Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Еликсир за потентност" - чудата отвара за радост от живота по шведски

Кой би могъл да си помисли, че две стари госпожици, на 72 и 79 години, могат да въртят по пощата търговия с изобретения от тях еликсир за потентност?

Със сигурност Карин Брюнк Холмквист, която е написала романа "Еликсир за потентност".

"В този роман, който се разпростира на не повече от 200 страници, скандинавската наивност и детското отношение към света просто искрят. Хуморът кара читателя да се превива от смях", казва скандинавистът и преводач Анюта Качева в интервю за БНР.  

Книгата е излязла през 1997 г., но все още води класациите на най-забавните книги в Швеция.

Анюта Качева    Снимка: БНР

В тази книга, наситена с топли емоции, действието се развива в малко селце. Историята разказва за сестрите Елида и Тилда Свенсон и живота им в родния им дом. Откакто са се родили, в къщата не са правени никакви промени. Също толкова неизменчиво е и ежедневието на възрастните дами. Това обаче коренно се променя, когато до тях се нанася нов симпатичен съсед.

Сестрите Свенсон забелязват, че съседът им използва някаква чудата отвара, която не само стимулира растежа на градинските му растения, но и засилва размножителните инстинкти в околните животни. След като лично изпробват и установяват ползотворния ефект и върху хора, Елида и Тилда започват съвместен бизнес с еликсир за потентност, който разпространяват по пощата.

"Това е книга, която дава радост от живота. Дава ти усещането, че винаги можеш да започнеш не отначало, че можеш нещо да промениш. Че промяната не е свързана с някакви големи неща. Тя е свързана просто с най-дребни детайли - песен на птица, или нещо красиво - малък камък, който намериш. С тези дребни неща, които могат да те накарат да спреш, да направиш една духовна почивка и да разбереш, че има много други неща", подчертава Качева.

Карин Брюнк Холмквист има шарена кариера - занимавала се е с местна политика, социална психология, била е асистент на магьосник и модел на бельо.

"Самата писателка дебютира на 52-годишна възраст (с единствената ѝ стихосбирка), става известна писателка на 60. Пише за хора като Тилда и Елида, които на пръв поглед са напълно незабележими, но в много отношения формират гръбнака на нашето общество. Прекрасните ѝ героини са възрастни хора с прост живот в шведската провинция, но са горди и щастливи от живота, който водят. Много трудно се влияят от всички нови неща. Тоалетната е отвън и трябва да се излиза и през зимата и късно през нощта", разказва Анюта Качева.  

"Не мисля, че в Скандинавия правят разлика между това да си млад и стар, не говорим за физическата възраст, говорим за духовното присъствие в живота. Ако търсите наистина някъде деца на света, трябва да отидете в Скандинавия. Те наистина живеят като децата на света. Тази тяхна наистина наивност и практическа простота, са типични както за техните взаимоотношения, така и за скандинавския дизайн - там всичко е изчистено, всичко е светло, всичко е красиво. И най-вече - красотата е държавна политика и това е едно от нещата, които възпитават хората", коментира преводачката в предаването "Изотопия".

Запитана какво е за нея свободата, шведската писателка споделя, че това е празният лист, защото няма нищо по-красиво и вдъхновяващо от един неизписан лист, допълва Анюта Качева.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
   
Снимки: изд. "Ентусиаст", Иван Нотев 
По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Монумент в Молдова в памет на жертвите от  аварията в Чернобил

Плътно информационно затъмнение у нас 7 дни след идването на облака от Чернобил

38 години след атомната трагедия в Чернобил проф. Димитър Вацов завършва свое изследване по темата, което ще бъде издадено в книга. Проф. Вацов е  преподавател по философия и основател на Фондацията за хуманитарни и социални изследвания. Т ой започва изследването си преди близо 4 години.  В интервю за БНР авторът на изследването изрази надежда,..

публикувано на 26.04.24 в 10:35
Снимката е илюстративна

Община Божурище и местната общност - съюзени срещу канадски инвеститор. Събират подписи за референдум

Канадска минодобивна кампания има зелена светлина за проучвателни сондажи за второто тримесечие на тази година в района на село Златуша, община Божурище. Селото се намира на 20 километра от столицата. Инвеститорските намерения срещат силен отпор от местната общност. Събират се подписи за провеждането на местен референдум . Подписката ще..

публикувано на 26.04.24 в 07:14

Шокиращи "шедьоври" от световната кулинарна култура

От божествените деликатеси през традиционно, простичко, носталгично и убийствено вкусно приготвени храни, през екзотично звучащите и пропити от оригиналност кулинарни изобретения....в "Изотопия" стигнахме до противните, отблъскващи, шокиращи измерения на световната кулинарна култура.... Дълбоко в хранителните табута навлиза Автономията за..

обновено на 25.04.24 в 13:06
Снимката е илюстративна

"Коренът ни вика да се приберем." От чужбина до село - защо?

След години живот в чужбина млади семейства в Габровско избират да живеят на село и да се върнат към корените си. Те ще се съберат на среща в Трявна в рамките на кампанията "ЗАвръщането" , започнала в края на 2022 г. Историите си ще разкажат млади хора, завърнали се от Англия, Германия и Дания. Целта на кампанията и на срещата е да се..

публикувано на 24.04.24 в 06:59
Елица Йорданова

Елица Йорданова - между Канада и България

В 43 - ти епизод на рубриката "Америка-илюзии и реалности" гост е учителката по музика Елица Йорданова , която живее в Мисисага, един от сателитите на Торонто повече от 30 години, но не е спряла да се връща в България и да създава нови културни мостове между  двете страни. САЩ са единствената страна, с която граничи Канада . Всички други..

публикувано на 22.04.24 в 09:59
Глория Костадинова - Петрова

Глория Костадинова - Петрова: Разказваме вдъхновяващи истории от врачанския край с щипка хумор

Глория Костадинова - Петрова  на 24 години от Враца е гост в  рубриката ни "Горещи сърца" .  От дете тя е  отдадена на книгите, литературата и творческото писане . Участва в ученически конкурси за поезия и пише първия си роман, когато е петнайсетгодишна.  Увлечението и  страстта към литературата са споделени и в семейството ѝ . Със..

публикувано на 22.04.24 в 09:22
Анна Ризова и театралната школа

Анна Ризова в рубриката "Горещи сърца": Уча децата, че трябва първо да обичат себе си!

За нея няма невъзможни неща. Но най- важното за нея е да накара децата, а и възрастните да повярват в силата на изкуството и познанието. Тя е на 30 години, вече е усвоила няколко професии. Завършила е театрално изкуство, докторант е по "Кинознание и телевизия", преподава на студенти в Югозападния университет, работи като експерт "Реклама" в Радио..

обновено на 21.04.24 в 09:30