато в страни като Гърция, Сърбия, Румъния и Русия се правят експерименти и съвременни композиции в тази област, то у нас Юлия Станкова е единственият художник, който се занимава със съвременна иконопис.

За абстрактното изкуство в храмовото пространство у нас художничката казва, че ние имаме нужда от образ и не можем да се помолим на една безформена светлина.

„И докато в западноевропейската живопис, с настъпването на следващите етапи в модерното изкуство все повече изчезва човешкото лице, то става една бяло петно едва ли не, обратното – тук продължаваме да търсим лицето.“

В момента Юлия Станкова подготвя цикъл от картини, посветен на образа на жената в Новия завет. 

Творбите ѝ предизвикват голям интерес в чужбина. В Холандия например Станкова вече има 10 проведени изложби. Композициите ѝ са приети с голям възторг и в Северна Македония.

Творческата й биография включва повече от 40 самостоятелни експозиции. Последната ѝ изложба със заглавие „Не бой се, само вярвай!“ може да бъде разгледана в музея „Борис Христов“ в София. Експозицията ще остане там до 15-и ноември.

Целия репортаж чуйте в звуковия файл.

Снимки: Еленица Маринова



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Първото частно лечебно заведение в Плевен навърши 25 години

В Плевен отбелязват 25 години от създаването на първото частно лечебено заведение за извънболнична и болнична медицинска помощ в Северна България. Носи името АВИС "Медика". Какво точно означава то, за идеята и реализацията през годините, за мечтите и доброто у хората разказват създателите на АВИС "Медика" – д-р Владимир Андреев и..

публикувано на 14.04.25 в 19:49
Тайната вечеря

Кои са различните претенции за мястото на Тайната вечеря?

Благодатният четвъртък е свързан и с Тайната вечеря, на която арестуват Христос. Две места в Йерусалим претендират точно там да се е състояла вечерята на Исус и апостолите.  Обикновено туристите биват водени в двуетажна дом в еврейския квартал на стария град на Йерусалим. Екскурзоводите твърдят, че точно това е мястото, посочено в текстове от..

публикувано на 14.04.25 в 14:17

В очакване на фадромите в ромската махала на "Захарна фабрика"

Обява за предстоящо бутане на незаконни постройки е била разлепена върху домове в ромската махала в столичния квартал "Захарна фабрика". Местната администрация предлага на жителите на махалата жилища, които те не одобряват. От общината посочват, че подготовката за събарянето тече от месеци, като всички са надлежно информирани. Потърпевшите..

публикувано на 14.04.25 в 11:19

Изоставената в центъра на София Шадоу все още търси отговорни стопани

Какво може да накара човек да изостави в една мразовита зимна вечер кучето, за което до този момент е полагал всеотдайни грижи? Историята на едно куче разказва Явор Гечев. "Да, благодарение на хилядите споделяния на предишните постове, вече е ясна цялата история на Шадоу (#Шади) - кучето, което беше оставено вързано на пейка на мост на..

публикувано на 13.04.25 в 09:00
Сияна

Българите в Барселона почетоха паметта на 12-годишната Сияна

Репортаж на Димитър Драганов чуйте в звуковия файл.

публикувано на 13.04.25 в 06:35
Сдружение

Сдружение "Памет и бъдеще" от Цалапица пресъздават българската история

Да пресъздават българската история, да вдъхновяват децата да четат и знаят за делата на предците си . Това е каузата, която обединява от години един учител в затвор и един шлосер, които са увлекли след себе си десетки мъже и жени и правят исторически възстановки със свои средства и на ползу роду. Срещаме ви с Димитър Чушев от Цалапица и..

публикувано на 12.04.25 в 06:30
Пламен Пеев

Животът като кратка история, надраскана на салфетката на ежедневието

Поетичната книга на Пламен Пеев "Кратки истории" ще бъде представена на 14 април от 18.00 ч. в Гьоте институт. В стихосбирката са включени творби от 40-годишен период. "Една книга за разстоянията в живота ми, приближаването да някои истини в живота, изричането им на глас. Разказването на истории е част от нашето ежедневие. Когато имаме..

публикувано на 09.04.25 в 12:08